Frydenbø Marine ostaa Mirage Boatsin– Ryhtyy "oikeaksi" venevalmistajaksi
Norjalainen Frydenbø Marine omistaa Nordkapp- ja Sting-venemerkkien lisäksi jatkossa myös niitä valmistavan Mirage Boatsin.
Kun Frydenbø toimi pitkään Evinrude-perämoottorien Pohjois-Euroopan maahantuojana, se solmi määrätietoisesti perälautakumppanuuksia eri venevalmistajien kanssa. Suomesta katsottuna tärkeimmät olivat norjalaisen Nordkapp Boatsin venemerkit Nordkapp ja Sting.
Monien muiden venevalmistajien tavoin Nordkapp Boats ei kuitenkaan käytännössä valmista veneitä itse, vaan teettää ne sopimusvalmistajalla, tässä tapauksessa puolalaisella Mirage Boatsilla. Nordkappin ja Miragen yhteistyö alkoi jo vuonna 1999, ja kehittyi tavallista läheisemmäksi, sillä Nordkappista tuli sekä Miragen asiakas että osaomistaja.
Frydenbø puolestaan kiinnostui Nordkappista ja Stingistä enemmänkin ja hankki Nordkapp Boatsin omistukseensa vuonna 2019. Vajaa vuosi sen jälkeen kanadalainen BRP lopetti Evinrude-perämoottorien valmistuksen, ja Frydenbø jäi ilman moottoriedustusta.
Frydenbø valitsi Nordkapp Boatsin uudeksi moottoripartneriksi Mercuryn, minkä jälkeen kauppa on käynyt nousujohteisesti. Varmistaakseen tuotantokapasiteetin ja mahdollistaakseen sen kasvattamisen Frydenbø on katsonut parhaaksi hankkia sopimusvalmistaja Mirage Boatsin. Kaupan myötä siitä tulee paitsi Nordkapp- ja Sting-venemerkkien omistaja, myös niiden valmistaja.
www.frydenbo-marine.com
Uusimmat
Boot 2026: Jeanneau TH33– Merkki vaihtoon
Katamaraanirunkoiset day- ja sportcruiserit siirtyivät Groupe Beneteau -konsernissa Eueoopassa...
Simrad NSO 4 [2026–)– Simradilta uusi plotteri juhlavuoden kunniaksi
Simrad on esitellyt 80-juhlavuotensa kunniaksi uuden NSO 4 -karttaplotterin, joka perustuu...
Vene 26 Båt: Targa 30.1 GT AD ja Yamarin Aura Cabin– Perinteinen ja moderni
Kymmenmetriseen ympärikuljettavaan ohjaushyttiveneeseen saa sommiteltua sekä yhteysajoon että...
Vene 26 Båt: Max 68 Cabin S ja MS Boat 7 Silent– Kovaan ajoon
Täysalumiininen ohjaushyttivene on monen saaristossa yhteysveneilevän toivelistalla. Suomalainen...