Toukokuun viimeisenä viikonloppuna Naantalin Venemessut valtaavat jälleen vanhan kaupungin sataman laiturit.

Naantalin Venemessujen järjestäjien mukaan vallitseva taloustilanne heijastuu messuilla, mutta monin eri tavoin. Tällä hetkellä veneitä on myynnissä runsaasti, mikä tarjoaa veneen ostajille laajan valikoiman. Suurempien veneiden osalta valikoima on kuitenkin kapeampi, koska niitä myydään Suomeen tällä hetkellä vain harvakseltaan.

– Laituripaikat on lähes loppuunmyyty. Messuihin on vielä kuukausi aikaa ja uskon vakaasti, että loputkin venepaikat täyttyvät vielä. Naantalin messut on aina ollut se paikka, missä pitkään mietityt venekaupat lyödään lukkoon, kun venettä pääsee koeajamaan ja kesä on ovella, kertoo Naantalin Venemessujen toimitusjohtaja Tuomas Levanto.

Myös Venealan Keskusliiton Finnboatin toimitusjohtaja Jarkko Pajusalo on optimistinen tulevaisuuden suhteen. Pajusalo uskoo, että venekauppa pysyy vuonna 2024 samalla tasolla kuin edellisenä vuonna. Suurempi käänne kohti parempaa tapahtuu hänen mukaansa, kun korot alkavat laskea ja ostovoima paranee sen myötä.

– Venealalla eletään varovaisen toiveikasta aikaa. Kuluttajia on kuritettu viime aikoina kunnolla, mikä on heijastunut myös veneiden kysyntään. Ostovoima on kuitenkin lähtenyt jo korjaantumaan ja keskustelut korkojen laskusta ovat oikean suuntaisia. Helsingin kansainväliset venemessut näyttivät jo helmikuussa, että venekauppa ei todellakaan ole pysähtynyt, Pajusalo toteaa.

Käytettyjen veneiden markkinoilla on valoisampaa. Käytettyjen veneiden myyntiin ja välittämiseen erikoistuneen Nautione Oy:n Jarmo Tiainen kertoo, että alkuvuosi on ollut huomattavasti vilkkaampi kuin viime vuonna. Keväällä ja alkukesästä kysytyimpiä malleja ovat Tiaisen mukaan perämoottorilliset retkiveneet, mutta myös kalliimmille veneille löytyy ostajia, ellei Suomesta niin esimerkiksi Ruotsista.

– Nyt on samaan aikaan ostajan ja myyjän markkinat. Tarjonta on laajaa, joten ostajalla on vaihtoehtoja. Toisaalta hyväkuntoisia 10 –20 vuotta vanhoja veneitä on tarjolla liian vähän, niiden osalta hinnat ovat pysyneet korkeina. Naantalissa meillä on esillä noin 20 käytettyä venettä, ihan retkiveneistä 50-jalkaiseen matkaveneeseen, Tiainen kertoo.

Naantalin Venemessujen legendaarisissa messubileissä Kaivohuoneen lavalle nousevat tänä vuonna perjantaina Portion Boys ja lauantaina Kakkupojat. Messujen ohjelmaosiossa on jälleen merellisiä näytöksiä, muotiesityksiä ja monenlaista ohjelmaa koko perheelle.

– Veneilyväki tuntuu kovasti odottavan pitkän ja kylmän kevään jälkeen vesille pääsyä ja muiden veneilijöiden näkemistä. Naantalin Venemessuillehan voi hyvin tulla myös omalla veneellä, sillä Naantalin vierasvenesataman palvelut ovat aivan messualueen vieressä. Ja messuillehan on tuttuun tyyliin vapaa sisäänpääsy, muistuttaa messujen toimitusjohtaja Tuomas Levanto.

www.naantalinvenemessut.fi

 

  • Teksti: Fredrik Eriksson
  • Kuva: Naantalin Venemessut

Katso myös nämä

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Boston Whaler 170 Montauk - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 170 Montauk

2024 77 500 €

Uusi, Nyt myynnissä merten legenda! Tämä huippuyksilö ei jätä ketään kylmäksi. Runsailla varusteilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Flipper 880 ST - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Flipper 880 ST

2014 119 000 €

Näyttävä Flipper 880ST myynnissä. Vene nähtävillä Tuotekatu 13, Raisio

Myyjä: Venemaailma

Delphia Delphia 10 SEDAN - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delphia Delphia 10 SEDAN

2026 322 800 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen Turun toimipisteeseemme!

Myyjä: Nautical Partners Oy

Bella 580 C  Vuoden 2011 Bella 580c nyt tuotekadulla myynnissä - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 580 C

2011 19 000 €

-Garmin GPS 521s plotteri -Lasinpyyhkijä -Pehmustukset: -Istuinpehmusteet ohjaamossa -Hydrauliohjaus -Manuaalinen pilssipumppu -Polttoainesäiliö 62 l (kiinteä) -Pantry-varustus (13 l vesitankki,...

Myyjä: Venemaailma

Minor 27 WR - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 27 WR

2005 69900 €

Siisti ja merikelpoinen Minor 27 WR luotettavalla Volvo Penta KAD 300 diesel-moottorilla. Veneen keulassa makuutilat kolmelle henkilölle ja vesi-WC. Hytistä löytyy pieni pentteri liedellä ja...

Myyjä: Astrum Turku

Beneteau Antares 6 Fishing 62  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Antares 6 Fishing 62

2007 22 900 €

Siisti Beneteau! Pohjanmaali. Lowrance plotteri 7" kaijulla.

Myyjä: Venemaailma

Fairline 41 43 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Fairline 41 43

1991 114 500 €

Fairline 41/43 on matkaveneiden klassikko. Erittäin tukevasti valmistettu, merikelpoinen ja turvallinen kaunotar.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Targa 31  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 31

1993 75 000 €

Ikäisekseen hyväkuntoinen Targa 31 nyt myynnissä. Veneen runko maalattu harmaaksi joka antaa veneelle modernimman ilmeen.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Jeanneau Merry Fisher 895 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Merry Fisher 895

2018 112 900 €

Merry Fisher 895 on kaikkien aikojen suosituin matkavene omassa kokoluokassaan. Se on tilava ja turvallinen korkeiden varalaitojen ja suuren leveytensä ansiosta.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Sting 485 S  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sting 485 S

2024 22 400 €

Vene on käyttöönotettu 07/2025, ajettu vain 20h. Rekisteröity 5:lle.

Myyjä: Astrum Turku

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Buster Magnum Cabin  Yamaha F300 bensiini - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Buster Magnum Cabin F300

2023 119 000 €

Veneen käyttöönottovuosi 2025, tunteja alle 20. Ensimmäinen huolto tehty, uusi pohjamaali.

Myyjä: Venemaailma

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy