Targat uudistuvat harvakseltaan ja silloinkin hienovaraisesti. Targa 27.2 näyttää ihan edeltäjältään, vaikka onkin täysin uusi venemalli.

Botnia Marinin valmistavaa Targaa voidaan hyvin pitää Suomen moottoriveneteollisuuden kruununjalokivenä. Liikevaihdolla mitattuna se on myös ylivoimaisesti Suomen suurin moottorivenemerkki, jonka maine on maailmallakin kova.

Targan ympärikuljettavaan ohjaushyttiin ja kannen alla oleviin makuutiloihin perustuva konsepti oli alkuperäisen ensiesittelyn aikana uniikki. Targa menestyi ja tuli kehittäneeksi uuden veneluokan, jonka mittapuuna se toimii tänä päivänäkin.

Kilpailijat, etenkin kotimaiset Nord Star ja Sargo, ovat hiipineet pikkuhiljaa Targan tontille, mutta toisaalta etenkin isommissa Targoissa on tapahtunut kehitystä myös toiseen suuntaa eli kilpailijoita kohti.

Mielikuva siitä, millainen vene Targa on, on lähes kaikilla vähääkään veneitä tuntevilla vahva. Vielä vahvempi se tuntuu olevan Targan ostajilla, joten malliuudistukset ovat olleet hyvin hillittyjä. Konsepti on pysynyt samana, vain mallivalikoima on kasvanut – sekä määrällisesti että fyysisesti.

Pienemmän pään Targat ovat ensisijaisesti yhteysveneitä, isommat täyttävät myös matkaveneen tunnusmerkit. Testissä oleva 27-jalkainen on Targa-malliston kolmanneksi pienin kokoluokka, ja asuttavuuden kannalta eräänlaisessa vaa’ankielen asemassa.

Vertaa

Vieritä vertailua

Targa T27.2

Pituus x leveys 9,19 x 3,10 m
Paino 4 100 kg
Tehoalue 260–400 hv
Moottorityyppi Sisäperämoottori, diesel
CE-luokitus B / 8 henk.
Hinta 205 000 € (330 hv)
Lisätietoja www.targa.fi

Nord Star 28 Patrol

9,30 x 3,10 m
4 300 kg
330–2 x 350 hv
Sisäperämoottori, diesel
B / 8 henk.
203 110 € (330 hv)
www.nordstar.fi

Sargo 28

8,80 x 2,98 m
4 200 kg
260–2 x 220 hv
Sisäperämoottori, diesel
B / 8 henk.
209 260 € (330 hv)
www.sargoboats.fi

Mitä uutta?

Ensimmäinen Targa 27 esiteltiin vuonna 1991. Sitä valmistettiin aina vuoteen 2003, minkä jälkeen rungoltaan 20 senttimetriä pidempi T27.1 korvasi sen. T27.1 oli tuotannossa 15 vuotta, mikä nykyaikana on venemallille pitkä pätkä.

Kolmannen mallisukupolven edustaja T27.2 esiteltiin viime vuonna. Sen runko on edeltäjää 13 senttimetriä pidempi ja kuusi leveämpi. Vaikka kansi ja hyttikin ovat uudet, täytyy olla aika ekspertti erottaakseen T27:n mallisukupolvet toisistaan.

T27.1:n erottaa alkuperäisestä T27:sta lähinnä hieman lyhyemmästä keulakannesta, ihan vähän kaarevasta tuulilasista ja jykevämmästä varustekaaresta. Paras tuntomerkki taitaa olla viisikulmainen takimmainen sivuikkuna.

T27.1:n ja T27.2:n ulkoiset erot ovat – jos mahdollista – vieläkin vähäpätöisempiä. Selkeimmät tunnusmerkit ovat eteenpäin kallistettu peräpeili ja vähän entistä pyöreäkulmaisempi tuulilasin alapuolella oleva hyttirakenne. Targa ei todellakaan tee uusiutumisesta isoa numeroa.

Hytin etureunan muotoilulla on tehty entistä enemmän tilaa sen sisälle, missä sijaitsee toiletti. Sinne kuljetaan, tai oikeammin laskeudutaan, melko jyrkkiä portaita pitkin. Hieman hankala kulku on palkitseva, sillä perillä voi huomata tilaa olevan käytössä mainiosti, selvästi entistä enemmän.

Toinen paikka missä kasvaneet runkomitat näkyvät ja tuntuvat on konehuone. Sinne mahtuu nyt Volvo Pentan kookas D6-rivikutonen heittämällä, ja myös moottorin etupuolelle jää hyvin tilaa.

Ohjaushytin tilaratkaisua on uudistettu lähinnä apukuskin penkin ja pöydän osalta. Molemmat ovat nyt kiinteästi asennettuja, mutta muunneltavuus matkustamosta oleskelutilaksi tapahtuu taittuvan selkänojan ja pöytälevyn avulla.

Toiletti ja pentterivarustus on T27.2:ssa vakiona, kun ne edeltäjään hankittiin lisävarustelistalta. T27.2 ajateltu entistä enemmän myös perheen retki- ja matkaveneeksi, vaikka se toimii luontevasti myös isona yhteysveneenä.

Entistä suuremmalle uimatasolle pääsee aiempaa leveämmästä kaksiosaisesta portista.
Apukuskin penkki on entistä leveämpi ja pöytä kiinteä. Matkustamo muuttuu dinetiksi entistä helpommin, ei tarvitse kuin kääntää apukuskin penkin selkänoja etuasentoon.
Konehuoneessa on paljon tavaraa mutta esimerkillinen järjestys. Kookkaan D6-dieselin ympärille jää kuitenkin hyvin tilaa.
Toiletin koko on kasvanut oleellisesti, mutta sinne johtavat portaat ovat yhä melko jyrkät.
Targa 27.2 peittää hyvin uudistumisensa. Selkein T27.2:n erottaa edeltäjästään eteen kallistetusta peräpeilistä.

Miten kulkee?

Volvo Pentan 5,5-litrainen D6 on ainoa T27.2:een tarjolla oleva moottori, mutta siitä on saatavilla kolme eri tehoversiota. Testiveneessä oli niistä tehokkain, jossa on hevosvoimia tasan 400.

Targan kohdalla suorituskykyodotukset ovat sen verran kovat, että testiyhdistelmälle mitattu hieman yli 37 solmun huippunopeus ei tunnu mitenkään ihmeelliseltä, vaikka kelpo tulos onkin.

Moottorivalikoiman järkivaihtoehdon muodostaa keskimmäinen 370-hevosvoimainen versio. Siinä on tehokkaimman version tavoin kiihtyvyyttä ja liukuunnousua nopeuttava kompressoriahdin, joka vähäväkisimmästä 330-hevosvoimaisesta versiosta puuttuu.

T27.2 kulkee marssivauhtia kiitettävän taloudellisesti. 400-heppaisella taloudellisin liukunopeus on 22–24 solmua, jolloin kulutus jää 1,3 litraan meripeninkulmalla. 1,5 litralla tai alle meripeninkulman matkan pääsee kiitettävän laajalla, 15–31 solmun nopeusalueella.

Targan tapaan suorituskykyä voi myös hyödyntää, sillä T27.2 on edeltäjiensä tapaan yksi kokoluokkansa mukavimpia ja merikelpoisimpia veneitä. Targan maine kovan kelin veneenä ei ole tuulesta temmattua.

T27.2 halkoo aaltoja määrätietoisesti mutta eleettömästi. Roiskeet ovat toisinaan massiivisia, mutta tuulilasille niitä yltää loppujen lopuksi vain harvoin. Massiivisesta ajotuntumasta huolimatta hallintalaitteisiin reagointi on selkeää ja välitöntä. Tämä pätee sekä ohjaukseen että trimmeihin.

Pitkittäisbalanssi on painavasta sisäperäkoneesta huolimatta pikemminkin hitusen keulapainoinen. T27.2. kulkee luonnostaan melko pitkällä vesilinjalla, mikä osaltaan parantaa aallokkoajomukavuutta, mutta latistaa vähän ajotuntumaa. Sekä moottoritrimmiä että trimmitasoja saa käyttää olosuhteiden niin vaatiessa reippaastikin, mutta molempiin on tarjolla apuna Volvo Pentan automatiikka.

Ohjaamossa on välittömästi tuttu tunnelma: tällainen Targan ohjaamo on ollut ainakin kutakuinkin 20 vuotta. Targa lienee viimeisiä venevalmistajia, joka voi esitellä uuden venemallin, jonka ohjaamossa ei ole uppoasennuspaikkaa plotterille. T27.2:ssa plotteri on ripustettu kojelaudan pintaan ruuvattuun asennussankaan, ihan kuin elektronisen navigoinnin alkuaikoina.

Targan kallistuskulmaltaan säädettävä kojelauta, jonka mukana muuttuu myös ratin ja kaasukahvan asento, on sen sijaan loistava. Sen ansiosta ajoasento on kohtuullisen kelpo sekä istuen että seisten. Suurimman kurottelutarpeen muodostaa kaukana kojelaudan päälle oleva plotteri.

Kojelaudan säädettävyydellä on suuri vaikutus myös ohjaamon läpikuljettavuuteen. Kun sivuovelliset veneet ovat viime vuosina yleistyneet, on suorastaan ihme, ettei muut valmistajat Sargoa lukuun ottamatta ole kojelaudan kallistuskulman säätöä sivuovellisiin veneisiinsä toteuttaneet.

...ja tässä ala-asennossa.
Säädettävän kojelaudan ansiosta ohjaamon läpikuljettavuus on hyvä ja ajoasennosta on muodostettavissa vähintäänkin kohtuullisen mukava sekä seisten että istuen. Tässä koejlauta on yläasennossa...
Jykevä eteneminen ei verota numeroarvoja. T27.2 kulkee kovaa mutta taloudellisesti.
Kojelauta on kapea, joten osa mittareista ja laitteista on sijoitettu otsalautaan, mistä katse poimii ne vain muusta huomioinnista tinkimällä. Targa lienee ainoa venevalmistaja, joka voi yhä esitellä uuden venemallin, jossa ei ole uppoasennuspaikkaa plotterille.
T27.2:n ajettavuus on tuttua Targaa. Vesi roiskuu, mutta isotkin aallot ylittyvät pehmeästi.
Kulkumukavuutta edesauttaa, että T27.2 kulkee luonnostaan melko pitkällä vesilinjalla. Roiskeet ohjautuvat tehokkaasti sivuille.

Mahtuuko mukaan?

Yksi Targan tunnuspiirteistä on syvä keula-avotila. Sen kautta on turvallista kulkea, mutta se muodostaa myös erinomaisen oleskelutilan.

T27.2:n keulapenkeille mahtuu hyvin istumaan kuusi henkilöä. Istuin- ja selkänojapehmusteet parantaisivat mukavuutta, mutta ne eivät vaan tunnu Targan ideologiaan kuuluvan. Penkin päällisinä toimii Targassa tiikkirimoitus.

Tiikkipöydälle on paikka keulapenkin alla olevassa säilytstilassa, mutta itse pöytä ostetaan lisävarusteena. Keulan lisäksi sen voi asettaa myös peräkannelle.
Taka-avotilan nurkissa on kaksi istuinlaatikkoa ja ohjaushytin takaseinustalle saa lisävarusteena kaksi klaffipenkkiä.

 

Ohjaushytissä on istumapaikat mukavasti kuudelle, tiiviimmin parille lisää. Dinetti muodostuu paapuurinlaidalle, taittamalla apukuskin penkin selkänoja eteen. Penkin leveys on kahdelle aikuiselle niukka, mutta kaksi aikuista ja kaksi lasta asettuu pöydän ääreen ihan mukavasti.

Venematkailukäytössä neljä on muutenkin sopiva pääluku, sillä alakerrasta löytyy kahden pistopunkan ja yhden parivuoteen muodossa neljä makuupaikkaa. Makuupaikat ovat samassa tilassa, mikä perhekäytössä tuskin on ongelma.

 

Asuttavuuden osalta yksi yhteinen makuukajuutta erottaa kuitenkin T27.2:n pääkilpailijoistaan. Sekä vastaavan kokoisessa Nord Starissa että Sargossa on kaksi erillistä makuukajuuttaa.

Pentteri on Targalle tyypilliseen tapaan leivottu apukuskin pulpetin sisään. Kannen alta paljastuu pesuallas ja liesi, jääkaappi on kuskin penkin alla. Laskutilaa tarjoaa pentterin vieressä oleva wc:n kulkuväylän luukku, kunhan se on kiinni. Apukuskin penkin alla olevaan laatikostoon saa lisävarusteena neljän hengen Targa-astiaston.

Syvä ja suojaisa keulan avotila on yksi Targan erikoisuuksista, jota ei kilpailijoista löydy.
Pentteri on muista Targoista entuudestaan tutulla paikalla. Laskutilana toimii toiletin kulkuoven luukku.
Takakajuuttaan johtavat portaat on hyödynnetty täysimääräisesti säilytystiloina.
Pöydän ääreen mahtuu juuri ja juuri nelihenkinen perhe. Peräsohvan ylösnostettavalla keskipaikalla lattia on alempana kuin reunapaikoilla.
...ja styyrpuurin puolella päät vastakkain nukuttavat pistopunkat. Tämä on niistä keulaa kohti työntyvä.
Vuoteiden välissä on puinen vaatekaappi
Takakannella mahtuu vaikka tanssimaan.
Makuuhytin tilat ja tilaratkaisu on edeltäjään nähden ennallaan. Paapuurin laidalla on parivuode

Vastinetta rahalle?

Targa ei petä, vaan myös uusi T27.2 on juuri sitä mitä Targalta odotetaan. Se on ominaisuuksiltaan jykevä merivene, jossa on syvän keula-avotilan ansiosta poikkeuksellisen turvallista liikkua ja olla. Runsaista kansitiloista huolimatta sisätilat riittävät neljän hengen perheen lomaveneilyyn.

Rakenteista ja viimeistelystä huokuu laadukkuus. Esimerkiksi konehuoneen asennusjälki on esimerkillistä. Sisustuksen korkealuokkainen viimeistelyn taso jää ehkä jossain määrin jo vanhanaikaisuuden alle, mutta Targan tinkimättömyyttä pitää kiinni konseptistaan voi myös ymmärtää ja arvostaa.

Hinnaltaan T27.2 ei ole markkinoiden edullisemmasta päästä, mutta listahinnat ovat ihan linjassa arvostetuimpiin kilpailijoihin nähden. Asian voi nähdä myös niin, että Targa on määrittänyt oman hintatasonsa, jota samantyyppiset, kotimaiset pääkilpailijat peesaavat.

Jos on valmis tinkimään vähän kansitiloista sisätilojen eduksi, voi samantyyppisten Nord Starin ja Sargon ohella T27.2:n kilpailijoihin lukea suhteellisen luontevasti myös katettuja cabincruiser-tyyppisiä matkaveneitä. Silloin hintahaitari repeää.

T27.2:n ulkomitoissa ovat esimerkiksi Quicksilver Activ 905 Weekend ja Galeon 310 HTC. Quicksilver on tässä ryhmässä ehta "halpisvene", jonka hinnat alkavat 260-hevosvoimaisella dieselsisäperämoottorilla varustettuna noin 125 000 eurosta. 40–70-jalkaisten luokkaan viime vuosina keskittyneen Galeonin pienintä kokoluokkaa edustavan 310:n hinnat alkavat noin 180 000 eurosta.

Edeltäjään verrattuna T27.2:n parannukset jäävät melko pieniksi, mutta asuttavuuden parantuminen tuo sen entistä vahvemmaksi vaihtoehdoksi perhevenettä valitsevalle. Juuri siinä kilpailijat ovat kuitenkin edellä tai kirjaimellisestikin lähellä: pykälää suurempi T30.1 tarjoaa ison harppauksen eteenpäin nimen omaan asuttavuudessa.

Yksi Targan vahvuuksista lieneekin se, että vaikka Targalle on ainakin periaatteessa vaihtoehtoja, ei mikään niistä ole Targa. Targan pahin kilpailija taitaa olla toinen Targa.

...ja lisävarusteena saatavalle tiikkipöydälle.
Yläohjaamo on vakiovaruste, jolle on arvatenkin aika harvoin käyttöä. T27.2:n saa myös ilman, jolloin hinnasta vähennetään 4 500 euroa. Option myötä myös ohjaushytin takaosan muotoilu muuttuu.
Keulassa on runsaasti erilaista säilytystilaa sekä omat paikat kaasupullolle...
Veneessä liikkumisen helppous ja turvallisuus on yksi Targan valtteja. Kulkukannet ovat kauttaaltaan portaattomat.
Avattavat tiikkilaitakaiteet ovat yksi Targa-klassikko.
Katolle saa monenlaista valoa. Klassinen käsikäyttöinen hakuvalo on vakiovaruste. Keulavalonheittimiä löytyy lisävarustelistalta useita erilaisia. Etunurkassa on keula-avotilan työvalo.
Pienet ja käytännölliset yksityiskohdat, kuten vaikkapa toiletin saippuahylly, ovat arvossaan.

Hinta- ja varustetiedot

Pakettihinta 330 hv 205 000 € (330 hv Volvo Penta D6-330 DPH)
Pakettihinta 370 hv 211 600 € (370 hv Volvo Penta D6-370 DPH)
Pakettihinta 400 hv 219 900 € (400 hv Volvo Penta D6-400 DPH)
Ajotietokone vakio (Volvo Penta EVC)
Sähk. kaukohallintalaite vakio (Volvo Penta EC)
Keulapotkuri 5 880 €
Ankkurivinssi, keula/perä 4 990 €/6 175 €
Trimmitasot, man/aut vakio/vakio (Volvo Penta BTS)
Moottoritrimmiavustin vakio (Volvo Penta PTA)
Karttaplotteri 1 670 € (Raymarine Axiom 9")
  3 350 € (Raymarine Axiom 12")
  4 450 € (Raymarine Axiom Pro 12")
Plotterin uppoasennustaso 535 €
Kaikuluotain alk. 395 €
Tutka 2 420 € (Raymarine Quantum 18" wifi)
Vhf ja ais 1 285 € (Raymarine Ray70)
Autopilotti 3 730 € (Raymarine EV100)
Audiolaite 795 €
Tv/Dvd
Tuulilasinpyyhin/pesin vakio/370 € (2 kpl)
Hakuvalo vakio
Keulavalonheitin 1 095 €
Työvalaisin, 2 kpl 495 €
Kattoluukku 1 480 €
Säädettävä veneistuin vakio, 1 kpl (etäisyyssäätö)
Jousitettu veneistuin 1 325 € (vakioistimen tilalle)
Säädettävä kojelauta vakio (kallistuskulma)
Ajolämmitin vakio (defroster)
Lämmityslaite 4 470 € (Eberspächer 4 kW)
Ilmastointilaite
Generaattori
Maasähkö 1 260 €
Kaksiakkujärjestelmä vakio
Lisäkäyttöakku 610 € (142 Ah AGM)
Jääkaappi vakio (49 l)
Lisäjääkaappi
Liesi vakio (2-liekkinen kaasuliesi)
Uuni
Pesuallas ja hana vakio (2 kpl)
Lämminvesijärjestelmä 1 540 € (24 l)
Suihku, sisä/ulko vakio/640 €
Vesi-wc ja septitankki vakio
Wc:n sähköhuuhtelu
Kannenpesulaite 1 030 €
Keula-avotilan penkit vakio (3 kpl)
Taka-avotilan sivupenkit vakio (2 kpl)
Taka-avotilan klaffipenkit 870 € (2 kpl)
Avotilan pöytä 1 155 € (kiinnityspaikka keula- ja peräkannella)
Avotilan penkkien pinnoite 2 165 € (massiivitiikki)
Turkkipinnoite 870 € (harmaa maalaus)
  9 760 € (massiivitiikki)
Uimatason pinnoite 3 040 € (massiivitiikki)
Avattavat tiikkikaiteet 2 180 €
Ohjaushytin tiikkilattia vakio
Ohjaushytin matot/verhot 265 €/560 € (verhokiskot ilman verhoja)
Keulaporras 415 €
Kiinnittymisvarusteet vakio (köydet ja lepuuttimet)
Ankkuripaketti 975 € (ankkuri ja 40 m köysi, teline  keulan ankkuriboksissa)
Kölirauta vakio
Eliönestomaalaus vakio
Yläohjaamo vakio
Ilman yläohjaamoa –4 500 €
Toimitus- ja luovutuskulut 2 200 €
Testivene 254 225 €
  • Teksti: : Jan Sjölund
  • Kuvat: Kari Wilén, Jan Sjölund ja Neale Byart
  • Video: Eeva Hjorth-Hois

Katso myös nämä

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Targa 27.1  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 27.1

2006 129 900 €

Hienokuntoinen Targa 27.1, tervetuloa tutustumaan Turun toimipisteeseemme.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Buster Magnum Cabin  Yamaha F300 bensiini - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Buster Magnum Cabin F300

2023 119 000 €

Veneen käyttöönottovuosi 2025, tunteja alle 20. Ensimmäinen huolto tehty, uusi pohjamaali.

Myyjä: Venemaailma

Fairline 41 43 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Fairline 41 43

1991 114 500 €

Fairline 41/43 on matkaveneiden klassikko. Erittäin tukevasti valmistettu, merikelpoinen ja turvallinen kaunotar.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Minor 27 WR - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 27 WR

2005 69900 €

Siisti ja merikelpoinen Minor 27 WR luotettavalla Volvo Penta KAD 300 diesel-moottorilla. Veneen keulassa makuutilat kolmelle henkilölle ja vesi-WC. Hytistä löytyy pieni pentteri liedellä ja...

Myyjä: Astrum Turku

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku

Jeanneau Merry Fisher 895 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Merry Fisher 895

2018 112 900 €

Merry Fisher 895 on kaikkien aikojen suosituin matkavene omassa kokoluokassaan. Se on tilava ja turvallinen korkeiden varalaitojen ja suuren leveytensä ansiosta.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Jeanneau Merry Fisher 895 MARLIN F 150 GETX  Yamaha x 2 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Merry Fisher

2020 105 000 €

Suosittu Merry Fisher Marlin-monikäyttövene joka sopii sekä retkeilyyn, yhteysveneeksi tai vaikkapa avomerikalastukseen. Tässä veneessä hyvät varusteet. Vene on nähtävänä lämpimässä hallissa Turun...

Myyjä: Nautical Partners Finland Oy

Bella 580 C  Vuoden 2011 Bella 580c nyt tuotekadulla myynnissä - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 580 C

2011 19 000 €

-Garmin GPS 521s plotteri -Lasinpyyhkijä -Pehmustukset: -Istuinpehmusteet ohjaamossa -Hydrauliohjaus -Manuaalinen pilssipumppu -Polttoainesäiliö 62 l (kiinteä) -Pantry-varustus (13 l vesitankki,...

Myyjä: Venemaailma

Yamarin 67 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Yamarin 67 DC

2024 78 000 €

Myydään syyshintaan uudenkarhea Yamarin 67DC. Veneellä ajettu noin 100 tuntia, ollut yhdellä omistajalla.

Myyjä: Venemaailma

Sunseeker Manhattan 50  Volvo Penta D12, 715 hv, Diesel - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 50 Manhattan 50

2005 390 000 €

Mahtava Sunseeker 50 Manhattan nyt myynnissä. Todella huolellisesti pidetty ja huollettu.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sting 485 S  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sting 485 S

2024 22 400 €

Vene on käyttöönotettu 07/2025, ajettu vain 20h. Rekisteröity 5:lle.

Myyjä: Astrum Turku