Faster ei koreile, mutta äijämäisyys ei mene myöskään överiksi. Siinä on varmasti yksi tekijä menestykseen.

Fastereita valmistava Juha Snell Oy on arvostettu työveneiden valmistaja, mikä eittämättä on jättänyt jälkensä myös huvivenemallistoon. Jos arvostaa rakenteiden tukevuutta, materiaalivalintojen kestävyyttä ja huolettomuutta sekä käytännöllisyyden tuomaa mukavuutta, jälki on hyvä. Huvivenemäisyyteen liitettävä pintakimallus, sporttisuus ja retkeilymukavuusvarustelu on taas jäänyt vähemmälle huomiolle.

Markkinoilla on kuitenkin tilaa molemmille otannoille, eikä Faster vielä edes edusta ronskiuden ääripäätä, vaan on jo myyntimääriltään luettavissa valtavirran veneisiin. Tänä vuonna Faster on parkkeerannut itsensä Suomen kolmanneksi myydyimmäksi moottorivenemerkiksi Yamarinin ja Busterin jälkeen.

Elokuussa Uivassa kaikelle kansalle näytetty 625 SC on mallivuoden 2018 uutuus. Se jakaa saman rungon helmikuussa VENE 17 BÅT -messuilla lanseeratun 625 CC -keskipulpettiversion kanssa. Molempien 625-mallien rungot ovat taasen sukua keularampilla varustetun 635 CC -mallille. 625:ssa keularamppia ei ole, joten etenkin keulan muotoilu on luonnollisesti erilainen.

Fasterin huvivenemallistossa ei "tavallista" eli kaularampitonta yli kuusimetristä venettä ole muutamaan vuoteen ollut, sillä aiemman 610-malllin valmistus lopetettiin mallivuoden 2011 päätteeksi. Viimeisen viiden vuoden aikana valtaosa yli kuusimetrisistä avoveneistä on muuttunut yhä sporttisemmiksi bowridereiksi. Faster 625 SC on hiukan toista maata. 

Vertaa

Vieritä vertailua

Faster 625 SC

Pituus x leveys 6,25 x 2,35 m
Paino 860 kg
Tehoalue 115–150 hv
CE-luokitus C/10 henk.
Hinta ilman moottoria 36 500 €
Pakettihinta (150 hv) 50 990 € (Honda)
Lisätietoja www.faster.fi

Buster XXL

6,29 x 2,17 m
710 kg
90–150 hv
C/7 henk.
ei ilmoiteta
49 690 € (Yamaha)
www.buster.fi

Falcon BR 7

6,51 x 2,34 m
1 060 kg
115–150 hv
C/7 henk.
28 500 €
44 190 € (Mercury)
www.bellaboats.com

Finnmaster Husky 7

6,45 x 2,33 m
1 055 kg
130–200 hv
C/8 henk.
33 900 €
50 450 € (Yamaha)
www.finnmaster.fi

Silver Eagle BRX

6,40 x 2,25 m
880 kg
115–200 hv
C/8 henk.
37 000 €
50 490 € (Honda)
www.silverboats.fi

UMS Tuna 600 DC

6,50 x 2,30 m
740 kg
115–200 hv
C/7 henk.
22 500 €
38 190 € (Mercury)
www.ums-boat.com

Yamarin Cross 64 BR

6,31 x 2,32 m
880 kg
115–150 hv
C/8 henk.
32 590 €
48 240 € (Yamaha)
www.yamarin.com

Mitä uutta?

Faster 625 SC on pääkilpailijoitaan selkeämmin tuplapulpettivene, vaikka tilaratkaisun perusperiaatteet – pulpettien välioven avulla muodostuva täysleveä tuulilasi, ohjaamon erillisistuimet ja sohva – etenkin taka-avotilan osalta ovat paremmin bowridereiksi miellettävien kilpailijoiden kanssa samansuuntaiset.

Tiloja on kuitenkin Fasterissa painotettu hiukan erilailla. Siinä missä pääkilpailijat pyrkivät maksimoimaan taka-avotilan jossain määrin jopa etuavotilan kustannuksella sijoittamalla pulpetit melko eteen, on Fasterissa pidempi avotila pulpettien ja tuulilasin etupuolella.

Tuulilasi on Fasterissa oleellisesti kilpailijoita pystympi, mikä on omiaan korostamaan hyötyvenemäistä muotoilua. Pystyjen tuulilasien ansiosta Fasterin tavaramerkiksi muodostunut yksiosainen väliovi istuu kokonaisuuteen lähes saumattomasti, muotoilun kannalta paremmin kuin koskaan ennen.

Pulpettien tuulilasit ovat kaiketi ennätyskorkeat, valmistettu aidosta lasista sekä tuettu teräskehyksellä ja -kaiteilla, joten kokonaisuus vaikuttaa kerrassaan jykevän laadukkaalta.

Etuavotilan paksut laidat kätkevät sisäänsä molemmilla puolilla esimerkiksi vavoille sopivat pitkät säilytystilat. Muista Fastereista tuttuja mutta muille merkeille vieraampia "fasterismeja" ovat perän ja laitojen kiinnityskiskot sekä käyttäjäystävällisesti kojelautaan tuotu päävirtakytkin.

Miten kulkee?

Fasterilla on ollut varsin yhdenmukainen perusleiska runkojen suunnittelussa venemallin kokoon katsomatta. Runkomuodoksi on valikoitunut nousulistaton mutta tuuman korkuisella kölilistalla varustettu muuttuvakulmainen v, jonka pohjakulma on perässä 18 astetta.

Se pätee myös 625:ssa, tosin pohjakulma on asteen "tavallista" Faster-runkoa loivempi.

Pienemmät Fasterit ovat omissa kokoluokissa ehdottoman mukavia ja merikelpoisia veneitä. Myös ensimetrit 625:lla ovat vakuuttavia. Vene kulkee ikävässäkin aallokossa mukavan pehmeästi ja hiljaisesti.

Jotta mukavuus säilyisi kelin kovetessa, saa nopeuden ja trimmin optimoinnin kanssa kuitenkin olla melko tarkkana, etteivät aallot pääse lyömään läpi. Se kertoo siitä, ettei rungon v-kulma ole erityisen syvä eikä korkea.

Testiveneeseen asennettu tehohyväksynnän ylärajan 150-hevosvoimainen Honda takaa hyvän suorituskyvyn, vaikka paketti ei teho- ja kokoluokassaan ihan kärkeä olekaan. Faster ei 625:n tapauksessa ole edes kilpailevaa Buster-mallia nopeampi, vaikka siitä nimen kerrotaan juontaneen.

Käytännössä suorituskyky tuntuu kuitenkin kaikkiin tilanteisiin riittävältä, sillä erityistä sporttisuutta tai reilusti yli 30 solmun nopeuksiin venyvää marssinopeutta Fasterilta ei oikein edes osaa odottaa. Taloudellisinta eteneminen on melko tarkkaan 20 solmun nopeudessa, jolloin bensaa palaa 0,7 litraa meripeninkulmalla. Desilitra lisää laajentaa matkanopeusalueen jo 15:sta lähes 30:een solmuun.

Melutaso on normiajossa miellyttävän alhainen. Kovemmalla vauhdilla aallokossa rymyäminen tuo esiin kuitenkin satunnaisia kumahduksia, kun aallot tapaavat rungon epäsuotuisasti palteiden kohdalla.

Ohjaus- ja trimmaustuntumista ei synny aihetta muistiinpanoille, mikä tarkoittaa tasavahvaa, arkiveneilyn kannalta yleispätevää kokonaisuutta. Tarkoituksella äärirajoille ärsytettynä käytöksestä on kuitenkin löydettävissä lievää levottomuutta. Vauhdikkaat kaarrokset tai äkilliset suunnanmuutokset eivät suju enää kuin kiskoilla.

Yleisellä tasolla ajaminen kuitenkin maistuu, ja sama pätee ohjaamon olosuhteisiin. Ajoasento on perussopiva ja ajoviimansuoja hyvä.  Sivulta tulevalle tuulelle ohjaamo on kuitenkin lyhyestä sivulasista ja matalasta varalaidasta johtuen suojaton.

Tuulilasirakennelman jykevyydestä joutuu taasen maksamaan pienen hinnan näkyvyydessä. Sitä ei varsinaisesti voi moittia, mutta muutamasta kilpailevasta mallista näkymät ovat esteettömämmät.

Kuvat

150-hevosvoimaa riittää joka tilanteeseen. Käytännön suorituskyky ja taloudellisuus ovat kilpailukykyisellä tasolla.
Lisävarusteena hankittava Comfort-penkki näyttää massiiviseen pulpettiin verrattuna pieneltä, mutta ajoasento on toimiva. Karttaplotteri kuuluu vakiovarustukseen.
Etuviimansuoja on hyvä, mutta sivuilta tuulee sisään. Näkyvyyttä ei varsinaisesti voi moittia, mutta monessa kilpailijassa tuulilasin tukirakenteet ovat ohuempia.
Ajo-ominaisuudet ovat nousulistattoman rungon ansiosta aallokossakin mukavan pehmeät, vaikka v-pohja ei ole erityisen syvä saati korkea.
Repsikan paikka vastaa mukavuudeltaan kipparin paikkaa – hyvässä ja huonossa. Pulpetin kannelle saa auki karttalehden, mikä alkaa olla nykyisin hyvin harvinaista.

Mahtuuko mukaan?

Fasterin etuavotila on poikkeuksellisen tilava ja muodoltaan jopa korostuneen suoraviivainen. Laitojen kaartuminen on kohti keulaa on oikaistu tekemällä sisälaidoista paksummat ja suorat.

Laidoissa on molemmilla sivuilla kiskot, joihin saa kiinnitettyä erilaisia lisätarvikkeita kuormansidontalenkeistä istuinlaatikoihin. 625 SC:n tapauksessa suurta tarvetta niille tuskin kuitenkaan on. Fasterin tapauksessa keula toimii luontevimmin kuorma- tai kalastustilana.

Keulan vakiokalustus onkin pidetty minimissä. Keulatuhto toimii paremmin askelmana kuin penkkinä, ja sen alla on kookas säilytystila. Pulpettien edessä on niin ikään askelmina toimivat "postilaatikot", joihin mahtuu vaikkapa köysipuntti. Varsinaista köysiboksia keulakannella ei ole.

Taka-avotila on lähtökohtaisesti viiden hengen matkustamo. Takapenkillä mahtuu istumaan hyvin vaikka etuistuin olisi säädetty taka-asentoon, mutta erityistä väljyyden saati mukavuuden tunnetta ei tule.

Kiinteästi pehmustetut ja ylösnostetavalla etureunalla varustetut ohjaamon erillisistuimet ovat tavanomaiset mukavat, mutta Fasterissa lisävaruste. Vakiopenkit ovat muoviset kuppipenkit, joihin saa lisähintaan irtopehmusteet.

Takapenkki syntyy kahdesta irrotettavasta ja kiskoon kiinnitettävästä 78 senttiä leveästä istuinlaatikosta. Sisäleveyttä on 30 senttiä enemmän, joten istuinlaatikot voi asettaa yhteen, erikseen, keskelle tai jommallekummalle laidalle. Mikäli taka-avotilaan tarvitaan tilaa vaikkapa kalastukseen, voi istuinlaatikon tai -laatikot jättää rannalle tai siirtää ja kiinnittää etuavotilan kiskoihin.

Istuinlaatikot pitävät luonnollisesti sisällään säilytystilat. Niiden luukuissa ei ole kuitenkaan kaasujousia ja istuinpehmusteet rajoittavat aukeamiskulmaa. Lisää tilaa tavaroille löytyy pulpeteista sekä moottorikaivon molemmilla puolella olevista tilavista ankkurilaatikoista. Niihin mahtuu vaivatta myös lepuuttajia ja köydet, köyden juoksu-uraa laatikon kansissa tosin ei ole.

Kuvat

Pulpettien edessä oleviin "postilaatikoihin" mahtuu sentään hiukan kirjepostia paksumpia kappeleita.
Moottorikaivon molemmilla puolin on korkeat ja tilavat ankkurilaatikot. Kannesta puuttuu harmillisesti köyden juoksu-ura.
Takapenkille mahtuu hyvin vaikka etupenkki olisi taka-asennossa. Erityisen väljäksi taka-avotilaa ei silti voi kutsua. Peräpenkin muodostavat istuinlaatikot ovat irrotettavia.
Keulakannella ei ole köysiboksia, mutta askelman kaasujousen pitelemän luukun alla on kookas tavaratila.
Keulatila on veistetty suorilla sisälaidoilla v-kirjaimen muotoiseksi.

Vastinetta rahalle?

Fasterin vakiovarustuksen kohokohdat keskittyvät tavaramäärän sijaan laatuun. Esimerkiksi käy Raymarinen uusimman sukupolven Axiom-plotteri, kaksoisvarrellinen tuulilasinpyyhin ja välioven erinomainen kaasujousi.

Jousi pitää oven sen verran tukevasti aloillaan sekä suljettuna että avattuna, ettei oveen tarvita erillisiä salpoja tai lukkoja, joten oven avaaminen ja sulkeminen on äärimmäisen sujuvaa.

Hyötyvenemäinen olemus on viety mukavuusvarustelussa tavallaan äärimmilleen, sillä tässä luokassa käytännössä kaikkien pääkilpailijoiden vakiovarustukseen kuuluu kiinteästi pehmustetut ohjaamon istuimet sekä takasohvan pehmusteet. Fasteriin ne joutuu ostamaan lisävarusteina.

Kalliimpiin ja ainakin useimmissa tapauksissa suositeltaviin lisävarusteisiin kuuluu lisäksi trimmitasot ja ajokuomu. Pieniä ja Fasterille uusia myönnytyksiä retkimukavuuksille on 625:n myötä lisävarustelistalle ilmestyneet pöytä ja jääkaappi. Aurinkotasoa tai vetokaarta 625:een ei sentään saa.

Yleisilmeeltään 625 SC on tietyllä tavalla etenkin muutamia lujitemuovisisustalla varustettuja kilpailijoitaan karumpi. Se on yhtä aikaa Fasterin valtti ja vitsaus, näkemys riippuu täysin siitä mitä veneeltä odottaa.

Laatuvaikutelman osalta 625 SC kestää kriittisenkin tarkastelun. Rakenteet, materiaalit ja asennusjälki vaikuttavat erinomaisen kestäviltä ja laadukkailta.

Hinnaltaan 625 SC asettuu kilpailijaryhmänsä kalliimpaan päähän. Lähtöhinnoissa erot ovat kuitenkin suhteellisen pieniä, mutta 625 SC:n kohdalla lisävarusteluvalinnat pikemminkin kasvattavat kuin supistavat eroa. Siitä huolimatta Fasterin valinnassa puhuu enemmän järki kuin tunne.

Kuvat

Laadukas kaasujousi riittää pitämään oven riittävän tiukasti kiinni tai auki. Oven käyttöä hidastavia salpoja tai lukkoja ei tarvita.
Kuomutalli on 625 SC:ssä vakiona, mutta kuomu maksaa lähes 1 500 euroa.
Perässä on avoin moottorikaivo ja askeltasoja monella korkeudella. Nykysuuntaus on kulkenut pikemminkin kohti mahdollisimman yhtenäistä uimatasojen, peräkansien ja katetun moottorikaivon kokonaisuutta.
Samalle 625-rungolle on saatavilla myös CC-keskipulpettimalli. Se on pulpettiratkaisua lukuun ottamatta tiloiltaan ja yksityiskohdiltaan täysin identtinen SC-mallin kanssa.
Pitkiä esineitä mahtuu säilömään sekä kuomutallissa että keulan laitalokeroissa, mutta ne eivät vedä näppäryydessä vertoja laidan telineelle, jossa kiinteävartinen mela-venehaka on aina valmiina käyttöön.

Hinnat ja varusteet

Hinta ilman moottoria 36 500 €
Pakettihinta 115 hv 47 990 € (Honda BF115)
Pakettihinta 150 hv 50 990 € (Honda BF150)
Ajotietokone vakio (nmea2000)
Hydrauliohjaus vakio
Trimmitasot, man/aut 975/1 436
Tuulilasinpyyhin, sp/pp vakio/–
Pilssipumppu vakio, käsik.
Kaksiakkujärjestelmä
Virtapistoke, 12V/USB vakio/–
Säädettävä veneistuin, sp/pp 365/365 €, 3 toimintoa (Comfort-istuimet)
Istuinlaatikko, 78 cm vakio, 2 kpl, irrotettava
Säädettävä ohjauspyörä
Karttaplotteri ja kaiku vakio (Raymarine Axiom 9")
Audiolaite
Ajokuomu 1 455 €
Kuomutalli vakio
Satamapeite – (pulpetin suojapeite á 220 €)
Istuinpehmustesarja, etu/taka –/660 €
Aurinko/kalastustaso
Pöytä 690 €
Jääkaappi 1 150 €
Makeavesijärjestelmä
Lattiavalaistus
Lattiapinnoitus Alumiini
Vetokaari
Säilytystilojen lukot
Kiinnittymisvarusteet 290 €
Lepuutinteline 95 €
Köysiboksi-askelma 140 €
Ankkuriteline ja liinakela 400 €
Istuinlaatikko, 44/78/118 cm 155/215/285 €
Istuinpehmuste, 44/78/118 cm 145/165/195 €
Keulamoottoriteline 370 €
Erikoisrunkoväri
Eliönestomaalaus
Testivene 53 645 €
  • Teksti: Jan Sjölund
  • Kuvat: Kari Wilén, Jan Sjölund, Faster
  • Video: Eeva Hjorth-Hois

Katso myös nämä

Sea Ray 320 Sundancer (2017–) Suunnannäyttäjä - Testi - Totalvene.fi

Sea Ray 320 Sundancer (2017–)Suunnannäyttäjä

Sea Rayn uusi 320 Sundancer kuuluu viimevuosien mielenkiintoisimpiin uutuuksiin. Se on...

AMT 175 BR (2017–) Isompien malliin - Testi - Totalvene.fi

AMT 175 BR (2017–)Isompien malliin

AMT 175 BR pyrkii olemaan niin iso kuin vain viisimetrinen bowrider voi. Onko tilavolyymilla...

AMT 190 BR (2016–) Kova luu - Testi - Totalvene.fi

AMT 190 BR (2016–)Kova luu

AMT on kymmenessä vuodessa vakiinnuttanut paikkansa Suomen kymmenen myydyimmän venemerkin...

Nordkapp Avant 705 (2017–) Timmi kunto - Kokeilu - Totalvene.fi

Nordkapp Avant 705 (2017–)Timmi kunto

Nordkappin seitsemän metrinen uutuusbowrider on kilpakumppaneita solakampi ja sporttisempi.

Uusimmat

Yamahan palveluverkosto laajenee Helsingissä – Waltic aloittaa Yamaha-perämoottorien myynti- ja huoltotoiminnan - Uutinen - Totalvene.fi

Yamahan palveluverkosto laajenee Helsingissä– Waltic aloittaa Yamaha-perämoottorien myynti- ja huoltotoiminnan

Yamaha Motor Nordic on solminut jälleenmyyntisopimuksen vuonna 1958 perustetun Walticin kanssa....

Lappon vierassatama etsii paikkavastaavaa kesäkaudelle – Unelmahommiin Ahvenanmaan saaristoon? - Uutinen - Totalvene.fi

Lappon vierassatama etsii paikkavastaavaa kesäkaudelle– Unelmahommiin Ahvenanmaan saaristoon?

Ahvenanmaan pohjoisessa saaristossa sijaitseva Lappon vierassatama etsii paikkavastaavaa tulevalle...

Lagoon 47 (2027–) – Kiusoitellen paljastuva  - Ensiesittely - Totalvene.fi

Lagoon 47 (2027–)– Kiusoitellen paljastuva

Lagoon esittelee tulevaa 47-jalkaista malliaan julkistamalla siitä tietoja vain tipoittain. Nyt on...

Lähteelä vaihtoi omistajaa – Kirkkonummi osti retkisataman Helsingiltä - Uutinen - Totalvene.fi

Lähteelä vaihtoi omistajaa– Kirkkonummi osti retkisataman Helsingiltä

Kirkkonummen kunta on ostanut Porkkalan Lähteelän ulkoilualueen Helsingin kaupungilta. Kauppahinta...