Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle– Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä
Ensi kesänä Saaristomeren kansallispuistossa on tarjolla perinteikkäitä luonnonhoidon talkooleirejä. Metsähallituksen Luontopalvelut järjestää yhdessä Suomen luonnonsuojeluliiton kanssa kolme talkooleiriä ja WWF:n kanssa yhden talkooleirin. Niistä kaksi on Houtskarin Jungfruskärissa ja yksi Berghamnissa sekä yksi Kråkskärin saarella. Luonnonhoidon toimilla parannetaan saarten perinnebiotooppien tilaa ja näistä riippuvaisten lajien elinvoimaa.
Metsäisillä ja avoimilla laidunmailla on pitkä laidunhistoria, ja talkoiden aikaan voi saarella olla myös nautoja tai lampaita laiduntamassa. Luonnonhoidon tavoitteena on turvata saaren niityillä, hakamailla, lehdesniityillä ja metsälaitumilla elävien harvinaisten ja uhanalaisten kasvi- ja hyönteislajien säilyminen.
– Leireillä haravoidaan keväällä lehtiä ja risuja ja kesällä niitettyä heinää, jotka kasataan ja poltetaan paikan päällä – tai jos heinä on puhdasta, niin se voidaan käyttää eläinten ravinnoksi. Lisäksi leireillä säilytetään perinneympäristöjen avoimuutta raivaamalla vesakoita ja poistamalla liikoja katajia. Kun maisema avautuu, pärjäävät niittykasvit paremmin, mikä hyödyttää perinnebiotooppien lajistoa ja ylläpitää monimuotoisuutta, kertoo talkooleiristä Metsähallituksen Luontopalvelujen puolesta vastaava Markus Jaskari.

Saaristomeren talkooleirien ajankohdat:
- Leiri 1: Jungfruskär, Houtskari 29.4.–3.5.2026. Leiri on täynnä, mutta peruutuspaikkoja voi kysellä.
- Leiri 2: Jungfruskär, Houtskari 18.–24.7.2026
- Leiri 3: Kråkskär 18.–25.7.2026
- Leiri 4: Berghamn, Boskär, Mälhamn 27.–31.7.2026
Talkooleirit järjestetään syrjäisillä saarilla, joissa majoitutaan maasto-olosuhteissa tai joskus myös rakennuksissa. Leireille osallistuvilta edellytetään hyvää kuntoa, sillä monet talkooleirien työt ovat fyysisesti raskaita. Talkooleiriin kuuluu myös lähialueeseen tutustuminen retkeilemällä opastettuna tai omatoimisesti.
– Varsinais–Suomen luonnonsuojelupiirille monimuotoinen, terve ja puhdas Saaristomeri on yksi tärkeimmistä vaalittavista asioista. Talkooleirit antavat osallistujille hienoja yhteisöllisiä luontokokemuksia ja tietoa luonnosta. Siksi monet leiriläiset palaavat leireille joka vuosi. Leirit ihmisineen ovat osaltaan myös osa elävää ulkosaaristoa. Ihmisiä tulee eri puolilta Suomea ja jopa ulkomailta, kertoo aluepäällikkö Hannu Klemola Suomen luonnonsuojeluliitosta.

– WWF:llä on pitkät perinteet talkooleirien järjestämisessä yhteistyössä Metsähallituksen Luontopalvelujen kanssa. Tänäkin vuonna WWF leireilee yli 100 talkoolaisen voimin ympäri Suomen ja myös Saaristomeren upea Kråkskär on valikoitunut leirikohteeksemme, taustoittaa talkoita vetävä Teemu Niinimäki WWF:stä.
Perinnebiotooppien kunnostustoimet rahoitetaan pääosin ympäristöministeriön Helmi-monimuotoisuusohjelmasta. Metsähallituksen Luontopalveluiden ja WWF:n yhteiset talkooleirit ovat osa Priodiversity LIFE -hanketta.
- Suomen luonnonsuojeluliitto, talkooleirit ja ilmoittautuminen https://www.sll.fi/varsinais-suomi/ajankohtaista/talkooleirit-saaristomerella/
- WWF:n talkooleirit ja ilmoittautuminen: https://wwf.fi/vapaaehtoistyo/talkooleirit/
Uusimmat
Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa– Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen
Kiinalaisen Dalian Wanda -konsernin luovuttua brittiläisestä Sunseekerista on arvostetun...
Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle– Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä
Ensi kesänä Saaristomeren kansallispuistossa on tarjolla perinteikkäitä luonnonhoidon...
Boot 2026: Zodiac X9 CC– Ranskalainen crossover
Ranskalainen Zodiac oli aikoinaan ehkäpä jopa maailman suurin rib-veneiden valmistaja, mutta ne...
Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia
Saaristomeren ulkolaidalla sijaitseva Bodön satama täyttää tänä vuonna kymmenen vuotta....