EU:n biodiversiteettistrategia tähtää siihen, että vuoteen 2030 mennessä 30 prosenttia Euroopan merialueista olisi suojeltu, mikä edellyttää myös yksityisten merialueiden suojelua. Merkittävä osa Itämeren vedenalaisesta monimuotoisuudesta sijaitsee matalissa rantavesissä, jotka ovat usein yksityisessä omistuksessa.

Biodiversea LIFE IP -hanke (2021–2029) on Suomen suurin yhteistyöhanke Itämeren monimuotoisen luonnon turvaamiseksi. Sitä koordinoi Metsähallituksen Luontopalvelut, ja BSAG vastaa yksityisten merialueiden suojelun edistämisestä.

– Lahjoituksen avulla voimme jatkaa tärkeää merensuojelutyötä osana Biodiversea-hanketta. Vesialueiden omistajien kanssa toteutettu vapaaehtoinen suojelu on ainutlaatuinen toimintamalli, jota olemme kehittäneet vuodesta 2019, kertoo BSAG:n merensuojelun projektipäällikkö Anna Klemelä.

Lahjoitettu summa kattaa BSAG:n vuotuisen omarahoitusosuuden Biodiversea-hankkeessa vuosille 2026–2027. herlin hyvarinen ja rinne ruissalossa vaaka

Baltic Sea Action Groupin perustaja Ilkka Herlin (vasemmalla) kiittää Turun Seudun Osuuspankin toimitusjohtaja Petteri Rinnettä sekä muutos- ja kehitysjohtaja Irma Hyväristä merkittävästä lahjoitussummasta BSAG:n merensuojelutyölle. Kuva: Mari Boman-Lassander 

Puhdas meri tukee elinkeinoja ja hyvinvointia

BSAG:n aloitteesta on jo suojeltu yli 5 000 hehtaaria arvokasta meriluontoa, ja uusia suojeluprosesseja on parhaillaan käynnissä.

Turun Seudun Osuuspankin toimitusjohtaja Petteri Rinteen mukaan lahjoitus on osa pankin vastuullisuusohjelmaa, jossa luonnon monimuotoisuuden edistäminen on keskeinen painopiste.

– Saaristomeren hyvinvointi on meille ja koko Suomelle erityisen tärkeää. Puhdas ja elinvoimainen meri mahdollistaa kestävän elinkeinotoiminnan ja tarjoaa hyvinvointia sekä nykyisille että tuleville sukupolville. BSAG:n tekemä työ yksityisen merensuojelun parissa on tärkeä lahjoituskohde pankillemme, Rinne sanoo.

www.bsag.fi