Supersuosittu vuokravenepalvelu Skipperi tarttuu teknologialla ylinopeuksiin– plotterin hälytys poistuu vain hiljentämällä vauhtia
Ylinopeus on yksi veneilyturvallisuuden isoimmista haasteista. Kasvava ilmiö on tuttu niin venepoliisille kuin vesilläliikkujille veneilyn kasvattaessa suosiotaan. Skipperi haluaa edistää turvallista veneilyä teknologian avulla.
Vesillä nopeusalueita on selvästi vaikeampi hahmottaa kuin maanteillä, ja veneilijöiden tulee osata tulkita merkkejä vesillä tai yrittää etsiä rajoitusalueita esimerkiksi Väyläviraston ylläpitämästä tietolähteestä.
Veneiden vuokraus- ja yhteyskäyttöpalvelu Skipperi on tarttunut ylinopeushaasteeseen teknologian keinoin kehittämällä yhdessä Nextfourin kanssa Skipperin veneissä oleviin Q Experience -plottereihin geofencing-ominaisuutta, joka välittää tietoa veneen liikkeistä.
–Ylinopeutta ajetaan harvoin tahallisesti ja uskon, että tällainen ratkaisu kitkee ylinopeuksia tehokkaasti, sanoo Skipperin toimitusjohtaja Kristian Raij.
Jo nykyisellään Skipperin järjestelmät tietävät reaaliaikaisesti, missä veneet liikkuvat ja millä nopeudella. Uudessa järjestelmässä Skipperin ylläpitämä tieto nopeusrajoitusalueista yhdistetään veneeltä tulevaan tietoon.
Raij kertoo, että uusi palvelu on ollut kuukauden ajan testissä ja se tullaan liittämään kaikkiin Skipperin veneisiin elokuun alkupuolella.
– Tämän jälkeen Skipperi-veneet varoittavat ylinopeudesta ensin äänimerkillä ja varoitustekstillä plotterissa. Varoitukset poistuvat, kun nopeus lasketaan alle rajoituksen.
Veneen tekniikka ilmoittaa myös, jos vene ajaa aallonmuodostusalueella yli viiden solmun nopeutta.
-Ensi alkuun järjestelmä on suljettu ympäristö, jota käytetään vain Skipperi-veneissä. Jatkossa katsotaan, voisiko omainaisuutta tarjota myös laajemmin veneilevän yhteisön käyttöön, Raij sanoo.
Suomessa Skipperillä on 160 venettä, joista 100 pääkaupunkiseudulla. Geofencing-ominaisuus julkaistaan samaan aikaan Skipperi-veneisiin myös Ruotsissa, Norjassa ja Tanskassa.
Katso myös nämä
Pyörä vs vene– Kumpi ensin Hangossa?
Team Rynkeby God Morgon Espoo polkee hyvän asian puolesta, sillä tempauksilla kerätään varoja...
Kumpi ensin Hangossa:Pyörä vai vene?
Hyvää tekevät pyöräilijät haastoivat Totalveneen ja Skipperin tempaukseen, jossa vene ja pyörä...
Skipperi panostaa digitaaliseen koulutusympäristöön– Kaupallinen veneilykortti markkinoille
Veneiden jaettuun käyttöön keskittyvä Skipperi on tuonut markkinoille kaupallisen veneilykortin...
Skipperi hyvässä myötäisessä – Lisää kaupunkiveneitä, vertaisvuokrausta ja markkina-alueita
Skipperin toiminta laajenee kaudelle 2021. Kaupunkiveneiden määrää kasvatetaan, vertaisvuokrauksen...
Uusimmat
Boot 2026: Jeanneau TH33– Merkki vaihtoon
Katamaraanirunkoiset day- ja sportcruiserit siirtyivät Groupe Beneteau -konsernissa Eueoopassa...
Simrad NSO 4 [2026–)– Simradilta uusi plotteri juhlavuoden kunniaksi
Simrad on esitellyt 80-juhlavuotensa kunniaksi uuden NSO 4 -karttaplotterin, joka perustuu...
Vene 26 Båt: Targa 30.1 GT AD ja Yamarin Aura Cabin– Perinteinen ja moderni
Kymmenmetriseen ympärikuljettavaan ohjaushyttiveneeseen saa sommiteltua sekä yhteysajoon että...
Vene 26 Båt: Max 68 Cabin S ja MS Boat 7 Silent– Kovaan ajoon
Täysalumiininen ohjaushyttivene on monen saaristossa yhteysveneilevän toivelistalla. Suomalainen...