Merivartiosto kertoo useista satelliittipaikannuksen häiriöistä– Kaikkia vesilläliikkujia kehotetaan varmistamaan navigointi myös perinteistä merikarttaa käyttäen
Merivartiosto ilmoittaa useista satelliittipaikannuksen häiriöistä Suomenlahdella. Kaikkia vesillä liikkujia kehotetaan varmistamaan navigointi myös perinteisin menetelmin, kuten merikarttaa hyödyntäen.
Suomenlahden alueella on viime viikkojen aikana raportoitu useista satelliittipaikannukseen liittyvistä häiriöistä, kuten GNSS- ja GPS-häiriöistä, kertoo Suomenlahden merivartiosto.
Laajat häiriöt
Häiriöt vaikuttavat laajasti koko Suomenlahden alusliikenteeseen ja voivat ilmetä aluksen GPS-laitteiden paikkatiedon katoamisena sekä GPS-paikkatiedosta riippuvaisen tiedon häviämisenä elektronisista navigointilaitteista. Käytännössä tämä tarkoittaa esimerkiksi aluksen suunta- ja nopeustietojen katoamista.
Merivartioston mukaan pelkästään kännykän tai veneen karttaplotterin GPS
paikkatietoon ei kannata luottaa, vaan on hyvä tarkistaa sijainti muista lähteistä kuin elektronisesta merikartasta.
Monet ihmiset luottavat sataprosenttisesti vain sähköisiin karttoihin, eivätkä muista välillä katsoa ikkunasta ulos. Merivartiosto muistuttaa, että navigoinnissa on tärkeää hyödyntää vähintään kahta järjestelmää ja pitää silmät auki ympäristössä.
Uusimmat
Boot 2026: Jeanneau TH33– Merkki vaihtoon
Katamaraanirunkoiset day- ja sportcruiserit siirtyivät Groupe Beneteau -konsernissa Euroopassa...
Simrad NSO 4 [2026–)– Simradilta uusi plotteri juhlavuoden kunniaksi
Simrad on esitellyt 80-juhlavuotensa kunniaksi uuden NSO 4 -karttaplotterin, joka perustuu...
Vene 26 Båt: Targa 30.1 GT AD ja Yamarin Aura Cabin– Perinteinen ja moderni
Kymmenmetriseen ympärikuljettavaan ohjaushyttiveneeseen saa sommiteltua sekä yhteysajoon että...
Vene 26 Båt: Max 68 Cabin S ja MS Boat 7 Silent– Kovaan ajoon
Täysalumiininen ohjaushyttivene on monen saaristossa yhteysveneilevän toivelistalla. Suomalainen...