Uuden 150 R:n myötä koko kuusi kokoluokkaa kattava AMT-mallisto on siirtynyt yhtä mallia (215 PH) lukuun ottamatta toiseen mallisukupolveen. Ensimmäisen sukupolven 150 R kuului mallivuoden 2012 uutuuksiin, joten sen elinkaareksi muodostui venemalleille aika tyypilliset 13 vuotta.
Kontiolahdella toimiva AMT tuli omalla tuotemerkillä markkinoille vuonna 2006, kerralla viiden mallin voimin. Sitä ennen se toimi pitkään Yamarin-veneiden sopimusvalmistajana. Jo ensimmäinen AMT-mallisukupolvi oli menestyksekäs: Pohjoismaissa suosittuun 4,5–7,5 metrin kokoluokkaan keskittyvä AMT nousi heti vuonna 2006 Suomen kymmenen myydyimmän venemerkin joukkoon, eikä se sen koomin ole paikastaan eturivissä luopunut.
Viime vuosina AMT-malliston pienemmässä päässä on tapahtunut paljon. Vuonna 2020 valikoiman pienimmäksi BR-malliksi tuli 165 BR, jonka valittiin tuoreeltaan Vene 20 Båt -messujen avoveneeksi. Mallivuodelle 2022 sen rinnalle saatiin alumiinirunkoinen 165 BRf ja mallivuodelle 2024 sivupulpetilla varustetut 165 R ja 165 Rf. Ne palkittiin jo kansainvälisestikin, mallivuoden parhaina ensiveneinä Euroopassa Best of Boats Awardilla.
Uusi 150 R on kuin ilmetty 165 R, vain vähän pienemmäksi skaalattuna. Edeltäjästään se erottuu selvästi muotoilullisesti: terävämmät kulmat ja moderni ilme ovat yhtenäiset AMT:n muiden toisen sukupolven mallien kanssa.
Päämitat ovat kasvaneet vain hieman, pituus viidellä sentillä ja paino 30 kilolla. Leveys, henkilöluku ja tehoalue ovat ennallaan. Silti runko ja kansimuotti ovat kokonaan uudet, joten mallinumeron muuttuminen esimerkiksi 155:ksi ei olisi ollut vääryys.
Aika näyttää, saadaanko myös 150 R:stä alumiinirunkoinen f-versio. Yllätys se ei olisi. Muiden alumiini-AMT-mallien rungot valmistaa Faster, ja niissä hyödynnetään samoja pohja- ja laitapeltejä kuin vastaavan kokoluokan Fastereissa. ”Parit” ovat AMT 190 ja Faster 570, AMT 175 ja Faster 525 sekä AMT 165 ja Faster 495. Jatkoksi sopisi varmasti myös AMT 150 ja Faster 465.
AMT 150 R – Ylähyllyn osien summa
AMT 150 R henkii pienten pulpettiveneiden luokassa premiumia. Sen yleisilme on moderni ja viimeistely huoliteltua. Kaikki mihin koskee tai katsoo, näyttää ja tuntuu laadukkaalta, aivan kuin kyse olisi monta luokkaa suuremmasta veneestä.
Esimerkiksi runsas kaidevarustus, knaapit ja uimaportaat ovat rosteria, myös sisäpinnoiltaan siistiksi viimeistellyissä pääsäilytystiloissa on integroidut, yhdellä avaimelle sarjoitetut Abloy-lukot, kaikki moottorin johdot ja kaapelit on kerätty yhteen, perän kulkutasojen alta esiin tulevaan asennusputkeen ja paksukehäiseen rattiin on hyvä tarttua omistajan elkein. Komponentteja ei ole poimittu tavarantoimittajien alahyllyiltä.
Tilaratkaisu on toimiva istumapaikkojen ja kulkuväylien kombinaatio. Tyyppihyväksynnän sallimille viidelle henkilölle löytyy keulan kulmapenkiltä, pulpetin etupenkiltä ja peräpenkiltä väljästi istumapaikat. Veneen pituussuuntainen kulkuväylä on kuitenkin sujuva.
Kovinkaan paljoa vapaata turkkitilaa ei toki ole, joten suuremmat kollit kulkevat vähemmän kalustetulla avoveneellä sujuvammin. Toisaalta säältä suojassa olevaa tavara- ja säilytystilaa 150 R:ssä on hämmästyttävän paljon. Ne löytyvät tuttuun tapaan penkkien alta ja pulpetin sisältä.
Varsinkin peräpenkin säilytystilaa voi kehua poikkeuksellisen tilavaksi, koska normaalisti tavaratilaa syövät akku ja polttoainetankki ovat pois tieltä: akku painopisteenkin kannalta optimaalisesti pulpetin uumenissa ja tankki pudotettuna syvälle pilssiin. Pääsäilytystilojen luukkujen käsiteltävyys on lukkojen vetonuppisalpojen ansiosta erinomaisen sujuvaa, mutta luukkua auki pitävä kaasujousi on riittänyt vain peräpenkin kanteen.
Uimatasot ovat kuin suuremmissa veneissä konsanaan. Niiden välissä on moottorikaivoa osin kattava astinlauta, joka yhdistää uimatasot yhtenäiseksi peräkanneksi, jolla mahtuu liikkumaankin. Paapuurin uimatason kannen alla on tilava ankkurilaatikko, johon nimikkovaruste myös mahtuu. Keulassa on varsinaisten säilytystilojen lisäksi köysiboksi.
AMT 150 R – Mallikas ajettavuus
Peräpenkiltä ajettavien pulpettiveneiden ohjaamon ergonomiassa on aina väistämättä kompromisseja, mutta AMT:ssä ne ovat varsin pieniä. Kuskin paikka on leveän laitapulpetin vasemmassa reunassa eli aika lailla veneen keskilinjalla. Se palkitsee tasapainoisena ajettavuutena yksinkin liikuttaessa.
Leveän pulpetin ja korkean tuulilasin antama suoja ajoviimalta on hyvä ja perusmitoitukset ovat muutenkin kunnossa: ratti, kaasukahva ja plotteri ovat sopivalla etäisyydellä, ja penkin selkänojaakin pystyy hyödyntämään. Periaatteessa pulpetin takana on tilaa kahdelle, mutta repsikan paikka laidassa olisi mukavampi, jos istuin- ja selkänojapehmuste ulottuisivat laitaan saakka. Saatikka jos ne jatkuisivat kulman yli myös styyrpuurin sivulle.
Runko on kokonaan uusi, ja siinä on hyödynnetty suurempien AMT-mallien tapaan kaksoispalleratkaisua, joka parantaa liukunopeuksilla suorituskykyä ja taloudellisuutta sekä vakautta uppoumanopeuksilla ja paikallaan ollessa.
Moottorina 150 R:ssä on nelisylinterinen, litran iskutilavuuden omaava ja 50 hevosvoimaa tuottava Yamaha. Huippunopeudeksi mitattiin hieman yli 29 solmua, mikä riittää hyvin. Noin seitsemän solmun nopeudesta alkava liukukynnys on loiva, joten liukuunnousu tapahtuu vaivattoman tuntuisesti ja hyvä kulkuasento saavutetaan jo 12 solmun nopeudessa. Taloudellisimmasta liukunopeusalueesta muodostuu kiitettävän laaja, kulutus pysyttelee hyvin kohtuullisessa 0,5 litrassa meripeninkulmalla 14–25 solmun nopeusalueella.
Ajo-ominaisuudet ovat korkealuokkaiset. 150 R reagoin tunnokkaasti moottoritrimmin säätöön eikä hätkähdä äkkinäisiäkään väistöliikkeitä. Potkurin pito on kaarroksissa erinomainen, joten hallittavuus säilyy hyvänä. Testipäivän keli oli tyyni, joten aallokko-ominaisuuksia päästiin testaamaan lähinnä kuvausveneen peräaalloissa. Niiden perusteella 150 R:n on kokoluokassaan vakuuttava, runko tekee työnsä moitteetta. Tällä korkealaitaisella pienveneellä pärjää varmasti vähän suuremmillakin selillä.
AMT 150 R – Hinta-laatu-ominaisuussuhde kunnossa
Uusien veneiden hintakehitys on ollut koronavuosien jälkeen kuluttajien lompakoita ajatellen kuluttavaa, mutta viime ja varsinkin tänä vuonna kurssi on onneksi kääntynyt. AMT 150 R:n kohdalla se tarkoittaa, että täysin uudistunut ja ominaisuuksiltaan kehittynyt mallivuoden 2025 150 R on 17 500 euron pakettihinnallaan mallivuoden 2024 edeltäjäänsä pari sataa euroa edullisempi.
Tarkalla otannalla AMT 150 R:n pääkilpailijat ovat Yamarin 46 SC ja Suomen markkinoille hiljattain palanneen Utternin S45. Niistä Yamarin on pari ja Uttern useita tuhatlappusia AMT:tä kalliimpia. Samassa peräpenkiltä ajettavien ja sivupulpetilla varustettujen lujitemuoviveneiden luokassa painivat myös edullisemmat yksikerrosrakenteinen Suvi 46 ja Suomi 47, joiden pakettihinnat asettuvat 15 000 euron tuntumaan. Alumiinirunkoisten vaihtoehtojen hinnat alkavat järjestään kakkosella.
AMT:n vakiovarustus on luokassaan vähintäänkin hyvä, ja pitää sisällään varusteita jotka moneen kilpailijaan ostetaan lisävarustelistalta, jos niitä ylipäätään on edes saatavilla. Jo mainittujen lisäksi 150 R:n vakiopakettiin kuuluvat esimerkiksi tyylikäs ja käytännöllinen harmaa turkki, keulan ajo- ja rantautumisvalo sekä peräpenkin pehmusteet. Myös tässä kokoluokassa harvinaisempi kuomutalli on olemassa vakiona, ja ajokuomun saa ostettua lisävarusteena.
Kokonaisuutena AMT 150 R on sitä luokkaa, ettei 4,5 metrisen pulpettiveneen hankintaa harkitsevan kannata sitä ohittaa, vaan pitää se tiukasti hankintakaavailuissa ja -vertailuissa mukana.