Espanjalais-puolalainen De Antonio on haeskellut jo muutaman vuoden ajan jälleenmyyjiä myös Pohjois-Euroopasta, mutta ainakaan Suomen kohdalla ei ole vielä tärpännyt. Syy on ehkäpä ollut mallistossa, joka on helppo mieltää korostuneen Välimerelliseksi.

Tilanteet kuitenkin muuttuvat. Ensi kesänä vesille laskettava D36 Cabin on De Antonion ensimmäinen kokonaan katettu hyttivene (jos D60-lippulaivaa ei lasketa mukaan), ja varmasti yksi syypää siihen, miksi Barcelonan pääkonttorilla on suunnattu katseita myös pohjoiseen. Ensimmäisissä julkaistuissa renderikuvissakin D36 Cabin laitettu ajamaan epäilemättä tekoälyn luomaan lumiseen vuoristojärvimaisemaan.

Todellisuudessa kehitystyön pohjaksi on otettu parin vuoden ikäinen D36 Open, jonka kanssa D36 Cabin jakaa saman kahdella pohjaportaalla varustetun rungon, tekniikan ja majoituskannen tilaratkaisun. 

Tekniikkaan kuuluu kaksi 350- tai 400-hevosvoimaista perämoottoria, jotka ovat piilossa takakannen aurinkotason alla. Huippunopeuden luvataan nousevan hyvän matkaa yli 40 solmuun. Kannen alla olevat sisätilat jakaantuvat parivuoteen ja sohvan muodostamaan pääkajuuttaan, erilliseen suihkulla varustettuun toilettiin sekä pituussuuntaiseen keskikajuuttaan.

Pääkannen tilaratkaisu perustuu Välimerellä lähes välttämättömään ympärikuljettavuuteen. Eikä ympärikuljettavuus ole vieras konsepti isoille suomalaisille ohjaushyttiveneillekään, joille D36 Cabin pyrkii varmasti esittäytymään konseptiltaan ja muotoilultaan modernimpana vaihtoehtona.

Ohjaushytin ”seinät” ovat D36 Cabinissa suurimmilta osin lasia. Takaikkunan saa avattua ja ohjaushytin molemmilla sivuilla on liukuovet. Kattovaihtoehtoja on käytännössä kolme. Vakiokatossa on haitarimallinen kangaskattoluukku, minkä optiona on kiinteällä kattoikkunalla ja lasikattoluukulla varustetut vaihtoehdot. 

Valinnanvaraa tarvitaan, jotta kaikille markkina-alueille löytyisi optimaalinen vaihtoehto. Kuumimmilla alueilla luukuton katto on ykkösprioriteetti, jotta hytti saadaan ilmastoitua mahdollisimman tehokkaasti.

Ohjaushytti-kansisalongin tilaratkaisu vaikuttaa varsin pätevältä. Takana on leveä U-sohva, jonka perälle käydään kahden erillisen pöydän välistä. Toki pöydät saa yhdistettyä yhdeksi suureksikin. Pentterimoduuli on avomalleille tyypilliseen tapaan ohjaamon erillisistuimien takana, sujuvasti kaiken keskellä kolmelta sivulta auki olevana saarekkeena. 

Kulkuväylät sivuoville ja alakerran liukuovelle vaikuttaisi pohjakuvien perusteella olevan kohtuullisen vapaat. Suomalaisista ympärikuljettavista hyttiveneistä poiketen ohjaamo on sijoitettu D36 Cabinissa keskelle eikä sivulle, joten ohjaamon läpikululle ei styyrpuurin sivuovea käytettäessä ele tarvetta.

Ulkotilat ovat ehkäpä hieman yllättäen D36 Cabinin heikoin lenkki, sillä niitä ei oikein ole. Käytännössä taka-kannen tilalla on suuri koneet piilottava koppa, joka sopii vain loikoiluun kauniilla säällä ja veneen ollessa paikallaan. Keulassa tilanne on vastaavanlainen: syvän sohvaryhmän sijaan kuvissa näkyy vain kiinteältä vaikuttava aurinkotaso. Sinänsä sujuvilta vaikuttavat kulkukannet ja perän suuri uimataso ovat oikeastaan veneen ainoat vapaat ulkoturkkitilat. 

www.deantonioyachts.com