Toukokuun lopussa muotitietoisten katseet kääntyvät Aalto-yliopistoon, jossa kandidaatti- ja maisteriohjelmista valmistuvat opiskelijat esittelevät lopputyönsä muodin, vaatetuksen ja tekstiilisuunnittelun aloilta.
Yksi Näytös/Näyttely25-nimisen yhteisnäyttelyn osallistujista on Peik Westerlund. Hänen mallistonsa ammentaa inspiraatiota karunkauniista suomalaisesta saaristosta ja tutkii rannikkoyhteisöjen elämää, kulttuuria ja historiaa.
Lähtökohtana ovat arkistotutkimukset historiallisista työvaatteista, merivoimien univormuista ja perinteisistä purjeista. Työssään Westerlund yhdistää meren karun olemuksen selkeään, moderniin ilmaisukieleen.
– Merellä on oma rytminsä – se rauhoittaa, mutta saa samalla tuntemaan itsensä pieneksi. Halusin, että suolaisen meren tunnelma kulkisi läpi koko malliston, sanoo Westerlund.
Westerlund on viettänyt kesät perheensä purjeveneellä Suomen saaristossa – kokemus, joka on vaikuttanut syvästi sekä hänen työnsä tunnelmaan että materiaalivalintoihin.
Mallisto sisältää sekä naisten että miesten vaatteita, jotka on valmistettu käsin vahvalla painotuksella materiaaleihin ja käsityötaitoon. Luonnonkuidut kuten villa, pellava ja puuvilla muodostavat perustan, joita täydentävät nahka, kierrätetty turkis ja tekniset tekstiilit.
Yksi Westerlundin malliston vaatteista on hame, joka on ommeltu purjekankaasta.
Viittauksin historiallisiin merivoimien univormuihin ja työvaatteisiin mallisto tutkii, miten vaatteet toimivat vaativissa olosuhteissa – ja miten ne muuttuvat kulumisen ja ajan myötä.
Kestävyys on punainen lanka
Materiaalien uudelleenkäyttö, digitaalinen kaavoitus CLO-3D-ohjelmalla ja hukan minimointi prototyyppivaiheessa ovat keskeisessä roolissa. Luova prosessi on ollut intuitiivinen ja käytännönläheinen, Westerlundin omien muistojen ja kokemusten ohjaama.
– Digitaaliset työkalut, kuten CLO-3D, auttoivat minua vähentämään materiaalihukkaa ja säästämään aikaa prototyyppivaiheessa, mutta pakottivat myös ajattelemaan muotoa uudella tavalla. Fyysisten rajoitteiden puuttuessa pystyin keskittymään täysillä tärkeimpiin suunnitteluideoihini ja viemään ne käytäntöön, Westerlund jatkaa.
CLO-3D on edistynyt 3D-mallinnusohjelma, jota käytetään muoti- ja tekstiiliteollisuudessa. Sen avulla voidaan luoda digitaalisia vaateprototyyppejä – virtuaalisia vaatteita, jotka näyttävät aidoilta, liikkuvat realistisesti ja joita voi sovittaa digitaalisille malleille.
Materiaali kohtaa muiston
Uudet tekstiili-ilmaisut syntyivät kokeilun kautta: huovutettua villaa muotoiltiin veistoksellisiksi pinnoiksi, organzasta, lasikuituverkosta ja lateksista rakennettiin kevlarpurjeita muistuttava kangas, ja nylonia muotoiltiin lämmön avulla shiboria muistuttaviin poimuihin. Nahka ja villa yhdistyvät rouheisiin metallisolkiin ja -kiinnikkeisiin.
Kankaan Westerlund on valmistanut itse organzasta, lasikuituverkosta ja lateksista – materiaalista, joka tuo kiistatta mieleen kevlapurjeet.
Shibori on perinteinen japanilainen tekstiilivärjäystekniikka, jossa kangas taitellaan, kierretään, ommellaan, sidotaan tai solmitaan ennen värjäystä. Näin syntyy ainutlaatuisia kuvioita, kun väri ei pääse tunkeutumaan sidottuihin kohtiin.
– Patinassa on kauneutta – siinä, miten vaatteet muotoutuvat elämän mukaan. Juuri sitä olen pyrkinyt ilmaisemaan tekstuurin ja muodon kautta, Westerlund päättää.
Näytös/Näyttely25 on avoinna 16.–31. toukokuuta 2025 Otaniemen kampuksella, Väre-rakennuksessa (Otaniementie 14, Espoo). Näyttelyyn on vapaa pääsy, ja se on avoin kaikille. Näytökseen liittyvää muotinäytöstä voi seurata suorana lähetyksenä osoitteessa aalto.fashion tai Instagramissa @aalto_fashion torstaina 22.5.2025 alkaen klo 20.30.
Peik Westerlundin töihin voi tutustua hänen Instagram-profiilissaan @peik.westerlund.
Näytös/Näyttely25
Aukioloajat:
maanantaista perjantaihin klo 10–20
lauantaisin klo 10–17
sunnuntaisin suljettu