Suomenlahden tila viime vuosia parempiSelkämerellä esiintyy huolestuttavaa rehevöitymistä
Suomen ympäristökeskus SYKE on tuottanut tuoreen tilannekuvan Suomenlahden rannikkovesistä ja Suomea ympäröivän avomeren tilasta Etelä-Itämereltä Perämerelle saakka. Suomenlahdella tila on viime vuosia parempi. Selkämeren huonontunut tila aiheuttaa sen sijaan huolta.
Suomenlahden pohjan happitilanne oli loppukesästä viime vuosia parempi. Täysin hapetonta pohjaa ja myrkyllistä rikkivetyä havaittiin vain aivan läntisimmällä näytepisteellä Suomenlahdella lähellä Viron rannikkoa. Pohjan paremman happitilanteen ansiosta myös sinileväkasvustolle otollisen fosfaattifosforin määrä oli alhaisempi kuin viime vuosina.
Suomenlahden parantunut happitilanne näkyi myös rannikon ja ulkosaariston pohjien ja pohjaeläinyhteisöjen tilassa. Lähes kahdella kolmanneksella tutkituista näytteistä pintasedimentin tila tulkittiin hapettuneeksi. Vuosi sitten näiden osuus oli vain runsas kolmannes. Pohjaeläimiä esiintyi lähes 90 prosentilla havaintopaikoista.
Selkämeren syvänteissä hapen määrä oli alempi kuin viime vuonna vastaavana aikana. Selkämerellä havaitut fosfaattifosforin pitoisuudet olivat keskimääräisiä kesän pitoisuuksia korkeampia. Matkan aikana havaittiin myös tavanomaista runsaampia leväkukintoja Selkämerellä ja Merenkurkussa.
Tehdyt havainnot viittaavat muutoksiin Selkämeren tilassa. Lisääntyneet leväkukinnat voivat entisestään heikentää Selkämeren happitilannetta, kun levämassa hajotessaan kuluttaa pohjanläheisten vesikerrosten happivaroja.
Katso myös nämä
Sinilevävelli näkyy jo rannoilla:Massiiviset sinileväkukinnot uhkaavat jälleen Suomenlahtea ja Saaristomerta
Viime vuosi oli Suomen merialueilla paha leväkesä, mutta tästä kesästä ennustetaan sitäkin...
Pelasta Itämeri -palkintoSolar Water Solutions palkittiin
Meriveden puhdistaminen vähentää merkittävästi muoviroskaa Itämerestä ja vähentää veden kuljetusta.
John Nurmisen Säätiö järjestää Itämeri-vaalikeskustelun Miksi meri kärsii?
Viime vuoden hellekesä rikkoi ennätyksiä Itämeren levätilanteen suhteen. Sinileväkukinnat...
Baltic Sea Action Group Vene 19 Båt -messujen yhteistyökumppaniksiItämeri esiin venemessuilla
Yhteistyökumppanuuden myötä Vene 19 Båt -messuilla on helmikuussa kosolti Itämeri-sisältöä.
Uusimmat
Helsinki vuokraa saunasaaria Uudenmaan virkistysalueyhdistykselle– Itä-Helsingin saaristoon avautuu uusia saunoja
Helsingin kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala vuokraa Uudenmaan virkistysalueyhdistys Uuville...
Yamahan palveluverkosto laajenee Helsingissä– Waltic aloittaa Yamaha-perämoottorien myynti- ja huoltotoiminnan
Yamaha Motor Nordic on solminut jälleenmyyntisopimuksen vuonna 1958 perustetun Walticin kanssa....
Lappon vierassatama etsii paikkavastaavaa kesäkaudelle– Unelmahommiin Ahvenanmaan saaristoon?
Ahvenanmaan pohjoisessa saaristossa sijaitseva Lappon vierassatama etsii paikkavastaavaa tulevalle...
Lagoon 47 (2027–)– Kiusoitellen paljastuva
Lagoon esittelee tulevaa 47-jalkaista malliaan julkistamalla siitä tietoja vain tipoittain. Nyt on...