Kitöloppet 4.7.2026– Swing-luokissa odotetaan tiukkaa kamppailua
Suomen vanhin moottorivenekilpailu, Kitö Loppet, järjestetään lauantaina 4. heinäkuuta jo 71. kerran. Kilpailu ajetaan Kitössä Tallholmarnan ja Sprängstensholmenin välisellä vesialueella, ja ensimmäiset lähdöt käynnistyvät kello 14.
Ohjelmassa ovat moottoriveneilyn cup-luokat sekä enintään 75 hevosvoiman perhe- ja urheiluveneluokat. Erityistä mielenkiintoa kohdistuu Swing-luokkiin, joissa kausi käynnistyi vauhdikkaasti kesäkuun puolivälissä Sipoon venekisojen Café Seasong Race -osakilpailussa.
Kauden avauskilpailussa Marino Swing Cupin voittoon ajoi Björn Nysten ennen Oscar Shalinia ja Stefan ”Kaffe” Karlssonia. Xtreme Swing Cupissa ykkössijan vei Lars-Johan Lundmark, toiseksi sijoittui Johnny Wallen ja kolmanneksi Alexander Sundman. Myös TG-Special Cupissa nähtiin tasainen kilpailu, jonka voitti Rufus Eriksson ennen Elmer Skogsteria ja Tino Kuvaa.
Vauhtia myös perheveneluokissa
Kitö Loppetissa ajetaan lisäksi cup-luokkien ohella perhe- ja urheiluveneluokat, joissa moottoriteho on enintään 75 hevosvoimaa. Viime vuonna suurin osallistujamäärä nähtiin 20 hevosvoiman perheveneluokassa, jossa kilpaili kymmenen venekuntaa. Järjestäjät odottavat myös tänä vuonna runsasta osanottoa.
Kilpailu on avoin sekä aktiivisille kilpailijoille että yleisölle. Kisapäivä huipentuu palkintojenjakoon SSS:n paviljongilla Svartbäckissa, jossa tunnelmasta vastaa Burning Furniture -yhtye.