Tammisaaren edustalla olevan Kopparön leirintäalueen lavatanssit jatkuvat lauantaina 18. heinäkuuta, kun laulaja Sanna Linna kapuaa lauteille. Ilta tarjoaa tanssimusiikkia luonnonkauniissa ympäristössä Raaseporin saaristossa.

Sanna Linna tunnetaan monipuolisena tanssimusiikin tulkitsijana, ja hän on esiintynyt vuosien varrella eri puolilla Suomea sekä omilla keikoillaan että eri kokoonpanojen kanssa. Keikoilla kuullaan laaja kattaus tanssi- ja iskelmämusiikkia.

Ohjelmistoon kuuluvat muun muassa valssit, tangot, humpat, foxit, cha cha, rumbat, sambat, jenkat, beatit sekä discohitit, joten tanssilattialta löytyy rytmejä monenlaiseen makuun.

Tanssit järjestetään Kopparön leirintäalueella osoitteessa Fåfängöntie 57, Tammisaari. Kopparö sijaitsee luonnonkauniissa saaristossa, ja alueella on majoitus-, ravintola- ja satamapalvelut sekä runsaasti muita vapaa-ajan palveluja.

Vierassatama palvelee veneilijöitä

Kopparön tanssi-iltaan voi luonnollisesti saapua myös veneellä. Vierassatama sijaitsee Raaseporin Skärlandetin saarella noin kymmenen kilometriä Tammisaaresta etelään. Satamassa on kymmenen poijupaikkaa, ja syvyydeksi ilmoitetaan 1,5 metriä.

Veneilijöitä palvelevat alueen ravintola, sähköliitännät ja kaksi saunaa. Vanha sauna on kesäkaudella avoinna päivittäin kello 17–20.30, ja lisäksi käytössä on erikseen varattava tilaussauna, jossa järjestetään keskiviikkoisin ja sunnuntaisin yleiset saunavuorot naisille ja miehille. Tilaussaunan voi vuokrata muina aikoina yksityiskäyttöön. Lisäksi Kopparössä on mahdollisuus vuokrata veneitä sekä hankkia viikon kalastuslupia.

www.kopparo.fi

 

  • Teksti: Fredrik Eriksson
  • Kuva: Maria Merima

Katso myös nämä

Uusimmat