Sandiksen kansanjuhla 17.7.2026 – Lundell ja Teräväinen tuovat kultapokaalin saaristoon
Jääkiekon MM-kultapokaali saapuu perjantaina 17. heinäkuuta Raaseporin Sandnäsiin, kun maailmanmestarit Anton Lundell ja Teuvo Teräväinen vierailevat Sandiksen kansanjuhlassa.
Anton Lundell ja Teuvo Teräväinen juhlivat Suomen kanssa jääkiekon maailmanmestaruutta aiemmin tänä vuonna. Perjantaina 17.7. maailmanmestarit saapuvat Raaseporin Sandnäsuddin satamaan MM-kultapokaalin kanssa, joka on tapahtumassa yleisön nähtävillä. Molemmilla on myös Stanley Cup -mestaruuksia NHL:stä: Teräväisellä yksi ja Lundellilla kaksi.
Tapahtuma järjestetään Sandnäsuddin alueella, ja ohjelma käynnistyy kello 9. MM-pokaali on yleisön nähtävillä kello 11–13.
Päivän ohjelmassa muutakin kuin jääkiekkoa
Päivän aikana kävijöillä on mahdollisuus tavata Lundell ja Teräväinen sekä saada nimmarikortteja. Ohjelmassa on lisäksi Olvin uuden energiajuoman maksuton maistatus, musiikkia, kahvila, hyväntekeväisyyshuutokauppa sekä juontaja Petteri Ahomaa.
Järjestäjien mukaan ohjelma jatkuu iltapäivään saakka, ja tapahtuma taltioidaan myöhemmin julkaistavaa jälkilähetystä varten.
Myös veneellä saapuvat on huomioitu. Sandnäsin vierasvenesatamassa on kymmenen vierasvenepaikkaa sekä polttoainejakelu, septitankin tyhjennys ja veneiden pohjanpesupalvelu. Sandis Café & Kauppa tarjoaa päivän aikana ruokaa, tuoreita leivonnaisia ja muita kesäretkellä tarvittavia palveluja.
Sandiksen kansanjuhla järjestetään Sandnäsuddin alueella Raaseporissa perjantaina 17. heinäkuuta. Tilaisuus on avoin yleisölle.