Kansainvälisten venelehtien toimittajat tutustuivat Suomen saaristoon ja suomalaisvalmistajien uutuusveneisiin kesäkuussa jo 27. kerran. Venealan Keskusliitto Finnboatin järjestämässä lehdistötapahtumassa oli 30 toimittajaa 11 maasta ja heillä koeajettavana liki 20 suomalaisvenettä. Jatkossa venealan vienninedistämistapahtumaan nivotaan yhteen myös matkailunäkökulmaa.

– Viennillä on toimialalle erittäin suuri merkitys, joten tämän tapahtuman pohjalta syntyvät kymmenet lehtijutut ovat tärkeitä. Veneilytoimittajat puolestaan arvostavat tapahtumaa, sillä se mahdollistaa aineiston kokoamisen ja testien tekemisen hyvin tehokkaasti – tyypillisesti jokainen vene pitäisi testata erikseen eri maissa ja eri paikkakunnilla, Finnboatin toimitusjohtaja Jarkko Pajusalo kertoo. 

Venemerkeistä Finnboatin tapahtumassa olivat esittelyssä AxoparMaxSilverSargoSaxdorTargaTGWilly’sXOYamarin ja Yamarin Cross. Suurimmat veneet olivat avomerikäyttöön luokiteltuja matkaveneitä, pienin reilun kuuden metrin pituinen bowrider. 

Veneala työllistää Suomessa noin 3 500 henkeä ja Finnboatin jäsenyritysten liikevaihto on lähes 800 miljoonaa euroa. 

Paras tapahtuma kokeneelle veneilytoimittajalle

Journalisteilta tapahtuma sai poikkeuksetta erittäin myönteistä palautetta. Jack Haines tuotti kollegansa Robert Malpagen kanssa sisältöä brittiläiselle YachtBuyer-sivustolle. Hainesin mukaan Nauvossa järjestettiin hänen 15-vuotisen uransa paras tapahtuma veneilytoimittajille.

– Teemme 4–5 syvällistä testiä Youtubeen ja verkkosivuille kirjoitettuja katsauksia. Voimme Finnboatin tapahtuman ansiosta myös verrata 2–3 brändin veneitä rinnakkain, jota emme pysty kovin usein tarjoamaan. Veneillä ei myöskään ajeta vain ympyrää ja palata satamaan, vaan käymme Saaristomeren veneilykohteissa, jolloin veneitä käytetään kuten omistajat niitä käyttäisivät. Saamme siten realistisessa ympäristössä paremman käsityksen siitä, miten veneet toimivat, Haines kertoo. 

Chiara Riveruzzi puolestaan on paitsi italialaisen Mondo Barca Market -lehden toimittaja, myös kansainvälisen Best of Boats -kilpailun raadin jäsen. 

– Kaikki on ollut fantastista: sekä veneet, luonto, kohteet saaristossa että ruoka. Me aiomme raportoida sekä tapahtumasta että italialaisille uusista brändeistä, kuten Targasta, Sargosta ja XO:sta, Riveruzzi kertoo. 

Ranskalaisen Moteur Boat -lehden toimittaja Edouard Desgrezille Suomi oli tuttu kohde, mutta Saaristomerellä hän oli ensimmäistä kertaa. 

– Tämä on fantastinen mahdollisuus tavata lukuisia venevalmistajia ja saada kokoon paljon sisältöä lyhyessä ajassa. Olen hyvin tyytyväinen tapaan miten asiat on järjestetty, kaikki on aikataulutettu tunti tunnilta. Teemme täällä paljon venetestejä ja videoita seuraavien lähikuukausien aikana julkaistavaksi, Desgrez kertoo. 

Hyviä tuloksia suomalaisille venevalmistajille

Sargo toi veneilytoimittajien testattavaksi kaksi tuplaperämoottoreilla varustettua malliaan – perinteisesti kokkolalaisvalmistajan veneissä on ollut dieselmoottorit. Toimitusjohtaja Thomas Sarin on ollut tapahtuman kautta saatuun näkyvyyteen ja kontakteihin. Esimerkiksi Jack Hainesin edellisessä Finnboat Floating Show’ssa kaksi vuotta sitten tekemän lippulaivamallin Sargo  45 Explorerin testivideon katselukerrat lähestyvät jo miljoonaa. 

– Finnboat Floting Show on tärkeä tapahtuma, jossa näytetään uusia malleja ja meillä kehitettyjä uusia venetuotteita. Samalla tämä on sosiaalinen tapahtuma, jossa tavataan kaikki toimittajat ja pidetään yhteyttä heidän kanssaan, Sarin kertoo.

Saxdor oli mukana tapahtumassa kautta aikojen ensimmäistä kertaa ja toimittajien testattavaksi haluttiin tuoda ennen muuta uutuusmalli Saxdor 340 GTWA. Sen lisäksi koeajettavana oli valmistajan eniten myyty vene, Saxdor 32 GTO. 

– Tapahtumasta oli kuultu niin paljon postiivista, että haluttiin mukaan leikkiin ja katsomaan paikan päälle. Tämä on hyvä tapa jatkaa suhteiden rakentamista kansainväliseen mediaan ja Finnboatiin. Monilla toimittajista on tosi laaja veneilytausta, jolloin heiltä saa myös hyvää palautetta veneistä, Saxdorin myyntijohtaja Jon Hautamäki kertoo.

Matkailualan ja veneteollisuuden yhteyksiä rakennetaan tutkimushankkeella

Jatkossa vientiteollisuuden tarpeisiin painottuva markkinointitapahtuma voi nivoutua tiiviimmin myös suomalaisen matkailutoimialan tarpeisiin. Nauvossa venevalmistajat aloittivat uuden tutkimusyhteistyön, jolla etsitään uusia tapoja tehdä venealan tapahtumista vieläkin eläväisempiä. 

– Jo nyt sekä veneet että saariston kohteet saavat näkyvyyttä, mutta lisäarvoa voidaan saavuttaa paljon enemmän, jos venefirmojen ja matkailun välille saadaan tiukempi yhteys, Haaga-Helia ammattikorkeakoulun tutkimusaluejohtaja Antti Jylhä kertoo. 

Hankkeen yrityskumppaneina on lähes 30 Finnboatin jäsenyritystä, joiden lisäksi mukana on alkuvaiheessa matkailualalta Kultaranta Resort sekä Visit Lahti Lakeland, jonka kotivesille eteläiselle Päijänteelle suunnitellaan seuraavan kesän pienten veneiden koeajotapahtumaa. 

– Nämä matkailutoimijat eivät oletettavasti jää ainoiksi, sillä sekä tämä tapahtuma että toukokuussa järjestetyt Naantalin Venemessut herättivät muissakin kiinnostusta lähteä mukaan, Jylhä kertoo.  

Jylhä korostaa, että kysymyksessä on tutkimushanke, jonka tulosten pohjalta voidaan kehittää esimerkiksi uudenlaisia markkinointiratkaisuja. Nauvon vesillä selvitettiin haastatteluin kansainvälisten toimittajien näkemyksiä ja jatkossa muun muassa Amsterdamissa järjestettävässä venealan alihankintatapahtumassa Metstradessa ja Düsseldorfin valtavilla venemessuilla tehdään haastatteluja sekä markkinointi- ja viestintäkokeiluja, joilla pyritään herättämään asiakaskunnan kiinnostusta. 

– Me teemme nyt jotain aidosti uutta, jota ei ole Suomessa aiemmin tehty, ja jatkossa meillä on vahvat perusteet kertoa mikä toimii ja mikä ei toimi. Yhteistyössä on iso potentiaali ja paljon mahdollisuuksia, Jylhä sanoo.

www.finnboat.fi

 

  • Teksti ja kuvat: Finnboat

Katso myös nämä

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Flipper 880 ST - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Flipper 880 ST

2014 119 000 €

Näyttävä Flipper 880ST myynnissä. Vene nähtävillä Tuotekatu 13, Raisio

Myyjä: Venemaailma

Jeanneau Leader 40  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Leader 40

2016 224 000 €

Hienokuntoinen, hyvillä varusteilla oleva laadukas sport cruiser. Vene säilytetty talvet lämpimässä hallissa. Vene nyt talvisäilössä Inkoossa.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Targa 31  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 31

1993 75 000 €

Ikäisekseen hyväkuntoinen Targa 31 nyt myynnissä. Veneen runko maalattu harmaaksi joka antaa veneelle modernimman ilmeen.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Delphia Delphia 10 SEDAN - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delphia Delphia 10 SEDAN

2026 322 800 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen Turun toimipisteeseemme!

Myyjä: Nautical Partners Oy

Bella 580 C  Vuoden 2011 Bella 580c nyt tuotekadulla myynnissä - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 580 C

2011 19 000 €

-Garmin GPS 521s plotteri -Lasinpyyhkijä -Pehmustukset: -Istuinpehmusteet ohjaamossa -Hydrauliohjaus -Manuaalinen pilssipumppu -Polttoainesäiliö 62 l (kiinteä) -Pantry-varustus (13 l vesitankki,...

Myyjä: Venemaailma

Fairline 41 43 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Fairline 41 43

1991 114 500 €

Fairline 41/43 on matkaveneiden klassikko. Erittäin tukevasti valmistettu, merikelpoinen ja turvallinen kaunotar.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Targa 27.1  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 27.1

2006 129 900 €

Hienokuntoinen Targa 27.1, tervetuloa tutustumaan Turun toimipisteeseemme.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Buster Magnum Cabin  Yamaha F300 bensiini - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Buster Magnum Cabin F300

2023 119 000 €

Veneen käyttöönottovuosi 2025, tunteja alle 20. Ensimmäinen huolto tehty, uusi pohjamaali.

Myyjä: Venemaailma

Yamarin 67 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Yamarin 67 DC

2024 78 000 €

Myydään syyshintaan uudenkarhea Yamarin 67DC. Veneellä ajettu noin 100 tuntia, ollut yhdellä omistajalla.

Myyjä: Venemaailma

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Beneteau Antares 6 Fishing 62  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Antares 6 Fishing 62

2007 22 900 €

Siisti Beneteau! Pohjanmaali. Lowrance plotteri 7" kaijulla.

Myyjä: Venemaailma

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Minor 27 WR - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 27 WR

2005 69900 €

Siisti ja merikelpoinen Minor 27 WR luotettavalla Volvo Penta KAD 300 diesel-moottorilla. Veneen keulassa makuutilat kolmelle henkilölle ja vesi-WC. Hytistä löytyy pieni pentteri liedellä ja...

Myyjä: Astrum Turku

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy