Tapahtumarikas viikonloppu tuloillaan– Purjehtijat kokoontuvat Hankoon, Jazzin ystävät Taalintehtaalle
Koronapandemia on rajoittanut merkittävästi myös kesätapahtumien järjestämistä, mutta joitakin tapahtumia kuitenkin järjestetään. Tuleva viikonloppu lienee niitä tapahtumarikkaimpia.
Vierassatamissa ja niiden liepeillä tapahtuu pitkin kesää, mutta järjestettyä ohjelmatarjontaa on koronarajoituksista johtuen huomattavasti normaalivuosia vähemmän. Pandemiasta huolimatta joitakin suurempiakin tapahtumia silti järjestetään.
Monet tapahtumajärjestäjät miettivät viimeiseen saakka uusia koronaohjeistuksia, joten veneilijän kannattaa tarkistaa tapahtumatilanne kohteen nettisivuilta tai soittamalla vierassatamaan ennen sinne menoa. Tämän listan tapahtumat toteutuvat ainakin heinäkuun alun tietojen mukaan.
Tulevana viikonloppuna tapahtuu vähän suuremmassa mittakaavassa ainakin Hangossa, Nauvossa, Taalintehtaalla ja Ahvenanmaan Eckerössä. Tapahtumaviikonlopun käynnistää jo tänään alkava Nauvon kamarimusiikkipäivät, jotka jatkuvat aina lauantaille saakka.
Hangossa kisataan perinteinen Hangon Regatta, jonka ympärille syntyy yleensä myös juhlahumua. Taalintehtaalla käynnistyy perjantaina puolestaan Baltiz Jazz Festival, jossa soi aina sunnuntaihin saakka. Eckerössä ja etenkin Käringsundissa vietetään puolestaan lasten viikonloppua.
Kesätapahtumia saaristossa:
Aspö
Musiikkijuhlat 7. heinäkuuta
Kalasoppaa ja perinteinen musiikkiohjelmisto Aspössä keskiviikkona.
https://visitparainen.fi/fi/tapahtumat/
Taalintehdas
Ruukinmuseon lastenpäivä 7. heinäkuuta
Hauskaa ohjelmaa lapsille Taalintehtaan Ruukinmuseolla myös 21. heinäkuuta ja 4. elokuuta.
www.visitkimitoon.fi/fi/tapahtumat
Nauvo
Nauvon kamarimusiikkipäivä 7.–10. heinäkuuta
Festivaalin avaavassa Romanttiset virtuoosit -konsertissa kuullaan pianisti Valeria Resjanin sekä viulisti Adrian Ibañez-Resjanin tulkintoja. Nauvo on Vuoden vierasvenesatama 2021.
Hanko
Hangon Regatta 9.–11. heinäkuuta
Perinteinen purjehduskilpailu ja kansanjuhla vietetään Hangon satamassa.
Taalintehdas
Baltic Jazz Festival 9.–11. heinäkuuta
Svengaavaa saaristolaisjazzia historiallisessa ruukkimiljöössä.
Käringsund
Lasten viikonloppu 9.–11. heinäkuuta
Käringsundin vierassataman lähellä järjestetään kokonaan lapsille varattu viikonloppu.
https://www2.visitaland.com/fi/tapahtumat
Inkoo
Inkoon Antiikkipäivät 16–18. heinäkuuta
Paikalla yli 50 myyjää, vanhan tavaran ostosten ja ihmettelyn lomassa voi kuunnella trubaduureja, nauttia lohisoppaa, pullaa ja kahvia sekä tutustua Tuomas Haapmanin Faces of Finland -valokuvanäyttelyyn.
Maarianhaminan Itäsatama
Ahvenanmaan meripäivät 17.–21. heinäkuuta
Ahvenanmaan meripäiviä vietetään vuosittain heinäkuun puolivälissä ja viisipäiväisen tapahtuman punaisena lankana on kaikki mereen liittyvä.
https://www2.visitaland.com/fi/tapahtumat
Kastelholma / Jan Karlsgården
Käsityöläispäivä 21. heinäkuuta
Käsityöläispäivä Maarianhaminassa, jossa koko heinäkuun ajan nähdään myös käsityönäyttelyitä.
https://www2.visitaland.com/fi/tapahtumat
Korppoo
Korpo Sea Jazz 21 –25. heinäkuuta
Kesän 2021 taiteellisena johtajana jatkaa jazzlaulaja Kadi Vija.
Villa Wolax
Mr Harri laulaa Frank Sinatraa 24. heinäkuuta
Swinging Fridays -livemusiikkiesitykset perjantaisin ja ilmainen Sinatra-konsertti Villan päätalossa 24. heinäkuuta tarjoaa mahdollisuuden myös ruokailuun.
www.villawolax.fi/vierasvenesatama.php
Turku
Down by the Laituri 29.–31. heinäkuuta
Perinteinen musiikkitapahtuma rock-asenteella Turussa, pienen matkan päästä vierassatamasta.
Kökar / Karlby
Kökarin fransiskaanijuhlat ja Kökar-viikko 30.7.–7.8.2021. Fransiskuspäivät ovat yhdistäneet ihmisiä, kulttuuria ja henkisyyttä Kökarissa jo 40 vuoden ajan.
https://www2.visitaland.com/fi/tapahtumat
Mathildedal
Ruukkipäivää vietetään 7. elokuuta. Mathildedalin kesäteatteri houkuttaa myös.
Tammisaari
Thomas Ledin esiintyy Tammisaaressa 7. elokuuta.
Parainen
Bossa Jazz Festival 7.–8. elokuuta
Suomen ainoa bossa nova -festivaali järjestetään pääohjelmaltaan 7. elokuuta 2021.
Katso myös nämä
Pursiseurat ja venekerhot jalkautuvat:Yhdessä vesille -kampanja kannustaa suomalaisia veneilyn ja vesistöjen ääreen 7.–9. kesäkuuta
Yhdessä vesille -kampanja vie suomalaiset vesistöjen ääreen ja veneilyn pariin kesäkuussa. Suomen...
Veneet esillä -tapahtuma muuttaa Naantalista Turkuun– Jatkossa isommatkin purjeveneet mahtuvat mukaan
Jo perinteeksi muodostunut käytettyjen veneiden myyntitapahtuma ”Veneet esillä” vaihtaa paikkaa.
Uusimmat
Simrad NSO 4 [2026–)– Simradilta uusi plotteri juhlavuoden kunniaksi
Simrad on esitellyt 80-juhlavuotensa kunniaksi uuden NSO 4 -karttaplotterin, joka perustuu...
Vene 26 Båt: Targa 30.1 GT AD ja Yamarin Aura Cabin– Perinteinen ja moderni
Kymmenmetriseen ympärikuljettavaan ohjaushyttiveneeseen saa sommiteltua sekä yhteysajoon että...
Vene 26 Båt: Max 68 Cabin S ja MS Boat 7 Silent– Kovaan ajoon
Täysalumiininen ohjaushyttivene on monen saaristossa yhteysveneilevän toivelistalla. Suomalainen...
Boot 2026: Excess 13 ja Lagoon 380– Kiinnostavat katamaraanit
Vaikka melkein kaikki muut veneilyn alalajit tuskailevat enemmän tai vähemmän laskeneen kysynnän...