Laivojen jätevedet päätyvät entistä useammin Itämeren sijasta satamiin ja edelleen hyötykäyttöön. Ympäristöjärjestön yhteistyöaloite on selkeyttänyt toimintatapoja ja nopeuttanut jätevesien purkua esimerkiksi HaminaKotkan satamassa.

​​Baltic Sea Action Groupin käynnistämä Ship Waste Action -aloite on jo ensimmäisen vuoden aikana täyttänyt kaksi päätavoitettaan: satamiin purettujen jätevesien määrä on lähtenyt nousuun, ja toimintatavat ovat muuttuneet niin maissa kuin merelläkin. Aloitteen aikana jätevesien jättäminen Suomen satamiin on lisääntynyt merkittävästi: esimerkiksi HaminaKotkan satamassa aiemmasta kolmesta laivasta vuodessa jo 49 laivaan vuonna 2022.

HaminaKotkan satama ja BSAG kutsuivat koolle sidosryhmät yhteiseen tapaamiseen joulukuun 2022 alussa. Tilaisuus kokosi HaminaKotkan satamaan paikallisia edustajia agentuureista, jätevedenpuhdistamolta, kuljetusliikkeestä ja teollisuudesta. Lisäksi BSAG oli kerännyt palautetta varustamoilta, jotka eivät päässeet osallistumaan tapaamiseen. Erityisesti kansainväliset varustamot ovat tarttuneet toimeen ja aloittaneet jätevesien purkamisen käydessään satamassa.

– Keskustelussa kävi ilmi, että jokainen toimija on Ship Waste Actionin myötä terävöittänyt omia toimintatapojaan, ja samalla yhteistyö on vahvistunut HaminaKotkan satamassa. Vuoropuhelu toimijoiden välillä on ensiarvoisen tärkeää, ja onnistumiset rohkaisevat jatkamaan. Käytännön esteet voidaan yhteistuumin poistaa, kunhan ne on ensin yhdessä tunnistettu, kertoo BSAG:n yritysyhteistyön päällikkö Irina Niinivaara tapahtuman annista.

Toimivaa jätehuoltoa HaminaKotkan satamassa

Laivojen päälliköt kertovat olevansa pääsääntöisesti tyytyväisiä HaminaKotkan sataman jätehuoltojärjestelyihin. Autoyhtymä Vuorinen on hankkinut tarvittavat liittimet ja letkut, ja pumppaustehot ovat kunnossa. Jätevedenpuhdistamo Kymen Vesi ja kuljetusyhtiö koordinoivat näytteenottoa jätevesistä. Analyyseistä saatu tieto on arvokasta, kun arvioidaan mereen päätyvän jäteveden vaikutusta merellisille ekosysteemeille. Lisäksi jäteveden ominaisuudet vaikuttavat sen hyötykäyttömahdollisuuksiin.

Sataman kannalta haaste on pienien vesimäärien käsittely. Pohdinnassa on kiinteiden viemärilinjojen rakentaminen ja liikuteltavan lietekärryn käyttö, joka vähentäisi vajaiden tankillisten kuljetusta puhdistamoon. Ship Waste Actionissa mukana olevien toimijoiden yhteinen päämäärä onkin lisätä edelleen satamaan jätettyjen jätevesien määrää.

Tietoisuutta lisäämällä jätteet satamaan

Paikalliset agentit lähettävät aina uusille laivoille tiedoksi Baltic Sea Waste Fee Infon, joka kannustaa jätevesien purkuun satamassa.

– Hyvä tiedonkulku on kaiken perusta. Kun laiva ja varustamo kertovat tarpeistaan ajoissa, agentti voi valmistella jätehuollon yhdessä sataman ja muiden toimijoiden kanssa. Tärkeää on hoitaa ensimmäinen tyhjennyskerta sujuvasti, mikä kannustaa vastuulliseen toimintaan jatkossakin. Paikallisen kuljetusyhtiön monipuolinen kalusto ja ripeä toiminta ovat saaneet kiitosta, kertoo laivanselvittäjä Sirpa Karhu Dahlberg’s Agencyltä.

Laivanselvittäjillä eli agenteilla on merkittävä ja usein näkymätön rooli toimia tiedon solmukohtana laivan, varustamon, sataman ja palveluntuottajien välissä. Laivalle menevä tieto laivaperäisen jätteen vastuullisesta käsittelystä takaa sen, että ymmärrys No Special Fee -hinnoittelusta ja käytännön järjestelyistä leviää Itämerellä liikkuville laivoille.

Rahdinantajien edelläkävijä UPM kertoi myös tilaisuudessa omista kokemuksistaan. Sitoutuminen Ship Waste Actioniin on tiivistänyt yhteydenpitoa varustamoon ja laivoihin. UPM:n päätös vaatia vastuullista jätteenkäsittelyä laivoilla on herättänyt positiivista vastakaikua niin asiakkaissa kuin toimitusketjussakin. Esimerkki kannustaa toivottavasti muitakin mukaan toimimaan puhtaamman Itämeren puolesta!

  • Teksti: Teksti: BSAG ry
  • Kuva: Jari Saarni

Katso myös nämä

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Beneteau Antares 6 Fishing 62  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Antares 6 Fishing 62

2007 22 900 €

Siisti Beneteau! Pohjanmaali. Lowrance plotteri 7" kaijulla.

Myyjä: Venemaailma

Delphia Delphia 10 SEDAN - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delphia Delphia 10 SEDAN

2026 322 800 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen Turun toimipisteeseemme!

Myyjä: Nautical Partners Oy

Boston Whaler 170 Montauk - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 170 Montauk

2024 77 500 €

Uusi, Nyt myynnissä merten legenda! Tämä huippuyksilö ei jätä ketään kylmäksi. Runsailla varusteilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Targa 27.1  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 27.1

2006 129 900 €

Hienokuntoinen Targa 27.1, tervetuloa tutustumaan Turun toimipisteeseemme.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Jeanneau Leader 40  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Leader 40

2016 224 000 €

Hienokuntoinen, hyvillä varusteilla oleva laadukas sport cruiser. Vene säilytetty talvet lämpimässä hallissa. Vene nyt talvisäilössä Inkoossa.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sunseeker Manhattan 50  Volvo Penta D12, 715 hv, Diesel - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 50 Manhattan 50

2005 390 000 €

Mahtava Sunseeker 50 Manhattan nyt myynnissä. Todella huolellisesti pidetty ja huollettu.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Jeanneau Merry Fisher 895 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Merry Fisher 895

2018 112 900 €

Merry Fisher 895 on kaikkien aikojen suosituin matkavene omassa kokoluokassaan. Se on tilava ja turvallinen korkeiden varalaitojen ja suuren leveytensä ansiosta.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Sting 485 S  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sting 485 S

2024 22 400 €

Vene on käyttöönotettu 07/2025, ajettu vain 20h. Rekisteröity 5:lle.

Myyjä: Astrum Turku

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Yamarin 67 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Yamarin 67 DC

2024 78 000 €

Myydään syyshintaan uudenkarhea Yamarin 67DC. Veneellä ajettu noin 100 tuntia, ollut yhdellä omistajalla.

Myyjä: Venemaailma