Beneteaun uusi malli varsinkin ulkomailla suosittuun 46-jalan luokkaan on 46.1.

Syksyllä esiteltävä Oceanis 45:n korvaava 46.1 noudattaa samoja periaatteita runkosuunnittelussa kuin aikaisemmin julkaistu 51.1-malli.

Beneteaun suunnittelijoiden Finot-Conqin tavoite on lisätä tilaa kannen alla ja miksei myös päälläkin. Tämä on saavutettu runkomuodolla, jossa veden yläpuolinen osa runkoa säilyy leveänä entistä pidemmälle keulaan perän ollessa myös erityisen leveä, mutta terävien paljetaitteiden ansiosta vedenalainen osa runkoa pysyy sopusuhtaisena suorituskyvyn kärsimättä kohtuuttomasti.

Veneen kansitilat ovat hulppeat ja koko seurue mahtuu mainiosti illastamaan sitloodan – sanan, joka ei tee oikeutta tilalle – pöydän ympärille. Tuplaruorit on sijoitettu reunoille ja niiden väliin jää hurjasti kulkutilaa. Sitloodan ratkaisua voi syystä luonnehtia avoimeksi. Sen edessä, kajuutan katolle aukeaa kaksi suurehkoa auringonottotasoa. Niiden patjat voi myös viedä keulakannelle.

Vene on suunniteltu helposti purjehdittavaksi, myös pienemmällä miehistöllä. Kaikki nostimet ja ison skuutti on tuotu ruorien edessä oleville vinsseille. Vedot kulkevat piilossa taakse saakka. Päävinssit ovat aivan ruorimiehen ulottuvilla.

Sisätilat ovat avarat ja salongin entistä huomattavasti suuremmat runkoikkunat tuovat sinne runsaasti valoa. Pentteri on sisutusratkaisusta riippuen joko toisella kyljellä pitkittäin tai perinteisempi kulmamalli sisäänkäynnin paaran puolella.

Veneen saa kolmella, neljällä ja viidellä makuuhytillä varustettuna, joko kahdella tai kolmella wc:llä, kahdella eri rikillä (standard ja performance) ja kolmella eri kölivaihtoehdolla, syväyksiltään 1,75, 2,35 ja 2,65 metriä.

Vakiovarusteena on 57 hevosvoiman dieselkone. Beneteaun uppouman tyhjänä on himan yli 10 tonnia ja vakiorikissä on 88,6 neliömetriä purjeita. Kokonaispituus on 14,6 metriä (runko 13,65 m) ja leveys 4,5 metriä.

www.beneteau.com

 

  • Teksti: Otto Aalto
  • Kuvat: Beneteau

Uusimmat

Boot 2026: Aquila 42 Coupe – Kaksi runkoa ja foili välissä - Video - Totalvene.fi

Boot 2026: Aquila 42 Coupe– Kaksi runkoa ja foili välissä

Aquila 42 Coupe on kahdella rungolla ja niiden välissä olevalla kiinteällä kantosiivellä...

Boot 2026: Lagoon 38 – Suurista toiseksi pienin - Video - Totalvene.fi

Boot 2026: Lagoon 38– Suurista toiseksi pienin

Muhkeutta minimikoossa, voisi kuvata maailman suurimman katamaraanivalmistajan uusinta ja samalla...

Suurkauppa muhimassa – Donerail teki tarjouksen MarineMaxista - Uutinen - Totalvene.fi

Suurkauppa muhimassa– Donerail teki tarjouksen MarineMaxista

Sijoitusyhtiö Donerail Group on tehnyt ostotarjouksen maailman suurimmasta satama- ja...

Sailmate ja Vertti.io yhdistyvät  – Reittisuunnitteluun uusi työkalu - Uutinen - Totalvene.fi

Sailmate ja Vertti.io yhdistyvät – Reittisuunnitteluun uusi työkalu

Sailmate ja reittisuunnittelupalvelu Vertti.io yhdistyvät, ja samalla Sailmaten verkkopohjainen...

Venemyyjän vihjeet

Falcon C7 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Falcon C7

2024 72 380 €

Uusi, jykevä ja monikäyttöinen Falcon C7 heti varastosta! Lisävarusteena: Simrad Glass Bridge GO9 + HDI-anturi + anturiteline, Antifouling, Kattoluukku, BB

Myyjä: Venemaailma

Flipper 880 ST - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Flipper 880 ST

2014 119 000 €

Näyttävä Flipper 880ST myynnissä. Vene nähtävillä Tuotekatu 13, Raisio

Myyjä: Venemaailma

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Grandezza 23 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 23 DC

2007 29 900 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen liikkeeseemme tai ota yhteyttä.

Myyjä: Venekeskus

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Four Winns 245 Vista - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Four Winns 245 Vista

2005 27 900 €

Volvo Penta 5.0GXI 270 Hv , vuosimalli 2005 Käyttötunnit 750 h

Myyjä: Venemaailma