- Kenneth Rönnqvist jatkaa venerakentamisen parissa sopimusvalmistajana mutta jatkossa Rönnqvist-veneiden hallinto, jakelulogistiikka ja markkinointi hoidetaan Porvoosta käsin, E3-Marinin toimitusjohtaja Sebastian Henriksson kertoo.
Muutoksia jakeluverkostoon
Yrityskaupan myötä E3-Marin virtaviivaistaa Rönnqvistien jälleenmyyntiverkostoa.
- Tälle kaudelle meillä on kahdeksan jälleenmyyjää. Uutena aluevaltauksena aloitamme yhteistyön Saimaan rantakoneen kanssa, jolla on myyntipisteet sekä Mikkelissä että Savonlinnassa. Saimaan rantakoneesta tulee ensimmäinen Rönnqvistien jälleenmyyjä Järvi-Suomessa, Henriksson iloitsee.
E3-Marin on myynyt suosittuun mökki- ja saaristoveneluokkaan sijoittuvia Rönnqvistejä noin 15 vuotta. Veneet ovat vuosien saatossa nousseet erityisesti mökkikansan ja ammattilaisten suosioon.
Yli 4000 kappaletta
Venemalleihin ei tule muutoksia, mutta yrityskaupan myötä veistämön lippulaivamallin (705) tuotanto siirretään käytännön syistä Sundomista Pietarsaareen.
Rönnqvist-veneitä on valmistettu Vaasan Sundomissa vuodesta 1976, ja vuosien saatossa veneitä on valmistettu pitkälti yli 4000 kappaletta. Rönnqvist Boatsin liiketoimintaa on harjoittanut tähän asti Ab Kenneth Rönnqvist Oy. Rönnqvist Boats työllistää neljä henkilöä.
E3-Marin on puolestaan perheyritys, jonka Stefan Henriksson perusti vuonna 1990. Sen nykyiset pääomistajat ovat hänen poikansa Lukas ja Sebastian, joka on yrityksen toimitusjohtaja. E3-Marin Oy:n liikevaihto on noin 7,5 miljoonaa euroa ja yrityksellä on kahdeksan vakinaista työntekijää.