STEKin veneilijöiden palvelut ovat täydentyneet uudella sähkönkulutuksen ja akkukapasiteetin arviointilaskurilla. Laskuri on ilmainen verkossa käytettävä työväline, joka havainnollistaa myös eri akkutyyppien vaikutusta tarvittavaan akkukapasiteettiin.
Muita STEKin palveluja veneilijöille ovat muun muassa viime vuonna uudistettu painos Sähkö ja vene -oppaasta sekä Kysy sähköistä -palsta, jonne voi jättää kysymyksiä veneilyasiantuntijan ratkaistavaksi.
Laskuri ja muut veneilijöiden palvelut löytyvät STEKin verkkosivujen veneilijälle-osiosta sekä Vene 18 Båt -messuilta. Sähkönkulutuiksen verkkolaskuria esitellään Norcap Oy:n osastolla 5g59 ja Venemestarin Telakalla (4d71) voi paneutua STEKin venesähköasiantuntija Juha Tähden esitykseen Veneen sähköistyksen toteuttaminen turvallisesti ja luotettavasti. Esitysajat ovat venemessujen jälkimmäisenä viikonloppuna (16.–18.2.) pe klo 17.30 sekä la ja su klo 14.00.