Tukholman Allt för Sjön -venemessujen uusi kahden erillisen pitkän viikonlopun formaatti herätti ennakkoon kysymyksiä, mutta ainakin jälkimmäinen Sportfiskemässanilla höystetty viikonloppu veti hyvin yleisöä.

Tukholman perinteikkäät Allt för Sjön -venemessut ovat tavanneet olla vastaavalla tavalla kymmenen päivää auki kuin Helsingin Vene Båt -messut. Allekirjoittaneelle venetoimittajalle koronapandemian alkaminen konkretisoitui Tukholman venemessuilla 2020, jolloin messut suljettiin kesken kaiken keskiviikkona. 

Allt för Sjön -messujen suunta oli oikeastaan kaikilla mittareilla mitattuna alaspäin jo ennen koronaa. Kävijämäärissä se oli yhä Pohjoismaiden suurin venenäyttely, mutta neliöissä sekä vene- ja näytteilleasettajamäärissä Helsingin messut kiilasivat edelle.

Messujärjestäjä Stockholmsmässan ilmoitti jo hyvissä ajoin viime vuonna, että Allt för Sjön palaa kalenteriin tänä vuonna, mutta uudistuneella formaatilla, jossa messut ovat auki kahtena perättäisenä viikonloppuna torstaista sunnuntaihin, muttei viikolla niiden välissä. Ensimmäiseen viikonloppuun ”oheismessuiksi” ilmoitettiin Antikmässan ja jälkimmäiseen Sportfiskemässan. Samalla reissulla pääsi siis viikonlopusta riippuen tutustumaan joko antiikki- tai kalastusmessujen antiin.

Uusi aukioloformaatti ja Allt för Sjön messujen tiivistyminen Tukholman messukeskuksen A- ja B-halleihin herätti ennakkoon pientä skeptisyyttä, mutta loppujen lopuksi melko turhaan.

On totta, ettei Tukholman messuilla ole enää entisenkaltaista määrää veneitä esillä, ja moni merkittävä venemerkki loistaa poissaololtaan. Silti kyseessä on aivan kunnollinen venenäyttely, jonka A-halli täyttyi muutamasta purjeveneestä ja parista sadasta moottoriveneestä. 

Suuremmasta C-hallista hiukan pienempään B-halliin siirtynyt varustekattaus oli sekin yhä kelpoa. Suurinta suosiota ja eniten katseita taisi tänäkin vuonna kerätä B-hallin klassikkoveneiden Classic Boat Show -alue.

Vakuuttavin kokonaisuus oli kuitenkin koko C-hallin vallannut Sportfiskemässan, joka osoittautui melkoisen kattavaksi kalastusmessuksi. Vaikka vapaa-ajan kalastus on hyvin esillä myös Helsingin venemessuilla, oli Tukholmassa kaikki vielä kertaluokkaa suurempaa.  

Kävijöitä Allt för Sjön messuilla vieraili kahdeksan messupäivän aikana 56 626. Vertailun vuoksi Helsingin venemessuilla vieraili tänä vuonna kymmenen aukiolopäivän aikana lähes 64 000 kävijää, joten Helsingin venemessut nousivat ensi kertaa myös kävijämäärissä Tukholman ohi.

Sportfiskemässan keräsi puolestaan neljässä päivässä 19 600 kävijää. 

Ennennäkemättömillä veneuutuuksilla Tukholman messuilla ei liikaa juhlittu, mutta muutamia uutuuksia ja mielenkiintoisia tuttavuuksia, kuten lähtökuvan kuvankaunis Cormate T28, joukosta kuitenkin löytyi. Alhaalta löytyvästä kuvagalleriassa niistä lisää.

www.alltforsjon.se

www.sportfiskemassan.se

LandX X6 on kalusterunkoja myöten täysalumiinivene, mutta huolellinen verhoilu ja eva-turkkipinnoite pehmentää kokonaiskuvaa.
Rotaatiovaletut polyeteeniveneet ovat Suomessa edustettuna lähinnä Pionerin voimin, mutta Norjassa samaa materiaalia ja valmistustapaa hyödyntää muutama muukin merkki. Yksi niistä on Sea Storm, jonka kolmen koon mallisto on muotoiltu nykyaikaisen menevästi. Värivaihtoehoja riittää ja satulapenkiltä saattaa olla ihan kiva ohjastaa, vielä kun selkänoja olisi säädettävä. 12-, 14- ja 17-jalkaisten versioiden hinnat ilman moottoria asettuivat Ruotsissa malliversiosta riippuen 40 900–166 900 kruunun haarukkaan.
Gelex 500 DC on kalastuspainotteinen tuplapulpettivene, jonka kotimaa on Ukraina. Muutamaa halpiskomponenttia lukuun ottamatta hyvinkin asiallisen oloinen alumiinivene pyrkii varmasti osaltaan täyttämään markkinoilta poistuneiden venäläisten alumiinivenemerkkien jättämää rakoa. 60-hevosvoimaisella Mercurylla ja kuvan mukaisella varustuksella venettä myytiin messuilla 299 000 kruunulla eli päivän kurssin mukaan noin 26 250 euron hintaan.
Strana 23 on 23-jalkainen eli seitsemän metrinen sähkövene, johon voi valita joko 7,5 tai 15 kilowatin pod-moottorin. Pienempitehoisen parina tulee 28 kilowattitunnin ajoakku, jonka kapasiteetti pitäisi riittää 6,5 solmun marssivauhdilla 35 ja viiden solmun säästöliekillä jopa 80 meripeninkulman ajeluun. Tehokkaammalla moottorilla ylletään 10–12 solmun matka- ja 14 solmun huippunopeuteen, ja sen pariksi saa tuplakokoisen akun.
Suoraviivainen tilaratkaisu maksimoi hytin sentit, istumaan mahtuu 6–8 aikuista, riippuen siitä kuinka tiiviisti sovitetaan. Hytti on asiallisesti viimeistelty. Suomessa UMS:n uusi maahantuoja on inkoolainen Strömsholms. 700 HT:n pakettihinnat asettuvat moottorivalinnasta riippuen (150–250 hv) 100 000 euron molemmille puolille.
Klassikko osaston kaunottaret nostattava asianmukaisesti somistettuina messutunnelmaa.
Myös Jaktar J-30:n valmistus on järjestelty pois Venäjältä Latviaan. 9,5-metrinen J-30 on vain 2,55 metriä leveä. Perässä on kaksi 300-hevosvoimaista konetta, joilla luvataan 48 solmun huiput. Vauhtia ja vakautta on haettu perän melko loivalla, 18 asteen pohjakulmalla.
Hydroliftin uusi X-32 DC edustaa Stranaan nähden päiväretkiveneilybuumin toista ääripäätä, koko, tehoa ja vauhtia. Todella vahvasti porrastettu ja 24-astetta syvä V-runko sekä kaksi 450-hevosvoimaista Mercury Racing -perämoottoria pitävät huolen siitä, että kulkupuoli on vähintäänkin kunnossa. Hydrolift ei tyydy ”tavanomaisiin” 40–50 solmun huippuihin, vaan nyt puhutaan 70–80 solmun veneestä. Hintalappu ei jostain syystä ollut esillä.
Tilaratkaisultaan Strana 23 on melko tyypillinen sloep-tyyppinen avovene, jossa keulaa hallitsee kookas oleskelutila ja ohjaamo on perässä, kuten kuvasta näkyy. Minimalistinen hallintalaitteisto kattaa lähinnä joystick-sauvan. Stranan hintaluokka on noin 100 000 euroa. Stranan käyttöliittymä mahdollistaa myös yhteiskäyttöveneilyn.
Mantaray M24:n muotoilu on Ironin tavoin Mannerfelt Designin käsialaa, minkä voisi melkein muotoiluilmeestä arvata. Hiilikuidusta kokonaan valmistettu M24 on varustettu takakantosiiven lisäksi uniikilla deltasiipimäisellä etufoililla, ja yltää 47 kilowatin huipputehon tuottavalla Stream-sähköperämoottorilla yli 30 solmun huippunopeuteen. Ajoakussa on 52 kilowattituntia virtaa, minkä pitäisi riittää parhaimmillaan 60 meripeninkulman kantamaan. Arvailujen varaan jäi, kuinka potkuri yltää veteen veneen noustessa foilaamaan itsestään säätyvien kantosiipien varaan.
Iron 827 Coupe oli messuilla esillä vielä aivan keskeneräisenä, mutta militanttinen muotoilu piirtyy jo verkkokalvoille. Tasapuolisesti ympärikuljettava ja sivuliukuovellinen ohjaushytti jää 2,44 metriä solakassa veneessä melko kapoisaksi. Ruotsissa hinnat alkavat noin 1,2 miljoonasta kruunusta.
Kolmas ja ylivoimaisesti tyylikkäin Mannerfeld Designin muotoilema ja suunnittelema uutuus oli Delta 48 Coupe. 15 metrisessä veneessä on kolme makuukajuuttaa, kaksi toilettia, kansisalonki ja sen yhteydessä oleva pentteri sekä ulko-oleskelutilat keulassa ja perässä. Moottorivaihtoehtoina on messuveneen kaksi 440-hevosvoimaista Volvo Pentan dieselsisäperämoottoria tai pari Mercuryn 600-hevosvoimaisia V12-perämoottoreita. Tyylikkäästi tehdyn laatuveneen verottomat tehdashinnat alkavat 945 000 eurosta. Deltat valmistaa Viron Saarenmaalla Luksusjaht.
LandX kuuluu niihin venemerkkeihin, jonka tuotanto on muuttanut Venäjältä länteen, tässä tapauksessa Viroon. X6 on näppärä keskihytillinen kuuden metrin kokoluokan täysalumiinivene, jonka hytissä on mukavasti istumapaikat neljälle. Venettä kaupattiin messuilla 150-hevosvoimaiselle Mercurylla ja muun muassa lämmityslaitteen ja trimmitasot sisältävällä Norden-varustepaketilla varustettuna 850 000 kruunuun hinnalla.
Ukrainalaisen UMS:n toiminta pyörii sotatilasta huolimatta, ja uutuuksiakin saadaan markkinoille. UMS 700 HT vaikuttaa pätevältä vaihtoehdolta täysalumiinisten ohjaushyttiveneiden luokkaan, jossa vahvimmin vaikuttavat ruotsalaiset Arronet, Alukin ja Ockelbo. 700 HT:n etuovi on kaksiosainen, joten sisään mahtuu kulkemaan selkä suhteellisen suorana.
  • Teksti: Jan Sjölund
  • Kuvat: Allt för Sjön ja Jan Sjölund

Katso myös nämä

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Delphia Delphia 10 SEDAN - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delphia Delphia 10 SEDAN

2026 322 800 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen Turun toimipisteeseemme!

Myyjä: Nautical Partners Oy

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Boston Whaler 170 Montauk - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 170 Montauk

2024 77 500 €

Uusi, Nyt myynnissä merten legenda! Tämä huippuyksilö ei jätä ketään kylmäksi. Runsailla varusteilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sting 485 S  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sting 485 S

2024 22 400 €

Vene on käyttöönotettu 07/2025, ajettu vain 20h. Rekisteröity 5:lle.

Myyjä: Astrum Turku

Bella 580 C  Vuoden 2011 Bella 580c nyt tuotekadulla myynnissä - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 580 C

2011 19 000 €

-Garmin GPS 521s plotteri -Lasinpyyhkijä -Pehmustukset: -Istuinpehmusteet ohjaamossa -Hydrauliohjaus -Manuaalinen pilssipumppu -Polttoainesäiliö 62 l (kiinteä) -Pantry-varustus (13 l vesitankki,...

Myyjä: Venemaailma

Beneteau Antares 6 Fishing 62  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Antares 6 Fishing 62

2007 22 900 €

Siisti Beneteau! Pohjanmaali. Lowrance plotteri 7" kaijulla.

Myyjä: Venemaailma

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Targa 27.1  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 27.1

2006 129 900 €

Hienokuntoinen Targa 27.1, tervetuloa tutustumaan Turun toimipisteeseemme.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Sunseeker Manhattan 50  Volvo Penta D12, 715 hv, Diesel - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 50 Manhattan 50

2005 390 000 €

Mahtava Sunseeker 50 Manhattan nyt myynnissä. Todella huolellisesti pidetty ja huollettu.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku

Fairline 41 43 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Fairline 41 43

1991 114 500 €

Fairline 41/43 on matkaveneiden klassikko. Erittäin tukevasti valmistettu, merikelpoinen ja turvallinen kaunotar.

Myyjä: Nautical Partners Oy