Lowrancen Elite karttaplotteri/kaikuluotainlaitesarja siirtyy uuteen sukupolveen. Uusina koukkuina on muun muassa Active Imaging -kaikuluotaus, langaton paritettavuus sekä Genesis Live -karttapohjan luonti.

Lowrance on julkistanut seuraavan sukupolven kaikuluotain- ja karttaplotterituoteperheensä Elite Ti2:n. Sarjan laitteet tarjoavat kalastajille ominaisuuksia, jotka aiemmin olivat tarjolla vain Premium-luokan HDS-tuoteperheen näytöissä.

Active Imaging -kaikuluotain tarjoaa terävän kuvan, hyvän kantaman, paremman kuvan pohjan muodoista ja koostumuksesta sekä tietenkin kaloista. Laitetta on helppo käyttää ilman taajuuksien vaihtotarvetta useimmissa olosuhteissa Active Imaging -toiminnon 800 kHz:n taajuuden ansiosta, joka takaa terävän kuvan ja yksityiskohdat jopa 36 metrin leveydeltä. Kalastajille, jotka haluavat nähdä tätäkin leveämmälle, on laitteessa myös 455 kHz:n taajuus.



Elite Ti2:ssa voi kaikuluotainkuvan ja karttaplottauksen tiedot jakaa langattomasti kahden näytön välillä. Laite sallii myös reittipisteiden tietojen synkronoinnin ja näytön verkkoasetukset mahdollistavat helpon asennuksen ilman kaapelisotkuja. Elite Ti2 voi myös näyttää älypuhelimen puhelu- ja tekstiviestitietoja Bluetooth-liitännän kautta. Kätevää olosuhteissa, joissa älypuhelimen käyttö ei muuten olisi järkevää.

Elite Ti2 hyödyntää Genesis Live -karttasovelluksen ominaisuuksia käyttämällä digitaalista syvyystietoa karttojen päällä kerroskuvana. Käyttäjä voi helposti säätää syvyyskäyrien läpinäkyvyyttä, tiheyttä ja valita väripaletit. Kartat on mahdollista tallentaa SD-muistikortille. Lowrance Elite Ti2 on saatavilla 7-, 9- ja 12-tuuman näyttökoossa usealla eri kartta- ja anturivaihtoehdoilla.

  • Teksti: Otto Aalto
  • Kuvat ja videot: Kuvat ja videot: Lowrance

Katso myös nämä

AMT 175 BR Aluminum (2018–) AMT mukaan alumiinibuumiin - Ensiesittely - Totalvene.fi

AMT 175 BR Aluminum (2018–)AMT mukaan alumiinibuumiin

Yhä useampi venevalmistaja haluaan palansa alumiinirunkoisten avoveneiden markkinakakusta....

Yanmar 4LV (2018–)   Uusi keskiluokka - Ensiesittely - Totalvene.fi

Yanmar 4LV (2018–) Uusi keskiluokka

Yanmar täydentää moottoritarjontaansa uudella 4LV-moottorisarjalla.

Honda BF40/50 ja BF80/100 (2018–) Posket lommolla - Ensiesittely - Totalvene.fi

Honda BF40/50 ja BF80/100 (2018–)Posket lommolla

Honda julkisti mallivuoden 2018 alkajaisiksi miedosti päivitetyt versiot keskikokoluokan BF40/50...

Nimbus W9 (2018–) Uusi alku - Ensiesittely - Totalvene.fi

Nimbus W9 (2018–)Uusi alku

Veneilytavat muuttuvat kun veneilijät nuorentuvat. Nimbus haluaa varakkaan osansa nuorekkaista...

Uusimmat

Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa – Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen - Uutinen - Totalvene.fi

Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa– Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen

Kiinalaisen Dalian Wanda -konsernin luovuttua brittiläisestä Sunseekerista on arvostetun...

Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle – Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä - Uutinen - Totalvene.fi

Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle– Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä

Ensi kesänä Saaristomeren kansallispuistossa on tarjolla perinteikkäitä luonnonhoidon...

Boot 2026: Zodiac X9 CC – Ranskalainen crossover - Video - Totalvene.fi

Boot 2026: Zodiac X9 CC– Ranskalainen crossover

Ranskalainen Zodiac oli aikoinaan ehkäpä jopa maailman suurin rib-veneiden valmistaja, mutta ne...

Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan  – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia - Uutinen - Totalvene.fi

Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia

Saaristomeren ulkolaidalla sijaitseva Bodön satama täyttää tänä vuonna kymmenen vuotta....