Ranskalainen konseptivene Aqua 60 esittelee tulevaisuuden visiota purjehduksesta yli 18-metrisellä päiväpurrella. Siinä kokeiltavista uusista teknologioista hätkäyttävimmät ovat teleskooppinen masto ja ilmatäytteinen siipipurje, jotka säätyvät tuulen mukaan täysin automaattisesti.

Yhteistyöhön on liittynyt mielenkiintoinen konsortio. Veneen valmistaa Concarneaussa, Bretagnessa sijaitseva JFA Yachts, joka on aiemmin keskittynyt täysin tai lähes täysin asiakkaalle räätälöityihin superjahteihin. Suunnittelusta vastaa samoilla seuduilla päämajaansa pitävä, venearkkitehti William Brehelinin vetämä toimisto Novem Nautical, joka palvelee alihankkijana monia veistämöitä.

Ehkä yllättävin osapuoli on meillä lähinnä autonrenkaista ja ravintola-oppaista tunnettu Michelin. Kyse on kuitenkin laajasti kemianteollisuutta, materiaaleja ja teknologioita kehittävästä ja valmistajasta monialajättiläisestä, jolla on näppinsä mukana myös laiva- ja veneteollisuudessa.

Juuri Micheliniltä tuleekin Aqua 60:n futuristisin osuus. Vene on varustettu vapaasti seisovalla teleskooppisella mastolla ja ilmatäytteisellä siipipurjeella. Niiden saralla on viime vuosina ollut melko hiljaista, mutta kehitystyötä on jatkettu taustalla. Aquassa nähtävä versio pohjautuu Michelinin kehittämään Wisamo -projektiin, jossa on luotu noin 15-20 metrisiin kaupallisiin rahti- ja reittialuksiin pää- tai apuvoimanlähteiksi soveltuvia itsenäisiä purjeratkaisuja.

Paitsi maston ja dzonkkimaisesti viikkautuvan purjeen nostot ja laskut, myös niiden manööverit tuuleen nähden tapahtuvat täysin automaattisesti. Ammattiliikenteessä tällä tavoitellaan miehistön määrän minimointia, mutta toki samalla helpottuu huvipurjehdus. Aquaa tarvitsee vain ohjata, muut manööverit riki hoitaa itsekseen.

Wisamo-riki lienee määritellyt projektin kokoluokan. Aqua 60 esitellään päiväpurtena, mihin se on ilmiselvästi huiman suuri. Sisällä kerrotaan kuitenkin olevan yöpymistilat kuudelle hengelle ja salongin, pentterin sekä avotilan soveltuvan helposti kahdeksan hengen oleskeluun ja toimimiseen. Voi myös olettaa, että yli 18 metriä pitkästä ja neljä leveästä rungosta löytyy tarvittaessa riittävästi tilaa varastoille ja tekniikalle myös pidempää matkailua varten.

Rungossa käytetään hiilikuitua, mutta termodynaamiset epoksihartsit ovat kierrätystavaraa. Apumoottorit ovat sähköiset ja virtaa niiden akustoille syöttävät hydrogeneraattoreina toimivat pod-moottorit. Vaikka luonnoksissa ei näy kansilla aurinkopaneeleja, niille on tilaa samasta syystä, kuin liikkuminen ulkona on harvinaisen helppoa: riki ja purjeet eivät vaadi köysistöä ja haruksia, joten kansitilat ovat ennätyksellisen puhtaat.

Aqua 60 -projekti esiteltiin ensimmäisen kerran Cannesin venenäyttelyssä. Sen valmistumisesta vesille laskuun ei ole vielä annettu edes arviota päivämäärästä.

 

www.jfa-yachts.com/en/Yachts/sy-aqua 

 

  • Teksti: Pasi Nuutinen
  • Kuvat ja videot: JFA Yachts

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Delphia Delphia 10 SEDAN - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delphia Delphia 10 SEDAN

2026 322 800 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen Turun toimipisteeseemme!

Myyjä: Nautical Partners Oy

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Targa 31  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 31

1993 75 000 €

Ikäisekseen hyväkuntoinen Targa 31 nyt myynnissä. Veneen runko maalattu harmaaksi joka antaa veneelle modernimman ilmeen.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Sunseeker Manhattan 50  Volvo Penta D12, 715 hv, Diesel - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 50 Manhattan 50

2005 390 000 €

Mahtava Sunseeker 50 Manhattan nyt myynnissä. Todella huolellisesti pidetty ja huollettu.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Targa 27.1  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 27.1

2006 129 900 €

Hienokuntoinen Targa 27.1, tervetuloa tutustumaan Turun toimipisteeseemme.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Bella 580 C  Vuoden 2011 Bella 580c nyt tuotekadulla myynnissä - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 580 C

2011 19 000 €

-Garmin GPS 521s plotteri -Lasinpyyhkijä -Pehmustukset: -Istuinpehmusteet ohjaamossa -Hydrauliohjaus -Manuaalinen pilssipumppu -Polttoainesäiliö 62 l (kiinteä) -Pantry-varustus (13 l vesitankki,...

Myyjä: Venemaailma

Fairline 41 43 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Fairline 41 43

1991 114 500 €

Fairline 41/43 on matkaveneiden klassikko. Erittäin tukevasti valmistettu, merikelpoinen ja turvallinen kaunotar.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Flipper 880 ST - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Flipper 880 ST

2014 119 000 €

Näyttävä Flipper 880ST myynnissä. Vene nähtävillä Tuotekatu 13, Raisio

Myyjä: Venemaailma

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Jeanneau Merry Fisher 895 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Merry Fisher 895

2018 112 900 €

Merry Fisher 895 on kaikkien aikojen suosituin matkavene omassa kokoluokassaan. Se on tilava ja turvallinen korkeiden varalaitojen ja suuren leveytensä ansiosta.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Yamarin 67 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Yamarin 67 DC

2024 78 000 €

Myydään syyshintaan uudenkarhea Yamarin 67DC. Veneellä ajettu noin 100 tuntia, ollut yhdellä omistajalla.

Myyjä: Venemaailma

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Boston Whaler 170 Montauk - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 170 Montauk

2024 77 500 €

Uusi, Nyt myynnissä merten legenda! Tämä huippuyksilö ei jätä ketään kylmäksi. Runsailla varusteilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy