Orca Co-Pilot (2022–)– Plotteri laatikossa
Norjalainen startup-yritys Orca pyrkii disruptroimaan vene-elektroniikkamarkkinoita uudella Orca Co-Pilot -navigaattorillaan.
Orca Co-Pilot -navigaattorin perustan muodostaa Orca Core. Käytännössä se on valkoinen vastaanotin/lähetin, joka tarjoaa gps-paikannus- ja kompassitiedon langattomasti wifin tai bluetoothin kautta mobiililaitteisiin tai veneen NMEA2000-verkkoon sekä laitteeseen liittyvät palvelut.
Coren hankinta avaa käyttöön Orcan oman mobiilisovelluksen, joka tarjoaa merikartat, automaattireitityksen ja maksullisessa versiossa myös räätälöidysti matkanvarrelle kohdennetut säätiedot. Laite ja sovellus päivittävät itsensä automaattisesti.
Orca myy myös Orca Display -näyttöä, joka on 10,1-tuumainen kosketusnäyttö omalla jalustallaan. Tiedot näytölle tulevat Orca Coresta. Näyttö on suuunniteltu koviin oloihin, niin kuin asiaan kuuluu.
Orca tarjoaa omassa sovelluksessaan tai veneväylään integroituna erilaisia näkymiä navigointiin tai veneen järjestelmiin. Se soveltuu niin purje- kuin moottoriveneisiinkin. Orcan kartat perustuvat viralliseen merikarttadataan. Karttoja on saatavilla Skandinavian, Pohjois-Euroopan, Brittein saarten, Iberian niemimaan ja Uuden Seelannin vesille.
Orca Coren hinta on 449 € sisältäen vuoden tilauksen Orca-sovellukseen. Orca Display eli näyttö ja Core-yksikkö maksavat 1 499 € sisältäen Orca-sovelluksen vuodeksi. Valinnainen sovellustilaus jatkuu vuoden jälkeen hintaan 119 € per vuosi.
Uusimmat
Sääraportti merenkulkijoille ja kirjallisuuden ystäville– Haapasaari puolipilvistä lounas kolme
Kirjallisuudentutkija ja tietokirjailija Sanna Nyqvist luennoi merellisten sääraporttien...
Boot 2026: Boating Finland -hanke– Suomi veneilymaailman kartalle
Kolmivuotinen Boating Finland -tutkimushanke oli tänä vuonna ensimmäistä kertaa mukana...
Beneteau First 30 (2025-)– Uuden lajin airut
Ei kai sellaista purtta olekaan, jolla voi käydä pokkaamassa maalipaukun seurakisoissa, viedä...
Vene 26 Båt: Nord Star 49+ ja Sargo 45 Fly– Kokoa, laatua ja kattoterassi
Nord Star esitteli venemessuilla uusia tilaratkaisuja saaneen 49+:n ja Sargo 45:n yläohjaamollisen...