Ahvenanmaalainen kuvanveistäjä ja lavastaja Ulrika Kjeldsen on tuonut taiteen keskelle Brändön kuntaa. Hänen uusimmassa projektissaan Expedition Brändö veistokset eivät ole koottuina galleriaan, vaan ne levittäytyvät osaksi maisemaa ja kyläelämää.

Kjeldsenin veistokset on tehty hitsatusta teräksestä ja esittävät ihmishahmoja, jotka pysähtyvät pieniin hetkiin: iloon, kaipuuseen tai rauhaan. Taiteilijan mukaan teoksissa korostuvat arjen leikkisyys ja ilo, arvot joita hän haluaa tuoda esiin taiteessaan.

Kjeldsen on valmistunut Fine Art -tutkinnolla Skotlannin Dundee School of Artista, ja hän on taiteellisesti aktiivinen myös Britanniassa. Hänen töitään on mukana muun muassa American Numismatic Societyn kokoelmissa New Yorkissa ja British Museumissa Lontoossa sekä yksityisissä kokoelmissa.

Hänelle on tärkeää, että taide kutsuu katsojaa mukaan, joskus leikkimään veistoksen kanssa, joskus tutkimaan pienen mitalin tarinaa sormenpäiden kautta.

Paljon nähtävää

Brändössä veistoksia voi löytää muun muassa lauttarantojen, satamien, kyläkauppojen ja majoituspaikkojen tuntumasta. Näyttely on ensimmäinen osa laajempaa hanketta, jonka tavoitteena on kiertää kaikki Ahvenanmaan kunnat, yksi kerrallaan, jokainen omana kesänään.

Saaristokuntaan pääsee helposti veneellä, ja pysähtymisen arvoisia paikkoja on useita. Brändössä on kolme vierasvenesatamaa. Suurin niistä on Lappo Marina, ravintola Galeasenin läheisyydessä, jossa on tilaa 90 veneelle. Jurmon satama Jurmon Innin luona tarjoaa paikkoja noin 20 veneelle. Molemmissa on polttoaineenjakelu. Lisäksi Björnholmassa, Hotelli Gullvivanin edustalla, on pienempi Nötöörenin satama, jossa on kymmenen venepaikkaa.

Vierasveneilijöitä palvelevat myös monet laituripaikat eri puolilla kuntaa. Esimerkiksi Brändön kylässä on höyrylaivalaituri ja kirkon laituri, ja muita pysähdyspaikkoja ovat muun muassa Fiskön vieraslaituri, Baggholman höyrylaivalaituri sekä Torsholman vieraslaituri.

www.brando.ax

  • Teksti: Fredrik Eriksson
  • Kuva: Ulrika Kjeldsen

Uusimmat

Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa – Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen - Uutinen - Totalvene.fi

Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa– Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen

Kiinalaisen Dalian Wanda -konsernin luovuttua brittiläisestä Sunseekerista on arvostetun...

Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle – Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä - Uutinen - Totalvene.fi

Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle– Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä

Ensi kesänä Saaristomeren kansallispuistossa on tarjolla perinteikkäitä luonnonhoidon...

Boot 2026: Zodiac X9 CC – Ranskalainen crossover - Video - Totalvene.fi

Boot 2026: Zodiac X9 CC– Ranskalainen crossover

Ranskalainen Zodiac oli aikoinaan ehkäpä jopa maailman suurin rib-veneiden valmistaja, mutta ne...

Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan  – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia - Uutinen - Totalvene.fi

Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia

Saaristomeren ulkolaidalla sijaitseva Bodön satama täyttää tänä vuonna kymmenen vuotta....