Oletko havainnut merenrannalla pikkuruisia muovirakeita? Niiden ei pitäisi olla siellä. Suomen ympäristökeskus (Syke) ja WWF pyytävät havaintoja pellettien esiintymisestä luonnossa.

Muovigranulaatteja tai kansanomaisemmin sanottuna muovipellettejä valmistetaan Suomessa sekä kotimaassa käytettäväksi että vientiin. Niitä myös tuodaan tänne muista maista, yleensä satamien kautta. Suomen alueella vuosittain kuljetettavien pellettien määrä liikkuu useissa miljoonissa tonneissa.

Vaikka kestomuovituotteiden raaka-aineesta mitään ei saisi hävitä matkalla, löytyy muovipellettejä kuitenkin paljon Suomen rannoilta. Niitä on kerätty muun muassa Hangosta 11 000 kappaletta ja arvio liikkuu sadoissa tuhansissa.

Mereen päätynyt mikromuovi päätyy usein merieläinten ruoaksi.

– Pellettien ympäristövaikutuksia ei juurikaan ole tutkittu. Tiedämme kuitenkin, että pelletit, samoin kuin muutkin meriympäristön mikromuovit, voivat kerryttää pinnalleen haitallisia aineita huomattavasti ympäröivän veden pitoisuuksia enemmän. Siten ne toimivat myrkkyaineiden siirtymäalustana eliöiden elimistöön, kertoo WWF Suomen suojeluasiantuntija Anna Soirinsuo.

– Esimerkiksi kalat ja merilinnut voivat erehdyksessä niellä pellettejä.

Ympäristöön päätyneiden pellettien määristä ja levinneisyydestä Suomen rannikolla ei ole kattavaa tietoa.

– Vapaaehtoisten avulla me olemme saaneet tietoa siitä, että muovigranulaattia on pitkin Suomen rannikkoa. Asiaa ei kuitenkaan ole vielä systemaattisesti selvitetty, sanoo johtava tutkija Outi Setälä Sykestä.

Outi Setälän mukaan kesän aikana kerättävien tietojen avulla on tarkoitus selvittää ongelman laajuutta, pellettien päästölähteitä ja kulkeutumisreittejä, sekä suunnitella jatkotoimia, joiden avulla pellettien pääsyä luontoon voitaisiin vähentää.

Pellettihavainnot voi ilmoittaa Suomen ympäristökeskuksen kansalaishavaintolomakkeella. Muovipellettien lisäksi lomakkeella voi ilmoittaa havaintonsa myös muista roskista.

  • Teksti: Merja Peiju Metsätaival
  • Kuva: Roosa Kajander, WWF

Katso myös nämä

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Sunseeker Manhattan 50  Volvo Penta D12, 715 hv, Diesel - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 50 Manhattan 50

2005 390 000 €

Mahtava Sunseeker 50 Manhattan nyt myynnissä. Todella huolellisesti pidetty ja huollettu.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sting 485 S  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sting 485 S

2024 22 400 €

Vene on käyttöönotettu 07/2025, ajettu vain 20h. Rekisteröity 5:lle.

Myyjä: Astrum Turku

Flipper 880 ST - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Flipper 880 ST

2014 119 000 €

Näyttävä Flipper 880ST myynnissä. Vene nähtävillä Tuotekatu 13, Raisio

Myyjä: Venemaailma

Buster Magnum Cabin  Yamaha F300 bensiini - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Buster Magnum Cabin F300

2023 119 000 €

Veneen käyttöönottovuosi 2025, tunteja alle 20. Ensimmäinen huolto tehty, uusi pohjamaali.

Myyjä: Venemaailma

Yamarin 67 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Yamarin 67 DC

2024 78 000 €

Myydään syyshintaan uudenkarhea Yamarin 67DC. Veneellä ajettu noin 100 tuntia, ollut yhdellä omistajalla.

Myyjä: Venemaailma

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Beneteau Antares 6 Fishing 62  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Antares 6 Fishing 62

2007 22 900 €

Siisti Beneteau! Pohjanmaali. Lowrance plotteri 7" kaijulla.

Myyjä: Venemaailma

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Boston Whaler 170 Montauk - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 170 Montauk

2024 77 500 €

Uusi, Nyt myynnissä merten legenda! Tämä huippuyksilö ei jätä ketään kylmäksi. Runsailla varusteilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Delphia Delphia 10 SEDAN - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delphia Delphia 10 SEDAN

2026 322 800 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen Turun toimipisteeseemme!

Myyjä: Nautical Partners Oy

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Fairline 41 43 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Fairline 41 43

1991 114 500 €

Fairline 41/43 on matkaveneiden klassikko. Erittäin tukevasti valmistettu, merikelpoinen ja turvallinen kaunotar.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Targa 31  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 31

1993 75 000 €

Ikäisekseen hyväkuntoinen Targa 31 nyt myynnissä. Veneen runko maalattu harmaaksi joka antaa veneelle modernimman ilmeen.

Myyjä: Nautical Partners Oy