Nordkapp Avant 605 on ehtinyt venemallina jo vähintäänkin kypsään keski-ikään, mutta uusi moottoripartneri piristää.

Nordkappin Avant 605 on ollut markkinoilla jo hyvän tovin, eikä sitä olen seitsemän vuoden elinkaaren aikana juurikaan tarvinnut edes muuttaa. Silti malli tuntuu ja näyttää yhä tuoreelta. 

Syy kokeiluun on peräpeilissä. Nordkapp on ollut aina vahvasti kimpassa Evinrude-perämoottorien kanssa, mutta siihen tuli piste kun kanadalainen BRP päätti yllättäen lopettaa koko merkin.

Evinrude oli perämoottorivalmistajista viimeinen, joka luotti kaksitahtitekniikkaan. Siis eräänlainen viimeinen mohikaani. Tiivis yhteistyö teki myös Nordkappista "kaksitahtimerkin", joka erotti sen Mercuryn tai japanilaismerkkien nelitahtimoottoreilla varustetuista kilpailijoista.

Nordkapp ei surrut pitkään Evinruden tarinan loppumista, vaan löysi nopeasti uuden moottoripartnerin, Mercuryn. Nyt nähdään, mikä imu nelitahtisiin Nordkapp-paketteihin syntyy. Perämoottorimerkkien kaupalliseen suosioon peilaten sen ei pitäisi ainakaan heiketä.

Reippaasti tehoa

Nordkappille tyypilliseen tapaan Avant edustaa runkosuunnittelultaan segmenttinsä sporttisempaa päätä. Runko on pituuteen nähden kapea ja voimakkaasti nousulistoitettu. Pohjakulma on perässä täydet 20 astetta.

Tehosuositusta on nostettu entisestä 150:stä 175 hevosvoimaan. Koeajoveneeseen asennettu 175-hevosvoimainen V6-Mercury tekee Avant 605:sta kokoluokkansa nopeimman. Huippunopeus hätyyttelee tosissaan 50 solmun rajaa, ja kevyesti kuormattuna ja suotuisissa olosuhteissa se varmasti rikkoutuukin.

Runsaiden vauhti- ja tehovarojen ansiosta Avant 605 on myös luokkansa taloudellisimpia veneitä. 18–28 solmun nopeusalueella kulutus on vain 0,7 litraa meripeninkulmalla ja vielä laajemmalla 15–35 solmun alueellakin vain desilitran enemmän. Litran raja menee rikki hämmästyttävästi vasta 43–44 solmun nopeudessa. Nordkappilla on aivan yhtä taloudellista ajaa liukunopeuksilla kuin uppoumanopeuksilla.

Huippunopeudella kulutuspiikki on 1,4 litraa ja 8–9 solmun kohdalla olevalla liukukynnyksellä 1,3 litraa meripeninkulmalla.

Jos jossain, niin melutasossa kaksitahtinen Evinrude erottui negatiivisessa mielessä nelitahtisista kilpakumppaneistaan, ja se heijastui tietysti myös Nordkappiin. 

Nyt hypätään toiseen ääripäähän, sillä Mercuryn uuden sukupolven V6-moottori on käyntiominaisuuksiltaan ja melutasoltaan erittäin sivistynyt. Käyntiääni on sävyltään pehmeää ja sitä on sen verran vähän, että asema teholuokkansa hiljaisimpana moottorina on tällä hetkellä selvä. Käytäntöön asia konkretisoituu niin, että 30 solmun nopeudessa tuulen suhinat ja veden kohinat ovat esillä enemmän kuin moottori.

Osin alhaisen moottorimelun takia korva poimii herkemmin muita ääniä. Avantin kohdalla niitä ovat maltilliset ja kevyessä aallokossa varsin satunnaiset runkoäänet, tuulen suhina tuulilasin karmissa sekä tuulilasin läpikulun tiimoilta kuuluva nitinä. Viimemainittu saattaa ajan kuluessa asettua.

Suorastaan upeiden numeroarvojen rinnalla täytyy kehua myös ajettavuutta. Testipäivän isoimmat aallot syntyivät muun liikenteen peräaalloista, mutta ne ylittyivät Avantilla mukavasti. 

Suoraa linjaa ajettaessa kulku säilyy vakaana aivan huippunopeuden tuntumaan saakka, kunhan moottoritrimmin kanssa on malttia. Etenkin ylöstrimmausvaraa tuntuu Avantissa olevan liki loputtomasti, joten veneen saa nostettua myös selkeään ylitrimmiin.

175-hevosvoimaisella Mercurylla varustettuna Avant 605 on siinä mielessä osaavan kuskin vene, ettei sillä voi tehdä ihan millaisia tahansa ohjausliikkeitä  kaikissa nopeuksissa. Mitä kireämmäksi ja vauhdikkaammiksi kaarroksia ohjaa, sitä vikurimmaksi käytös yltyy.

Poikkeava tilaratkaisu

Avantin tilaratkaisu on yhä uniikki, mutta varsin toimiva, kun painopiste on veneessä matkustamisessa ja oleskelussa.

Keulan avotila on pohjoismaiseksi bowrideriksi varsin täyteen kalustettu, sillä yhtenäinen sohva kiertää tuulilasin edestä styyrpuurin sivun ja keulan kautta paapuurin laidalle. Kulkuväylä keulan kautta veneeseen ja pois on silti selkeä ja toimiva.

Keulasohva on helppo täydentää kahdella irtopalalla yhtenäiseksi loikoilulavetiksi. Se mitä puuttuu on selkänojapehmusteet. Ne olisi eduksi etenkin tuulilasin alapuolella.

Tuulilasin läpikulku tapahtuu Avantissa paapuurin laidalta. Sen ansiosta ohjauspulpetti on poikkeuksellisen leveä, ja siinä missä on normaalisti läpikulku keulaan, on Avantissa luukku pulpetin sisällä olevaan poikkeuksellisen tilavaa tavaratilaan. Luukku toimii näppärästi vaakatasoon lukittuna myös apupöytänä.

Apukuskin paikalla viihtyy hyvin, mutta ohjaamon ergonomiassa on sanomista. Jalkatila on niukka, joten penkin etäisyys tulee väkisinkin sen verran kauas kojelaudasta, että selkä irtoaa selkänojasta ja ajoasennosta tulee kumara tai etukeno. Toinen kanittava kohta on kaasukahvan ja ratin liian läheinen sijainti toisiinsa. 

Näkyvyys on hyvä, mutta matala tuulilasi päästää ajoviiman hulmuttamaan tukkaa melko tuntuvasti. 

Apukuskin "saareke" on varustettu heittoselkänojalla eli taittamalla selkänoja eteen, voi paikan istumasuunnan kääntää kohti perää. Myös kuskin erillisistuimen voi pyöräyttää ympäri, jolloin perään muodostuu peräsohvan täydentämänä viiden hengen oleskelutila. Pöydän saa paikalleen peräsohvan ja etupenkkien väliin.

Peräsohvan istumamukavuus on korkean selkänojan ansiosta hyvä, ja jos istujia on vain kaksi, voi istuinpehmusteen päätykappaleet taittaa ylös kyynärnojiksi. Samalla laidoille aukeaa uimatasoille kulkemista helpottavat askelmat.  

Jos jossain, niin uimatasoilla Avantin malli-ikä näkyy ja tuntuu. Ne ovat nykymittapuun mukaan jo pienehköt.

Vakiovarustelultaan Nordkapp Avant 605 on tavanomaisen pelkistetyllä tasolla, mutta kokonaisuuden hyvä laatuvaikutelma parantaa tunnelmaa. Se syntyy pienistä asioista, kuten napakasta istuinpehmustesarjasta ja käyttömukaviksi muotoilluista luukkujen salvoista.

Lisävarusteita on koottu Highline ja Highline+ -paketteihin. Perus-Highline pitää sisällään 9-tuumaisen plotterin, kuomun, jääkaapin, aurinkotason sekä pehmeän S-deck-turkin. Plussa lisää pöydän, audiojärjestelmän sekä satamapeitteen.

Vakiomallin hinnat alkavat kilpailukykyisesti 40 000 eurosta. Kun siihen lisätään koeajoveneen mukaisesti sähköisellä kaukohallintalaitteella varustettu V6-kone ja Highline+ -paketti, päädytään 55 900 euron listahintaan. Käytännössä Avantin hinnat ovat hyvin linjassa kotimaisten vaihtoehtojen (AMT 210 BR, Finnmaster R6, Silver Tiger BRz, Yamarin 63 DC) kanssa. Niissä on vähän enemmän tilaa, mutta vähemmän luonnetta.

Kaksi pohjalevyllä varustettu täytepatjaa paikalleen ja aurinkotaso on valmis.
Luukkujen paksujen, reunoista pyöristettyjen ja tyylikkäiden salpojen käyttötuntuma ja laatuvaikutelma on tavanomaista parempi.
Uimatasot ovat ihan käyttökelpoisen kokoiset, mutta nykymuoti suosii suurempia.
Lepuuttimille on telineitä molemmilla laidoilla ja sekä keulassa että perässä.
Varsinainen kojelauta on melko kapea ja sijoitettu tiiviisti laitaan. Jalkatilaa on niukasti ja suoraan näkökentässä näkyy sekä vaaleista pinnoista tulevia heijastuksia sekä tuulilasin pilareita. Ratin ja eteen työnnetyn kaasukahvan väliin ei jää rystysten mentävää rakoa.
Ajokuomu pakkautuu väljästi peräpenkin sisään. Mukaan mahtuu muutakin tavaraa.
Keulassa on pitkä pätkä yhtenäistä sohvaa, muttei selkänojia. Kulkuväylä on sujuva, ja keulapatja taittuu näppärästi vain yhden esillä olevan nepparin avaamalla.
Peräsohvalle mahtuu kolmekin mutta mukavat selkänojat on kahdelle.
Apukuskin paikalla istutaan avarasti, koska varsinaista pulpettia ei ole. Laidalla oleva kulkuväylä toimii siinä missä keskemmälläkin olevat.
Leveän pulpetin sisällä on tilava tavaratila, mihin esimerkiksi pöytä ja aurinkotason patjat mahtuvat leikiten.
Ohjaamo näyttää päälisin puolin hyvältä, mutta ergonomia ja viiman suoja voisi olla parempikin.
Tavaratilan luukun saa lukittua vaakatasoon aputasoksi.
Peräsohvan istuinpehmusteen reunat taittuu kyynärnojiksi. Samalla aukeaa askelmat uimatasolle.
Perään syntyy oleskelutila taittamalla apukuskin paikan selkänoja eteen ja lisäämällä pöytä paikalleen. Jääkaappi on käden ulottuvilla penkin alla.
Pöytälevyä säilötään suojakassissa.
Reilusti aukeavat luukut tekevät säilytystilojen lastauksesta ja purkamisesta helppoa.
  • Teksti: Jan Sjölund
  • Kuvat: Nordkapp ja Jan Sjölund

Katso myös nämä

AMT 175 BR (2017–) Isompien malliin - Testi - Totalvene.fi

AMT 175 BR (2017–)Isompien malliin

AMT 175 BR pyrkii olemaan niin iso kuin vain viisimetrinen bowrider voi. Onko tilavolyymilla...

AMT 190 BR (2016–) Kova luu - Testi - Totalvene.fi

AMT 190 BR (2016–)Kova luu

AMT on kymmenessä vuodessa vakiinnuttanut paikkansa Suomen kymmenen myydyimmän venemerkin...

Nordkapp Avant 705 (2017–) Timmi kunto - Kokeilu - Totalvene.fi

Nordkapp Avant 705 (2017–)Timmi kunto

Nordkappin seitsemän metrinen uutuusbowrider on kilpakumppaneita solakampi ja sporttisempi.

AMT 175 BR Aluminum (2018–) AMT mukaan alumiinibuumiin - Ensiesittely - Totalvene.fi

AMT 175 BR Aluminum (2018–)AMT mukaan alumiinibuumiin

Yhä useampi venevalmistaja haluaan palansa alumiinirunkoisten avoveneiden markkinakakusta....

Uusimmat

Wicmarine viettää avajaisia – Inkoossa tapahtuu lauantaina 21.3. klo 11–15 - Uutinen - Totalvene.fi

Wicmarine viettää avajaisia– Inkoossa tapahtuu lauantaina 21.3. klo 11–15

Inkooseen avattu uusi veneliike Wicmarine viettää avajaisia tulevana lauantaina.

Helsinki vuokraa saunasaaria Uudenmaan virkistysalueyhdistykselle – Itä-Helsingin saaristoon avautuu uusia saunoja - Uutinen - Totalvene.fi

Helsinki vuokraa saunasaaria Uudenmaan virkistysalueyhdistykselle– Itä-Helsingin saaristoon avautuu uusia saunoja

Helsingin kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala vuokraa Uudenmaan virkistysalueyhdistys Uuville...

Yamahan palveluverkosto laajenee Helsingissä – Waltic aloittaa Yamaha-perämoottorien myynti- ja huoltotoiminnan - Uutinen - Totalvene.fi

Yamahan palveluverkosto laajenee Helsingissä– Waltic aloittaa Yamaha-perämoottorien myynti- ja huoltotoiminnan

Yamaha Motor Nordic on solminut jälleenmyyntisopimuksen vuonna 1958 perustetun Walticin kanssa....

Lappon vierassatama etsii paikkavastaavaa kesäkaudelle – Unelmahommiin Ahvenanmaan saaristoon? - Uutinen - Totalvene.fi

Lappon vierassatama etsii paikkavastaavaa kesäkaudelle– Unelmahommiin Ahvenanmaan saaristoon?

Ahvenanmaan pohjoisessa saaristossa sijaitseva Lappon vierassatama etsii paikkavastaavaa tulevalle...

Venemyyjän vihjeet

Beneteau Antares 6 Fishing 62  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Antares 6 Fishing 62

2007 22 900 €

Siisti Beneteau! Pohjanmaali. Lowrance plotteri 7" kaijulla.

Myyjä: Venemaailma

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

RAND Mana 23 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

RAND Mana 23

2023 85 000 €

UUSI. Nyt myynnissä täys-sähkövene. RAND 23 MANA on varustettu Avator 110e 11 kWh akulla. Etenemä veneellä 30 - 60 km.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Flipper 880 ST - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Flipper 880 ST

2014 119 000 €

Näyttävä Flipper 880ST myynnissä. Vene nähtävillä Tuotekatu 13, Raisio

Myyjä: Venemaailma

Quicksilver 755 Pilothouse - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Quicksilver 755 Pilothouse

2015 48 900 €

Juuri huollettu ja valmiiksi vesille laskettu Quicksilver Pilothouse kaupan valmiina heti luovutukseen varmalla 150hv Mercuryn koneella. Huollettu ja säilytetty liikkeessä vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Four Winns 245 Vista - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Four Winns 245 Vista

2005 27 900 €

Volvo Penta 5.0GXI 270 Hv , vuosimalli 2005 Käyttötunnit 750 h

Myyjä: Venemaailma

Quicksilver 755  Pilothouse + Mercury - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Quicksilver 755 Pilothouse + Mercury

2014 47 900 €

Moottori: Mercury 150 hv EFI, vm. 2014, ajettu 414h huollettu säännöllisesti

Myyjä: Venekeskus

Ocean Rib T 760 IPC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Ocean Rib T 760 IPC

2015 28 900 €

Tämä Rib soveltuu retkeilyyn ja seikkailuihin. Rekisteröity 10henk! Otettu käyttöön kesäksi 2017.

Myyjä: Venekeskus

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sea Ray 190 SPOE - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 190 SPOE

Uusi 45 000 €

Uusivene. Nyt myynnissä huippu tarjouksessa Sea Ray 19 SPOE. Esittelyveneen tarjous hinta 45000 € ovh: 69097€

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Falcon C7 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Falcon C7

2021 64 900 €

Lämmitin Webasto, Simrad 12" + kaiku, kylkiteippaus, pohjanmaali, kaksoisakkujärj., verhot, 2 kattoluukkua, jääkappi/vetolaatikosto, huollettu merkkiliikkeessä. Valmiina aloittamaan kauden...

Myyjä: Venemaailma

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Benetau Antares 7 Yamaha F175 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Benetau Antares 7

2021 62 500 €

Myydään asiakkaan lukuun todella siisti Antares. Tämä on vaihtoehto uudelle! Tämä vene on erinomaisilla varusteilla. Keulapotkuri, trimmilevyt, Garmin plotteri, Webasto, jääkaappi (42l), WC, Fusion...

Myyjä: Venekeskus

Boston Whaler 170 Montauk Mercury 100 EXLPT EFI - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 170 Montauk Mercury 100 EXLPT EFI

2024 77 500

Uusi, Nyt myynnissä merten legenda! Tämä huippuyksilö ei jätä ketään kylmäksi. Runsailla varusteilla

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy