Brunswick-konsernin Euroopan venepalettiin kuuluvat Quicksilverit ja Utternit ovat jo pitkään olleet eri nimillä ja vähän eri varusteilla myytäviä samoja veneitä. Nyt samaa mallien jakoa jatketaan Quicksilverin ja Baylinerin välillä.

Bayliner esitteli kymmenisen vuotta sitten ensimmäisen Elementin. Se oli 4,5-metrinen deckboat, joka oli varustettu epätavanomaisella M-rungolla. Lopputulos oli onnistuneen omalaatuinen sekä tiloiltaan että ajo-ominaisuuksiltaan.

Nyt on uuden Element-mallisukupolven aika. Baylinerina uutuudet tuntevat mallinimet Element M15 ja Element M17, mutta Euroopassa keskitytään enemmän Quicksilver-versioihin, joiden mallimerkinnät ovat 475 aXess ja 525 aXess.

Molemmissa on yhä M-runko, jonka etuihin kuuluu ainakin vakaus ja olematon liukukynnys. Pienempään 475:een sopii 40–60- ja isompaan 525:een 60–115-hevosvoimainen kone. Paketit syntyvät luonnollisesti konsernin omilla moottoreilla eli Mercuryilla.

Jo alkuperäisissä Elementeissä tilat olivat kaiken keskiössä. Pieniin ulkomittoihin oli saatu sovitettua poikkeuksellisen oleskelukelpoiset tilat. Suuntaus on yhä sama, mutta tilaratkaisuja on entisestään kehitetty. 

475 aXessissa on styyrpuurin laidan ohjauspulpetin ja täysleveän peräpenkin lisäksi pitkä pätkä keulan yli kaartuvaan U-sohvaa, jota voi täydentää täytepaloilla aurinkotasoksi. Patjat ovat vakiona, samoin audiolaite, pehmeä turkkipinnoitematto sekä bimini top eli kuomukatos, joten oleskelumukavuuden voi odottaa olevan alle viisimetriseksi avoveneiden kärkipäätä. Lisävarusteita on kolme: vetopaalu, hydrauliohjaus ja satamapeite. 

Moottorikaivon molemmilla puolilla on integroidut ja kokoluokka huomioiden isoilta vaikuttavat uimatasot. Tuulilasi on sen sijaan pieni, ja sen tehtävä lienee lähinnä varjostaa kojelaudan mittareita. 

Reilusta 20 000 eurosta alkavat pakettihinnat ajavat 475 aXessin suunnilleen saman kokoisten, saman tehoisten ja saman pituisten kotimaisten AMT 160 R/165 BR:n, Bella 485 R:n ja Yamarin 50 BR:n kanssa.

Malliparin kokoero on mallinumeroita suurempi, sillä 525 Axess on pikkusisartaan 73 cm pidempi ja 28 cm leveämpi. Sen myötä painoakin on reilut pari sataa kiloa enemmän. Valmistaja vinkkaa 525:een sopivimmaksi konevaihtoehdoksi 100-heppaista, kun 475:n tehosuositus on 60 hevosvoimaa.

Koon mukana kasvavat luonnollisesti myös tilat. 525:n uimatasot ovat kahdessa tasossa, minkä ansiosta uimatasoille muodostuu penkit, joilla voi hengahtää vedestä noustessa kuivattelemaan tai vaikka kiskomaan vesiurheiluvälineitä jalkaan. 

Vaikka myös 525:sta ajetaan peräpenkiltä, on sen sisätilat on jaettu  pienempää 475:ttä enemmän etu- ja taka-avotiloihin. Tilajakajina toimivat perinteiseen bowrider-tyyliin läpikuljettava tuulilasi sekä kuskin ja apukuskin pulpetit.

Ohjauspulpetti on paljon paapuurin pulpettia syvempi, joten tuulilasi on kaukana peräpenkillä istuvan kuskin edessä. Paapuurin puolella tuulilasin suojassa on perinteisen apukuskin paikan sijaan perää kohti istuttava penkki, jonka voi yhdistää täytepatjalla peräsohvaan. Keulassa on lisää istumapaikkoja, jotka voi täydentää yhtenäiseksi aurinkotasoksi.

525:n vakio- ja lisävarustevalikoima on muuten sama kuin 475:ssä, mutta kojelautaan on saatu mahdutettua paikka lisävarustelistalta löytyvälle 7-tuumaiselle Simradin monitoiminäytölle. 100-heppaisella koneella 525:n pakettihinta osuu aika tarkkaan 30 000 euroon.

www.quicksilver-boats.com 

www.venekauppa.com 

  • Teksti: Jan Sjölund
  • Kuvat ja videot: Quicksilver

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Targa 31  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 31

1993 75 000 €

Ikäisekseen hyväkuntoinen Targa 31 nyt myynnissä. Veneen runko maalattu harmaaksi joka antaa veneelle modernimman ilmeen.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku

Jeanneau Merry Fisher 895 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Merry Fisher 895

2018 112 900 €

Merry Fisher 895 on kaikkien aikojen suosituin matkavene omassa kokoluokassaan. Se on tilava ja turvallinen korkeiden varalaitojen ja suuren leveytensä ansiosta.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Yamarin 67 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Yamarin 67 DC

2024 78 000 €

Myydään syyshintaan uudenkarhea Yamarin 67DC. Veneellä ajettu noin 100 tuntia, ollut yhdellä omistajalla.

Myyjä: Venemaailma

Boston Whaler 170 Montauk - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 170 Montauk

2024 77 500 €

Uusi, Nyt myynnissä merten legenda! Tämä huippuyksilö ei jätä ketään kylmäksi. Runsailla varusteilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Jeanneau Leader 40  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Leader 40

2016 224 000 €

Hienokuntoinen, hyvillä varusteilla oleva laadukas sport cruiser. Vene säilytetty talvet lämpimässä hallissa. Vene nyt talvisäilössä Inkoossa.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Targa 27.1  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 27.1

2006 129 900 €

Hienokuntoinen Targa 27.1, tervetuloa tutustumaan Turun toimipisteeseemme.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Delphia Delphia 10 SEDAN - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delphia Delphia 10 SEDAN

2026 322 800 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen Turun toimipisteeseemme!

Myyjä: Nautical Partners Oy

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Bella 580 C  Vuoden 2011 Bella 580c nyt tuotekadulla myynnissä - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 580 C

2011 19 000 €

-Garmin GPS 521s plotteri -Lasinpyyhkijä -Pehmustukset: -Istuinpehmusteet ohjaamossa -Hydrauliohjaus -Manuaalinen pilssipumppu -Polttoainesäiliö 62 l (kiinteä) -Pantry-varustus (13 l vesitankki,...

Myyjä: Venemaailma

Fairline 41 43 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Fairline 41 43

1991 114 500 €

Fairline 41/43 on matkaveneiden klassikko. Erittäin tukevasti valmistettu, merikelpoinen ja turvallinen kaunotar.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Flipper 880 ST - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Flipper 880 ST

2014 119 000 €

Näyttävä Flipper 880ST myynnissä. Vene nähtävillä Tuotekatu 13, Raisio

Myyjä: Venemaailma

Sting 485 S  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sting 485 S

2024 22 400 €

Vene on käyttöönotettu 07/2025, ajettu vain 20h. Rekisteröity 5:lle.

Myyjä: Astrum Turku