No kyllä lähtee, vaan ei läheskään niin ripeästi kuin moni varmasti toivoisi. Siitä huolimatta sarjatuotantoon siirtyvä Roxen on mielenkiintoinen lisäys sähkötoimisten vesikulkuneuvojen markkinoille.

Ruotsalainen Roxen Innovations tiedottaa, että sen kehittämä sähkövesijetti siirtyy sarjatuotantoon. Tuotannon on määrä käynnistyä huhtikuussa 2026.

Mallinimellä Roxen myytävä jetti on on 2,49 metriä pitkä ja 1,25 metriä leveä. Kuljetustilassa leveys on 1,15 metriä ja korkeus 0,65 metriä (normaalisti 1,0 metriä). Ilman akkua laitteen paino on 60 kiloa ja akun kanssa 93 kiloa. Kyse on siis poikkeuksellisen kevyestä menopelistä. 

Toimintamatka on enimmillään noin 20 merimailia ja ajoaika sekakäytössä noin 75 minuuttia. Suihkuvetoon perustuvan sähkömoottorin teho on 22 kW. Irrotettava akkupaketti on kapasiteetiltaan 5,25 kWh ja painaa 33 kiloa. Latausaika tavallisesta 230 voltin pistorasiasta on noin 2,5–3 tuntia.

Kuulostaako tämä liian hyvältä ollakseen totta? Sitähän se tavallaan onkin, sillä Roxenin huippu- ja matkanopeudet kalpenevat selvästi sen fossiilisilla kulkeviin kilpasisariinsa verrattuna. Vesijettimaailmassa yli 60 solmun huippunopeudet ovat enemmän sääntö kuin poikkeus, mutta Roxenin kyydissä joutuu tyytymään 30 solmun huippuihin ja hyvinkin vaatimattomalta kuulostavaan 15-20 solmun matkanopeuteen. 

Toisaalta Roxenia ei välttämättä kannata torpata täysin sen tähden, vaan sen voi myös nähdä puhtaasti kehitysaskeleena sähköisempään suuntaan.

4x image 1 large 5eb3fab7 38cd 4f20 9a61 575b66e7c42b

Hintaa ei pureksimatta niellä

Vekottimen hinta keikkuu hyväksyttävän rajoilla: alviton 17 900 euroa ei ole suoranaisesti posketon, mutta sen kilpailukyky on toinen kysymys. Yli 20 000 euron alvillinen hintalappu ja rajallinen suorituskyky tarkoittavat, että ostajalta vaaditaan aitoa sielun paloa kaikkea sähköistettyä kohtaan. Uusien polttomoottorivesijettien hinnat liikkuvat tyypillisesti noin 10 000–30 000 eurossa. 

Yhtiön mukaan tuotekehitys- ja testausvaiheen jälkeen siirrytään prototyyppivaiheesta varsinaiseen valmistukseen. Vuoden 2026 tuotantotavoitteeksi on asetettu 200 yksikköä. Tavoitteena on hallittu tuotannon kasvattaminen ja laadun varmistaminen.

Ennen tuotannon alkamista 40 kappaletta on varattu ennakkotilauksin. Loput vuoden 2026 tuotannosta toimitetaan tilausjärjestyksessä. Lyömällä tiskiin 990 euron varausmaksun voi varmistaa paikkansa toimitusjonon kärjessä.

www.roxen.eu

  • Teksti: Fredrik Eriksson
  • Kuvat: Roxen

Katso myös nämä

Sea-Doo Switch (2023–) – Hauki vai kala? - Ensiesittely - Totalvene.fi

Sea-Doo Switch (2023–)– Hauki vai kala?

Sea-Doo on myynyt vuoden verran Switch-ponttonijettejä USA:ssa, varsin hyvällä menestyksellä. Ensi...

Neocean L´Overboat 100 Foiler (2019-) Ranskalainen näkemys foilaavasta sähkövesiskootterista - Ensiesittely - Totalvene.fi

Neocean L´Overboat 100 Foiler (2019-)Ranskalainen näkemys foilaavasta sähkövesiskootterista

Polkuvenettä muistuttuttava foilaava pikkukatti on pieni mutta pippurinen paketti.

Ylinopeuksia ja häiriökäyttäytymistä Vesiskootterit työllistävät merivartiostoa - Uutinen - Totalvene.fi

Ylinopeuksia ja häiriökäyttäytymistäVesiskootterit työllistävät merivartiostoa

Suomenlahden merivartiostolle on tehty viime viikkoina useita ilmoituksia vesikulkuneuvojen...

Sähkökäyttöinen vesijetti nousi siiville:Australialainen keksintö tekee vesijeteistä peräaallottomia ja päästöttömiä

Vesijetit yleistyvät Suomen järvillä ja merialueilla kiihtyvään tahtiin. Samalla yleistyy...

Uusimmat

Boot 2026: Sancak SVT-12 Phantom-X – Turkkilainen tehopläjäys - Video - Totalvene.fi

Boot 2026: Sancak SVT-12 Phantom-X– Turkkilainen tehopläjäys

Turkkilainen Sancak tavoittelee uudella Phantom-X:llä monen muun tavoin Axoparin päänahkaa...

 Turunmaan saaristo sai uuden merikarttasarjan – Tarkemmat väylät ja syvyydet - Uutinen - Totalvene.fi

Turunmaan saaristo sai uuden merikarttasarjan– Tarkemmat väylät ja syvyydet

Turun saariston merikarttasarja on päivitetty. Kartat pohjautuvat nyt N2000-korkeusjärjestelmään...

Boot 2026: Sterk 26 – Saksalaisväriä suosikkiluokkaan - Video - Totalvene.fi

Boot 2026: Sterk 26– Saksalaisväriä suosikkiluokkaan

Saksalainen Sterk on venevalmistajana vielä tuore tekijä, joka avasi pelin ainakin...

Saxdor Yachts myyty 150 miljoonalla eurolla – Ostajana yhdysvaltalainen pörssiyhtiö Malibu Boats - Uutinen - Totalvene.fi

Saxdor Yachts myyty 150 miljoonalla eurolla– Ostajana yhdysvaltalainen pörssiyhtiö Malibu Boats

Alkuvuoden aikana liikkuneet huhut Suomen suurimmaksi venevalmistajaksi nousseen Saxdor Yachtsin...