Beneteau Barracuda 6 (2018–)Pienin kioski
Beneteaun Barracuda-sarja on myynyt etenkin Norjassa hyvin. Mallivuodelle 2018 valikoima laajenee.
Kuutonen on pienin ja täysin uusi koko kalastuspainotteisessa Barracuda-mallistossa. 5,5-metrin mittaisena se on markkinoiden pienimpiä ohjaushyttiveneitä. Suomen valikoimista vertailukohtaa voi hakea vaikkapa Pegazus 560 Top Fisheristä, Quicksilver Captur 555 Pilothousesta tai Yamarin 59 Cabinista.
Barracuda 6 erottuu muista etenkin ohjaamon sivuovella ja taka-avotilan kanssa samalla korkeudella olevalla styyrpuurin sivukannella. Yhtälö on tähän saakka saatu toteutumaan vasta reilun metrin verran isommissa ohjaushyttiveneissä.
Hytti ja ovet ovat tosin Barracuda 6:n kohdalla hieman häilyviä termejä, sillä takaseinää ei ole eikä styyrpuurin oviaukossa ovea. Molemmat saa suljettua katonrajaan auki rullattavilla ja vetoketjuilla suljettavilla kuomuseinämillä, mitkä poimitaan lisävarustelistalta.
Kipparille ja apparille on ajokatoksessa penkkien virkaa hoitavat putkijakkarat, varsinaiset veneistuimet maksavat ekstraa. Jääkaappi edustaa lisävarustelistalla luksusta, tuulilasinpesin käytännöllisyyttä. Molemmat ovat tässä kokoluokassa harvinaisia varustelisiä.
Kojelaudan vieressä on ovi keulakannen alla olevaan minikajuuttaan. Vakioasussaan se on varastotila, vesi-wc:llä ja vuodepatjalla lisävarusteltuna myös yhdistetty toiletti ja lepotila. Oven takana muista tiloista erillään olevaa vessaa ei alle kuusimetrisissä ohjaushyttiveneissä ole ennen nähty.
Avotila vaikuttaa käyttökelpoisen tilavalta. Kalastusvarustukseen voi ruksailla vapatelineiden lisäksi esimerkiksi kalasumpun, perkaustason ja kannenhuuhtelupumpun. Retkiveneilijöitä kosiskellaan sitten vaikkapa avotilan klaffipenkeillä, istuinpehmusteilla ja pöydällä sekä uimatason suihkulla. Optiolistalta löytyy myös lisäuimatasot sekä keulan ankannokka, jotka pidentävät Barracuda 6:sta noin metrillä.
Katso myös nämä
AMT 175 BR (2017–)Isompien malliin
AMT 175 BR pyrkii olemaan niin iso kuin vain viisimetrinen bowrider voi. Onko tilavolyymilla...
AMT 190 BR (2016–)Kova luu
AMT on kymmenessä vuodessa vakiinnuttanut paikkansa Suomen kymmenen myydyimmän venemerkin...
Nordkapp Avant 705 (2017–)Timmi kunto
Nordkappin seitsemän metrinen uutuusbowrider on kilpakumppaneita solakampi ja sporttisempi.
Nimbus W9 (2018–)Uusi alku
Veneilytavat muuttuvat kun veneilijät nuorentuvat. Nimbus haluaa varakkaan osansa nuorekkaista...
Uusimmat
Yamahan palveluverkosto laajenee Helsingissä– Waltic aloittaa Yamaha-perämoottorien myynti- ja huoltotoiminnan
Yamaha Motor Nordic on solminut jälleenmyyntisopimuksen vuonna 1958 perustetun Walticin kanssa....
Lappon vierassatama etsii paikkavastaavaa kesäkaudelle– Unelmahommiin Ahvenanmaan saaristoon?
Ahvenanmaan pohjoisessa saaristossa sijaitseva Lappon vierassatama etsii paikkavastaavaa tulevalle...
Lagoon 47 (2027–)– Kiusoitellen paljastuva
Lagoon esittelee tulevaa 47-jalkaista malliaan julkistamalla siitä tietoja vain tipoittain. Nyt on...
Lähteelä vaihtoi omistajaa– Kirkkonummi osti retkisataman Helsingiltä
Kirkkonummen kunta on ostanut Porkkalan Lähteelän ulkoilualueen Helsingin kaupungilta. Kauppahinta...