Yhdysvaltalainen MarineMax on maailman suurin veneiden jälleenmyyjä, jonka verkostoon kuuluu yli 100 toimipaikkaa ympäri maailman. Lukuun sisältyy 79 veneliikettä, joiden hallinnassa on 34 satamaa tai telakkaa.
Venemyynnin lisäksi MarineMax on maailman suurin superjahtipalveluiden tarjoaja Fraser Yachts ja Northorp and Johnson -yritystensä kautta. Viime vuonna MarineMax laajensi myös venevalmistukseen, ostamalla Cruisers Yachts ja Intrepid Powerboats -venevalmistajat.
Nyt hankintalistalla on IGY Marinas, mikä hallinnoi 12 massa 23 luksusmarinaa. Yhteensä IGY:lla on 4 700 aluspaikkaa ja noin 8 000 alusasiakasta. Sijainnit ovat sieltä kärkipäästä, listalle kuuluu esimerkiksi Cannesin Viex Port (kuvassa), joka tunnetaan Cannes Yachting Festival -venemessujen pitopaikkana. Välimeren lisäksi IGY:lla on satamia etenkin Karibiansaarilla ja USA:ssa.
IGY:nn liikevaihdoksi kerrotaan kauppatiedotteessa noin 100 miljoonaa dollaria ja kauppahinnaksi 480 miljoona dollaria.