Ratkaisu vähentää paikallispäästöjä, melua ja tärinää sekä parantaa elinoloja sataman läheisyydessä.

Hitachi Energy ja Naantalin Satama Oy ovat solmineet sopimuksen, jonka mukaisesti Hitachi Energy toimittaa maasähköratkaisun Suomen johtavaan Skandinavian rahtiliikenteen satamaan Naantaliin. Lauttapaikalle 27 asennettava maasähköratkaisu liittää satamassa vierailevat alukset suoraan paikalliseen sähköverkkoon 11 kilovoltin jännitteellä.

Uuden maasähköjärjestelmän ansiosta alukset voivat sammuttaa dieselkäyttöiset apumoottorinsa satamassakäynnin ajaksi. Sähkö aluksiin välitetään maasähköjärjestelmän avulla paikallisesta sähköverkosta, mikä parantaa ilmanlaatua, vähentää sataman alusliikenteen typpi-, hiilidioksidi- ja rikkipäästöjä sekä vähentää melua.

– Olemme iloisia siitä, että saamme olla sähköteknologisella ratkaisullamme ja osaamisellamme edistämässä Naantalin sataman ja sen lähialueen puhtaampaa tulevaisuutta. Sähkö tulee olemaan vihreän energiajärjestelmän kivijalka ja tämä toimitus on jälleen hieno esimerkki sähköteknologian roolista vihreämmän energiatulevaisuuden mahdollistamisessa kaikille, toimitusjohtaja Matti Vaattovaara Hitachi Energy Finlandista sanoo.

Laivanvarustajat, satamien omistajat ja operaattorit ympäri maailman etsivät parhaillaan tapoja parantaa satamien toiminnan energiatehokkuutta, tuottavuutta ja ympäristömyönteisyyttä. Tavoitteena on minimoida satamien ympäristövaikutukset samalla, kun tavara- ja matkustajaliikenne lisääntyy ja päästöjä koskeva lainsäädäntö tiukentuu.

– Investoimalla maasähkön syöttöjärjestelmään mahdollistamme ympäristövaikutusten pienentämisen sekä osaltamme edistämme kuljetusketjun ilmastovaikutusten pienentämistä. Investointi maasähkön syöttöjärjestelmään on osa Naantalin Satama Oy:n pitkäjänteistä ympäristötyötä. Vastuulliset ja ympäristöystävälliset toimitusketjut ovat toiminnan edellytys ja näiden merkitys korostuu tulevaisuudessa, Naantalin Satama Oy:n operatiivinen päällikkö Hannu Kallio sanoo.

Hitachi Energyn ratkaisu kattaa sekä sataman että alusten sähköinfrastruktuurin eli kaiken mitä tarvitaan, kun alus ottaa sähköä paikallisesta verkosta. Aluksen saapuessa satamaan kaapeli ohjataan laivasta satamassa olevaan maasyöttöpisteeseen. Liittyminen maasähköön ei vaadi maissa olevaa henkilökuntaa. Ratkaisu sisältää lisäksi muuntamon sekä maasyöttöön ja kaapelin ohjaamiseen tarvittavat MicroSCADA-pohjaiset automaatio- ja ohjausjärjestelmät valvontalaitteineen.

Naantalin Sataman maasähköratkaisu on osa Naantalin Satama Oy:n ja Tukholman satamien (Kapellskär) yhteistä ”Upgrade of the Baltic Sea Bridge Kapellskär-Naantali” -hanketta, jonka toteutusta tuetaan EU-rahoituksella. Hankkeessa kehitetään Naantalin ja Kapellskärin välistä Motorways of the Sea (MoS) -yhteyttä tavoitteena pienemmät ympäristövaikutukset ja sujuvampi laivaliikenne.

Hitachi Energyn maasähköratkaisut ovat tällä hetkellä käytössä ja edistämässä kasvihuonekaasupäästöjen vähennystä satamissa Kanadassa, Kiinassa, Italiassa, Maltalla, Hollannissa, Ruotsissa ja Englannissa.

Maasähköjärjestelmä otetaan Naantalin satamassa käyttöön vuonna 2023.

  • Teksti: STT Info
  • Kuva: Naantalin Satama

Uusimmat

Boot 2026: Jeanneau TH33 – Merkki vaihtoon - Video - Totalvene.fi

Boot 2026: Jeanneau TH33– Merkki vaihtoon

Katamaraanirunkoiset day- ja sportcruiserit siirtyivät Groupe Beneteau -konsernissa Eueoopassa...

Simrad NSO 4 [2026–) – Simradilta  uusi plotteri juhlavuoden kunniaksi - Ensiesittely - Totalvene.fi

Simrad NSO 4 [2026–)– Simradilta uusi plotteri juhlavuoden kunniaksi

Simrad on esitellyt 80-juhlavuotensa kunniaksi uuden NSO 4 -karttaplotterin, joka perustuu...

Vene 26 Båt: Targa 30.1 GT AD ja Yamarin Aura Cabin – Perinteinen ja moderni - Reportaasi - Totalvene.fi

Vene 26 Båt: Targa 30.1 GT AD ja Yamarin Aura Cabin– Perinteinen ja moderni

Kymmenmetriseen ympärikuljettavaan ohjaushyttiveneeseen saa sommiteltua sekä yhteysajoon että...

Vene 26 Båt: Max 68 Cabin S ja MS Boat 7 Silent – Kovaan ajoon - Reportaasi - Totalvene.fi

Vene 26 Båt: Max 68 Cabin S ja MS Boat 7 Silent– Kovaan ajoon

Täysalumiininen ohjaushyttivene on monen saaristossa yhteysveneilevän toivelistalla. Suomalainen...

Venemyyjän vihjeet

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Four Winns 245 Vista - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Four Winns 245 Vista

2005 27 900 €

Volvo Penta 5.0GXI 270 Hv , vuosimalli 2005 Käyttötunnit 750 h

Myyjä: Venemaailma

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Brig Navigator 700 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Brig Navigator 700

2019 33 900 €

Myydään upeassa kunnossa oleva vähän ajettu Navigator 700. Moottorina luotettava, pieniruokainen Evinrude 200 E-TEC. Talvisäilytyksessä ja juuri tehty iso Evinrude 300h-huolto.

Myyjä: Venekeskus

RAND Mana 23 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

RAND Mana 23

2023 85 000 €

UUSI. Nyt myynnissä täys-sähkövene. RAND 23 MANA on varustettu Avator 110e 11 kWh akulla. Etenemä veneellä 30 - 60 km.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Beneteau Flyer 750 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Flyer 750

2006 39 900 €

Beneteau Flyer 750 vuosimalli 2006 Suzuki x 2 vuosimalli 2006 käyttötunnit 340 h

Myyjä: Venemaailma

Quicksilver 755 Pilothouse - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Quicksilver 755 Pilothouse

2015 48 900 €

Juuri huollettu ja valmiiksi vesille laskettu Quicksilver Pilothouse kaupan valmiina heti luovutukseen varmalla 150hv Mercuryn koneella. Huollettu ja säilytetty liikkeessä vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Flipper 880 ST - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Flipper 880 ST

2014 119 000 €

Näyttävä Flipper 880ST myynnissä. Vene nähtävillä Tuotekatu 13, Raisio

Myyjä: Venemaailma