Vilskettä vesille -luokkalukukirjahanke laajenee elokuussa alkavalla syyslukukaudella Ahvenanmaan päiväkoteihin ja alakouluihin.

Ahvenanmaan maakuntahallitus päätti huhtikuussa rahoittaa Vilskettä vesillä – luokkalukukirjahankkeen opetusmateriaalit jokaiseen 42 varhaiskasvatusyksikköön sekä 20 alakouluun eli 1–6-luokkalaisille. Opetusmateriaalien hankintakokonaisuus mahdollistaa Ahvenanmaan opetussuunnitelman edellyttämien turvallisten ja vastuullisten vesilläliikkumisen opettamisen aloittamisen kaikille alle 12-vuotiaille lapsille ensi elokuussa.

Alakoulut saavat luokittain luettavien videosisältöisten Vaahtopäät purjehdusleirillä -kirjojen lisäksi käyttöönsä Iloa Aalloille -opetuspelireput, joissa on monikielelliset Aalloille-tietopelit: Tietovisa ja Muistipeli, Vesiloruja-kirja sekä Lenssi Lokki -maskotti ja köysimallit solmujen harjoittelua varten. Päiväkodit saavat Vesiloruja-kirjan, Aalloille Muistipelin ja Lenssi Lokki -maskotin.

– Ahvenanmaan lasten kuuluu saada tietoa ja mahdollisuus kehittää kiinnostustaan lähiympäristöään, alueensa kulttuuria ja perinteitä kohtaan, johon meri ja veneily olennaisesti kuuluvat, ministeri Annika Hambrudd perustelee maakuntahallituksen päätöstä.

– Kansallinen Vilskettä vesillä -luokkalukukirjahanke tarjoaa hyvät edellytykset näiden opetussuunnitelmamme tavoitteiden saavuttamiseen.

Vilskettä vesillä -luokkalukukirjahanke sai Veneilytoimittajat ry:n Vuoden veneilyteko 2021 -palkinnon helmikuussa.

www.aalloille.fi

  • Teksti: Aki Lehtinen
  • Kuva: Vilskettä Vesille

Uusimmat

Boot 2026: Jeanneau TH33 – Merkki vaihtoon - Video - Totalvene.fi

Boot 2026: Jeanneau TH33– Merkki vaihtoon

Katamaraanirunkoiset day- ja sportcruiserit siirtyivät Groupe Beneteau -konsernissa Eueoopassa...

Simrad NSO 4 [2026–) – Simradilta  uusi plotteri juhlavuoden kunniaksi - Ensiesittely - Totalvene.fi

Simrad NSO 4 [2026–)– Simradilta uusi plotteri juhlavuoden kunniaksi

Simrad on esitellyt 80-juhlavuotensa kunniaksi uuden NSO 4 -karttaplotterin, joka perustuu...

Vene 26 Båt: Targa 30.1 GT AD ja Yamarin Aura Cabin – Perinteinen ja moderni - Reportaasi - Totalvene.fi

Vene 26 Båt: Targa 30.1 GT AD ja Yamarin Aura Cabin– Perinteinen ja moderni

Kymmenmetriseen ympärikuljettavaan ohjaushyttiveneeseen saa sommiteltua sekä yhteysajoon että...

Vene 26 Båt: Max 68 Cabin S ja MS Boat 7 Silent – Kovaan ajoon - Reportaasi - Totalvene.fi

Vene 26 Båt: Max 68 Cabin S ja MS Boat 7 Silent– Kovaan ajoon

Täysalumiininen ohjaushyttivene on monen saaristossa yhteysveneilevän toivelistalla. Suomalainen...

Venemyyjän vihjeet

Sting 485 S  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sting 485 S

2024 22 400 €

Vene on käyttöönotettu 07/2025, ajettu vain 20h. Rekisteröity 5:lle.

Myyjä: Astrum Turku

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Grandezza 23 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 23 DC

2007 29 900 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen liikkeeseemme tai ota yhteyttä.

Myyjä: Venekeskus

Boston Whaler 170 Montauk - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 170 Montauk

2024 77 500 €

Uusi, Nyt myynnissä merten legenda! Tämä huippuyksilö ei jätä ketään kylmäksi. Runsailla varusteilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Falcon C7 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Falcon C7

2024 72 380 €

Uusi, jykevä ja monikäyttöinen Falcon C7 heti varastosta! Lisävarusteena: Simrad Glass Bridge GO9 + HDI-anturi + anturiteline, Antifouling, Kattoluukku, BB

Myyjä: Venemaailma

Flipper 880 ST - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Flipper 880 ST

2014 119 000 €

Näyttävä Flipper 880ST myynnissä. Vene nähtävillä Tuotekatu 13, Raisio

Myyjä: Venemaailma

Buster Super Magnum - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Buster Super Magnum

2022 87 900 €

Todella siistikuntoinen ja hyvin pidetty Buster Super Magnum runsailla varusteilla. Veneellä ajettu 200h. Huollot suoritettu Yamahan huolto-ohjelman mukaisesti.

Myyjä: Venemaailma