Venäjän lipun alla purjehtivien alusten tulo EU:n satamiin kielletään– Kielto koskee myös huviveneitä
Euroopan unioni on antanut 8.4.2022 asetuksen, jolla tiukennetaan Venäjän vastaisia pakotteita Ukrainan sodan vuoksi. Pakotteet tulevat koskemaan Venäjän lipun alla purjehtivia aluksia. Alusten tulo EU:n satamiin on kielletty 16.4.2022 klo 00.00 alkaen.
Asetuksen toimeenpanon tukemiseksi Liikenne- ja viestintävirasto Traficom on alusliikennepalvelulain toimivaltaisena viranomaisena ohjeistanut Fintraffic meriliikenteenohjausta ja Finnpilot Pilotage Oy:tä asetuksen toimeenpanosta. Fintraffic meriliikenteenohjaus tarjoaa alusliikennepalvelua.
Venäjän lipun alla purjehtivan aluksen Suomen satamaan tulo on kielletty 16.4.2022 klo 00.00 alkaen. Kielto koskee myös aluksia, jotka on siirretty Venäjän lipun alta muiden maiden lipun alle 24.2.2022 jälkeen. Viaton kauttakulku eli avomerellä kulkeminen on edelleen sallittua.
Eräille aluksille voidaan myöntää poikkeuksia. Poikkeusten myöntäminen liittyy kuljetettavaan rahtiin. Lupaviranomaisena toimii ulkoministeriö.
Satamaantulokielto koskee aluksia, jahteja ja huviveneitä. Satamaantulokielto ei koske apua tarvitsevia aluksia, jotka hakevat turvapaikkaa, käyntisatamaa hätätilanteessa meriturvallisuuteen liittyvistä syistä tai ihmishenkien pelastamiseksi merellä.
Säädökset on julkaistu EU:n virallisessa lehdessä
- Ulkoministeriön tiedote EU:n viidennestä pakotepaketista 8.4.2022: EU on asettanut uusia pakotteita Venäjälle
- Ulkoministeriön tiedote poikkeuslupamenettelystä 13.4.2022: Venäjä-pakotteet: maantiekuljetukset EU:ssa ja alusten pääsy satamiin
- Euroopan komissio 11.4.2022: Prohibition to access EU ports - FAQ
Katso myös nämä
EU kielsi veneiden ja jahtien viennin Venäjälle– Venäjän pakotteet laajenevat
EU:n neljäs pakotekierros lisää pakotelistalle "luksustuotteet", joihin lasketaan käytännössä...
Uusimmat
Boot 2026: Jeanneau TH33– Merkki vaihtoon
Katamaraanirunkoiset day- ja sportcruiserit siirtyivät Groupe Beneteau -konsernissa Eueoopassa...
Simrad NSO 4 [2026–)– Simradilta uusi plotteri juhlavuoden kunniaksi
Simrad on esitellyt 80-juhlavuotensa kunniaksi uuden NSO 4 -karttaplotterin, joka perustuu...
Vene 26 Båt: Targa 30.1 GT AD ja Yamarin Aura Cabin– Perinteinen ja moderni
Kymmenmetriseen ympärikuljettavaan ohjaushyttiveneeseen saa sommiteltua sekä yhteysajoon että...
Vene 26 Båt: Max 68 Cabin S ja MS Boat 7 Silent– Kovaan ajoon
Täysalumiininen ohjaushyttivene on monen saaristossa yhteysveneilevän toivelistalla. Suomalainen...