Kuluvan vuoden budjetiksi oltiin kaavailtu 250 000 ja ensi suunnitelmavuodelle 100 000 euroa majakan linjasaneerauksen toisen vaiheen korjauksiin. Kalliimpien rakennuskustannusten myötä projektin kokonaiskustannukset ovat kuitenkin nousseet suunniteltua korkeammiksi. Alkuperäisessä kustannusarviossa ei myöskään huomioitu ravintolasalin laajennusta.
Linjasaneeraus sekä ravintola- ja oheistilojen peruskorjaus ovat Kylmäpihlajan majakan käytön kannalta välttämättömiä korjaustöitä. Nämä on suoritettava, jotta Kylmäpihlajan majakassa pystytään harjoittamaan jatkossakin matkailupalvelujen tuottamista.
Peruskorjauksen yhteydessä uusitaan muun muassa alkuperäisiä viemäreitä ja vesijohtoja, sekä uusitaan rakennuksen ilmanvaihto.
Rahat otetaan Kuuskajaskarin budjetista. Koska Kuuskajaskariin kaavailtujen majoitustilojen rakentaminen ei ole tänä vuonna etenemässä suunnitellusti, projektille myönnetty 700 000 euron määräraha siirretään Kylmäpihlajan kunnostamiseen.