Buster-, Cross- ja Yamarin-mallistot eivät ole esillä Helsingin Vene 23 Båt -messuilla, mutta messujen sijaan koko mallistoon voi nyt tutustua uudessa virtuaaliympäristössä. Digitaalisessa venemaailmassa on esillä yli 40 venemallia, joihin tutustuminen on mahdollista milloin ja mistä tahansa tietokoneella, kännykällä tai virtuaalilaseilla. Jälleenmyyjillä vietetään venemessujen ajan Boat Week -venemyyntinäyttelyä.

– Haluamme, että veneen ostoa suunnittelevat pääsevät tutustumaan kaikkiin veneisiin kaikessa rauhassa etukäteen paikasta ja ajasta riippumatta. Uskomme, että tästä palvelusta on käyttäjille sekä hyötyä että iloa, Inhan Tehtaiden myynti- ja markkinointijohtaja Artturi Niittynen sanoo. 

Veneitä voi tarkastella 360 asteen näkymässä pyörittäen kaikista suunnista, sekä ulkoa että sisältä. Virtuaalisissa laitureissa on esillä kaikkiaan 25 Buster-alumiinivenettä, yhdeksän Yamarinia ja yhdeksän alumiinirunkoista, lujitemuovikantista Crossia. 

Yamarinin virtuaalimaailmassa esitellään koko mallisto alle viisimetrisestä pulpettiveneestä Yamarin 46 SC:stä aina malliston lippulaivaan, lähes yhdeksän metriä pitkään Yamarin 88 DC -daycruiseriin. Busterilla puolestaan valikoima alkaa alle nelimetrisestä, soudettavasta Buster Ministä ja jatkuu aina lähes kymmenmetriseen 12 hengen luksusluokan hyttiveneeseen Buster Phantom Cabiniin. Cross-laiturin veneistä pienin on alle viisimetristen mökkiveneiden kokoluokkaan sijoittuva Cross 49 BR ja suurin yli seitsenmetrinen näyttävä bowrider Cross 75 BR. 

Tarkoituksena on, että veneen hankkimista suunnitteleva asiakas voi tutustua veneeseen ja sen ominaisuuksiin sekä eläytyä oleskeluun, liikkumiseen ja asumiseen veneessä. 3d-näkymiä voidaan käyttää myös veneiden esittelyyn myymälöissä. 

– Virtuaalimaailmassa veneet on sijoitettu veteen ja niitä voi katsoa sekä laiturilta edestä päin, sivulta, ylhäältä ja sisältä matkustamosta. Koska veneet ovat todellisessa ympäristössään vastaa vaikutelma mahdollisimman tarkasti todellisuutta, Niittynen kertoo. 

Virtuaalisilla laitureilla liikutaan hiirellä klikkaamalla tai kosketusnäyttöä näpäyttämällä. Hotspotit, joista veneitä voi tarkastella näkyvät laitureilla nuolikuvioina. i-symbolista avautuvat kunkin veneen tarkemmat tiedot ja veneen yläpuolelle tai matkustamoon siirryttäessä veneen sisätiloja voi tarkastella kaikista katselukulmista.

– Virtuaalimaailma lähti liikkeelle työkaluista, joita käytetään sisäisesti uusien venekonseptien esittelyyn ja tutkimiseen. Interaktiivinen esitysmuoto oli sitten luontevaa laajentaa myös venemyyjien ja asiakkaiden käyttöön, Niittynen sanoo. 

Tällä hetkellä käytössä on ensimmäinen versio Busterin, Crossin ja Yamarinin virtuaalimaailmoista. Käyttökokemuksesta toivotaan mahdollisimman paljon palautetta, joiden perusteella virtuaaliympäristön ominaisuuksia voidaan kehittää nopeasti. 

Buster World -virtuaaliympäristö

Cross World -virtuaaliympäristö

Yamarin World -virtuaaliympäristö

Boat Week -venemyyntinäyttely

Luonnossa Buster-, Cross- ja Yamarin-malleihin on tilaisuus tutustua Boat Week -myyntinäyttelyssä lähimmän jälleenmyyjän luona. Boat Week on oikea hetki hankkia Buster-, Cross- tai Yamarin-vene talven parhailla kampanjahinnoilla.

Boat Week -kampanjatarjoukset ovat voimassa rajoitetun ajan 27.1.–19.2.2023.

www.buster.fi

www.cross.boats

www.yamarin.com

  • Teksti ja kuva: Inhan Tehtaat

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Beneteau Antares 6 Fishing 62  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Antares 6 Fishing 62

2007 22 900 €

Siisti Beneteau! Pohjanmaali. Lowrance plotteri 7" kaijulla.

Myyjä: Venemaailma

Sting 485 S  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sting 485 S

2024 22 400 €

Vene on käyttöönotettu 07/2025, ajettu vain 20h. Rekisteröity 5:lle.

Myyjä: Astrum Turku

Delphia Delphia 10 SEDAN - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delphia Delphia 10 SEDAN

2026 322 800 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen Turun toimipisteeseemme!

Myyjä: Nautical Partners Oy

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Jeanneau Merry Fisher 895 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Merry Fisher 895

2018 112 900 €

Merry Fisher 895 on kaikkien aikojen suosituin matkavene omassa kokoluokassaan. Se on tilava ja turvallinen korkeiden varalaitojen ja suuren leveytensä ansiosta.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Buster Magnum Cabin  Yamaha F300 bensiini - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Buster Magnum Cabin F300

2023 119 000 €

Veneen käyttöönottovuosi 2025, tunteja alle 20. Ensimmäinen huolto tehty, uusi pohjamaali.

Myyjä: Venemaailma

Bella 580 C  Vuoden 2011 Bella 580c nyt tuotekadulla myynnissä - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 580 C

2011 19 000 €

-Garmin GPS 521s plotteri -Lasinpyyhkijä -Pehmustukset: -Istuinpehmusteet ohjaamossa -Hydrauliohjaus -Manuaalinen pilssipumppu -Polttoainesäiliö 62 l (kiinteä) -Pantry-varustus (13 l vesitankki,...

Myyjä: Venemaailma

Jeanneau Leader 40  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Leader 40

2016 224 000 €

Hienokuntoinen, hyvillä varusteilla oleva laadukas sport cruiser. Vene säilytetty talvet lämpimässä hallissa. Vene nyt talvisäilössä Inkoossa.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Boston Whaler 170 Montauk - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 170 Montauk

2024 77 500 €

Uusi, Nyt myynnissä merten legenda! Tämä huippuyksilö ei jätä ketään kylmäksi. Runsailla varusteilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Yamarin 67 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Yamarin 67 DC

2024 78 000 €

Myydään syyshintaan uudenkarhea Yamarin 67DC. Veneellä ajettu noin 100 tuntia, ollut yhdellä omistajalla.

Myyjä: Venemaailma

Targa 27.1  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 27.1

2006 129 900 €

Hienokuntoinen Targa 27.1, tervetuloa tutustumaan Turun toimipisteeseemme.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy