Azimut tuo tammikuussa Düsseldorfin venemessuille kaksi uutta vähän yli 50-jalkaista jahtia. Atlantis 51 on niistä toinen.

Italialaisen Azimutin Atlantis 43 -sportcruiser on myynyt maailmalla hyvin, ja se on Suomessakin viimevuosien myydyimpiä yli 40-jalkaisia matkamoottoriveneitä. Uudella 51:llä menestys halutaan monistaa 50-jalkaisten kokoluokkaan.

Atlantis 51:n runko on piirretty muiden viimeisimpien Azimut-uutuuksien tavoin aiempaa särmikkäämmäksi, etenkin keulasta. Myös isot ja ulkonäöltään yhtenäiseltä näyttävät runkoikkunat ovat nyt muodissa.

Kansitiloiltaan Atlantis 51 pitää kiinni sportcruiserien tunnuspiirteistä. Perässä on hydraulinen uimataso sekä jollatalli, jonka päällä on kiinteä aurinkotaso. Takaseinää ei ole (mutta sen saa lisävarusteena), joten aurinkotaso, ulkopentteri ja kansisalonki nivoutuvat sujuvasti yhdeksi suureksi tilaksi.

Kattoluukku näyttäisi kuvan perusteella olevan haitarimallin sijaan kova. Ohjaamon kohdalla on sivuikkunat, mutta vieläkään ei nähdä sivuovella varustettua sportcruiseria. Miksiköhän ei?

Toinen jossain määrin taantumuksellinen toteutus on keulakansi, jossa on pitäydytty tavanomaisessa maattavassa aurinkopatjassa, tuloaan tekevien sohva- tai loungetyylisten ratkaisujen sijaan.

Kannen alla tilaratkaisua on pyritty ratkomaan tuoreella tavalla. Omistajan sviitti on piirretty vaihteeksi keulaan. Se on jättänyt keskiveneeseen tilaa kahdelle vieraskajuutalle, jotka on arvotettu selkeästi toisistaan poikkeaviksi. Yleinen wc, pentteri ja sisäsalonki ovat kaikki keskitetty kulkuportaikon läheisyyteen.

Azimutin tapaan voimalinja on mietitty jo tehtaalla sopivaksi eikä vaihtoehtoja ole tarjolla. Ainakin paperilla Volvo Penta uusiin 600-hevosvoimaisiin D8-moottoreihin perustuva IPS800-pari vaikuttaa hyvältä valinnalta.

www.azimutyachts.com

www.eav.fi

 

  • Teksti: Jan Sjölund
  • Kuvat Azimut

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Flipper 880 ST - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Flipper 880 ST

2014 119 000 €

Näyttävä Flipper 880ST myynnissä. Vene nähtävillä Tuotekatu 13, Raisio

Myyjä: Venemaailma

Beneteau Antares 6 Fishing 62  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Antares 6 Fishing 62

2007 22 900 €

Siisti Beneteau! Pohjanmaali. Lowrance plotteri 7" kaijulla.

Myyjä: Venemaailma

Fairline 41 43 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Fairline 41 43

1991 114 500 €

Fairline 41/43 on matkaveneiden klassikko. Erittäin tukevasti valmistettu, merikelpoinen ja turvallinen kaunotar.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Jeanneau Leader 40  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Leader 40

2016 224 000 €

Hienokuntoinen, hyvillä varusteilla oleva laadukas sport cruiser. Vene säilytetty talvet lämpimässä hallissa. Vene nyt talvisäilössä Inkoossa.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Targa 31  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 31

1993 75 000 €

Ikäisekseen hyväkuntoinen Targa 31 nyt myynnissä. Veneen runko maalattu harmaaksi joka antaa veneelle modernimman ilmeen.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Bella 580 C  Vuoden 2011 Bella 580c nyt tuotekadulla myynnissä - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 580 C

2011 19 000 €

-Garmin GPS 521s plotteri -Lasinpyyhkijä -Pehmustukset: -Istuinpehmusteet ohjaamossa -Hydrauliohjaus -Manuaalinen pilssipumppu -Polttoainesäiliö 62 l (kiinteä) -Pantry-varustus (13 l vesitankki,...

Myyjä: Venemaailma

Sting 485 S  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sting 485 S

2024 22 400 €

Vene on käyttöönotettu 07/2025, ajettu vain 20h. Rekisteröity 5:lle.

Myyjä: Astrum Turku

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Yamarin 67 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Yamarin 67 DC

2024 78 000 €

Myydään syyshintaan uudenkarhea Yamarin 67DC. Veneellä ajettu noin 100 tuntia, ollut yhdellä omistajalla.

Myyjä: Venemaailma

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Jeanneau Merry Fisher 895 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Merry Fisher 895

2018 112 900 €

Merry Fisher 895 on kaikkien aikojen suosituin matkavene omassa kokoluokassaan. Se on tilava ja turvallinen korkeiden varalaitojen ja suuren leveytensä ansiosta.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Minor 27 WR - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 27 WR

2005 69900 €

Siisti ja merikelpoinen Minor 27 WR luotettavalla Volvo Penta KAD 300 diesel-moottorilla. Veneen keulassa makuutilat kolmelle henkilölle ja vesi-WC. Hytistä löytyy pieni pentteri liedellä ja...

Myyjä: Astrum Turku

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku