Yleensä veneilijöiden päähän on iskostettu, että laituriin ajetaan niin hitaasti kuin suinkin mahdollista. Amerikanmaalla tämäkin muistisääntö joutaa romukoppaan, kun paikalliset veneilijät kilpailevat siitä, kuka pystyy ”kaijaamaan” kaikkein nopeimmin.

Kyse on ”Extreme Boat Docking” -kilpailusta. Siinä kilpailijat tekevät paalukiinnityksen vauhdilla. Vene ajetaan täydellä nopeudella paalujen kohdalle, pakitetaan täysillä paalujen väliin, ja köydet heitetään lassotyylillä kiinnityspaaluihin.

Innokkaimmat kiinnittävät viimeisen köyden "donkkaamalla" – eli hyppäämällä veteen.

Kisa järjestetään joka elokuu Marylandin osavaltiossa Hurlockin kaupungissa. Kisapaikkana toimii melko pahaenteisesti nimetyn Suicide Bridgen eli "itsemurhasillan" venesatama.

Tänä vuonna kisa järjestettiin 18. elokuuta. 

Katso video klikkaamalla artikkelin kuvaa!

Lue lisää tapahtumasta täältä.

  • Teksti: Aleksi Vienonen
  • Video: Youtube

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Yamarin 67 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Yamarin 67 DC

2024 78 000 €

Myydään syyshintaan uudenkarhea Yamarin 67DC. Veneellä ajettu noin 100 tuntia, ollut yhdellä omistajalla.

Myyjä: Venemaailma

Delphia Delphia 10 SEDAN - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delphia Delphia 10 SEDAN

2026 322 800 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen Turun toimipisteeseemme!

Myyjä: Nautical Partners Oy