Suomen veneala on hyvässä vauhdissa. Yritysten liikevaihto kasvoi yli 10 prosenttia, työllisyys parani ja kansantaloudelle tärkeä vienti on vahvassa kasvussa.

Suomessa valmistettujen veneiden kokonaismyynnistä meni tammi–marraskuusa 2019 euromääräisesti laskettuna vientiin 77 prosenttia. Tullin ennakkotilaston mukaan viennin arvo kasvoi 20 prosenttia.

Venealalle on kuitenkin tyypillistä, että vientiluvut vaihtelevat melko rajusti suurten ja kalliiden yksittäisten veneprojektien mukana. Noin 20 prosentin kasvu menee siten osin vuosittaisen satunnaisvaihtelun piikkiin.

– Viennin suuri kasvu selittyy pitkälti isojen purjeveneprojektien päättymisajankohdilla, Finnboatin toimitusjohtaja Jarkko Pajusalo sanoo.

Finnboat julkisti venealan talouskatsauksen Vene 20 Båt -messujen avajaisten yhteydessä perjantaina 7.2. Talouskatsauksen voi lukea täältä.

Suomesta vietiin veneitä tammi–marraskuussa 2019 kaikkiaan 253 miljoonalla eurolla. Veneitä vietiin yhteensä lähes 9 000 kappaletta kaikkiaan 37 maahan. Yritysten ilmoittama venealan koko vuoden vientilaskutus oli arvoltaan 290 miljoonaa euroa.

Tärkeimmät vientimarkkinat ovat edelleen länsinaapureissa Ruotsissa ja Norjassa, vaikka vienti molempiin maihin väheni edellisvuodesta.

Kappalemääräisesti selkeästi tärkein kauppakumppani oli Ruotsi, jonne vietiin tammi–marraskuussa 4 151 venettä, eli lähes puolet kaikista viedystä veneistä. Ruotsin viennin arvo oli 55 miljoonaa euroa ja Norjan 2 700 veneellä noin 49 miljoonaa euroa.

Vienti länsinaapureihin koostuu merkittäviltä osin pienehköistä avoveneistä ja keulahytillisistä daycruisereista. Tällä alalla Suomessa on erityisen vahvaa tuotekehitystä ja valmistusta.

Isossa kuvassa kotimainen veneteollisuus on kuitenkin vain pieni palanen Suomen vientiteollisuutta. Suomen viennin kokonaisarvo on noin 65 miljardia euroa vuodessa, joten veneteollisuuden osuus kokonaisviennin arvosta jää noin 0,4 prosenttiin.

  • Teksti: Aleksi Vienonen
  • Kuva: Eeva Hjort-Hois

Uusimmat

Wicmarine viettää avajaisia – Inkoossa tapahtuu lauantaina 21.3. klo 11–15 - Uutinen - Totalvene.fi

Wicmarine viettää avajaisia– Inkoossa tapahtuu lauantaina 21.3. klo 11–15

Inkooseen avattu uusi veneliike Wicmarine viettää avajaisia tulevana lauantaina.

Helsinki vuokraa saunasaaria Uudenmaan virkistysalueyhdistykselle – Itä-Helsingin saaristoon avautuu uusia saunoja - Uutinen - Totalvene.fi

Helsinki vuokraa saunasaaria Uudenmaan virkistysalueyhdistykselle– Itä-Helsingin saaristoon avautuu uusia saunoja

Helsingin kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala vuokraa Uudenmaan virkistysalueyhdistys Uuville...

Yamahan palveluverkosto laajenee Helsingissä – Waltic aloittaa Yamaha-perämoottorien myynti- ja huoltotoiminnan - Uutinen - Totalvene.fi

Yamahan palveluverkosto laajenee Helsingissä– Waltic aloittaa Yamaha-perämoottorien myynti- ja huoltotoiminnan

Yamaha Motor Nordic on solminut jälleenmyyntisopimuksen vuonna 1958 perustetun Walticin kanssa....

Lappon vierassatama etsii paikkavastaavaa kesäkaudelle – Unelmahommiin Ahvenanmaan saaristoon? - Uutinen - Totalvene.fi

Lappon vierassatama etsii paikkavastaavaa kesäkaudelle– Unelmahommiin Ahvenanmaan saaristoon?

Ahvenanmaan pohjoisessa saaristossa sijaitseva Lappon vierassatama etsii paikkavastaavaa tulevalle...

Venemyyjän vihjeet

Quicksilver 755 Pilothouse - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Quicksilver 755 Pilothouse

2015 48 900 €

Juuri huollettu ja valmiiksi vesille laskettu Quicksilver Pilothouse kaupan valmiina heti luovutukseen varmalla 150hv Mercuryn koneella. Huollettu ja säilytetty liikkeessä vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Minor 27 WR - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 27 WR

2005 69900 €

Siisti ja merikelpoinen Minor 27 WR luotettavalla Volvo Penta KAD 300 diesel-moottorilla. Veneen keulassa makuutilat kolmelle henkilölle ja vesi-WC. Hytistä löytyy pieni pentteri liedellä ja...

Myyjä: Astrum Turku

Ocean Rib T 760 IPC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Ocean Rib T 760 IPC

2015 28 900 €

Tämä Rib soveltuu retkeilyyn ja seikkailuihin. Rekisteröity 10henk! Otettu käyttöön kesäksi 2017.

Myyjä: Venekeskus

Boston Whaler 170 Montauk Mercury 100 EXLPT EFI - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 170 Montauk Mercury 100 EXLPT EFI

2024 77 500

Uusi, Nyt myynnissä merten legenda! Tämä huippuyksilö ei jätä ketään kylmäksi. Runsailla varusteilla

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Benetau Antares 7 Yamaha F175 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Benetau Antares 7

2021 62 500 €

Myydään asiakkaan lukuun todella siisti Antares. Tämä on vaihtoehto uudelle! Tämä vene on erinomaisilla varusteilla. Keulapotkuri, trimmilevyt, Garmin plotteri, Webasto, jääkaappi (42l), WC, Fusion...

Myyjä: Venekeskus

Flipper 880 ST - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Flipper 880 ST

2014 119 000 €

Näyttävä Flipper 880ST myynnissä. Vene nähtävillä Tuotekatu 13, Raisio

Myyjä: Venemaailma

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Brig Navigator 700 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Brig Navigator 700

2019 33 900 €

Myydään upeassa kunnossa oleva vähän ajettu Navigator 700. Moottorina luotettava, pieniruokainen Evinrude 200 E-TEC. Talvisäilytyksessä ja juuri tehty iso Evinrude 300h-huolto.

Myyjä: Venekeskus

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku

Falcon C7 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Falcon C7

2021 64 900 €

Lämmitin Webasto, Simrad 12" + kaiku, kylkiteippaus, pohjanmaali, kaksoisakkujärj., verhot, 2 kattoluukkua, jääkappi/vetolaatikosto, huollettu merkkiliikkeessä. Valmiina aloittamaan kauden...

Myyjä: Venemaailma

Four Winns 245 Vista - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Four Winns 245 Vista

2005 27 900 €

Volvo Penta 5.0GXI 270 Hv , vuosimalli 2005 Käyttötunnit 750 h

Myyjä: Venemaailma

RAND Mana 23 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

RAND Mana 23

2023 85 000 €

UUSI. Nyt myynnissä täys-sähkövene. RAND 23 MANA on varustettu Avator 110e 11 kWh akulla. Etenemä veneellä 30 - 60 km.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy