Riva 56 Rivale Hard Top (2022–)– Vähemmän vaatimaton hardtoppari
Riva on ilmeisesti markkinoiden vaatimuksesta ryhtynyt kattamaan avomallejaan HT-katoksilla. Ensin oli vuorossa Dolceriva, nyt Rivale.
Esteettisyys on ollut Rivalle aina tärkeää ja tunnusomaista, joten HT-katoksen lisääminen alunperin avomalliksi piirretty veneeseen ei ole ihan pikkujuttu. Varsinkaan kun 56-jalkaista Rivale-sportcruiseria on pidetty yhtenä moderneista Riva-klassikoista.
Niinpä Riva on jättänyt Rivalen tuulilasin profiilin rauhaan ja lisännyt kokonaisuuteen enemmän T-top-tyylisen katoksen. Lopputulos on ainakin huomattavasti tyypillisiä kattoon asti yltävillä tuuli- ja sivulaseilla varustettuja HT-sportcruisereita ilmavampi.
Tiloiltaan ja tekniikaltaan Rivale on muutoin ennallaan. Avotilassa on tilaa ylelliselle oleskelulle. Uusi katos suojaa etenkin ohjaamoa ja sohvaryhmää, perän aurinkolavetti jää avoimeksi. Sisätiloissa kiiltää ja peilaa kilpaa lakattu jalopuu, lasi ja kiillotettu rosteri. Nahka on aitoa ja pehmeää.
Sisätilat on jaettu kolmeen makuukajuuttaan, kolmeen toilettiin, pentteriin ja sisäsalonkiin. Moottoreina on kaksi MANin V8-dieseliä, tehoiltaan joko 1 000- tai 1 200-hevosvoimaa. Niillä hieman yli 17-metrinen ja noin 30 tonnia painava Rivale liikahtaa 34–38 solmua.
Katso myös nämä
AMT 175 BR Aluminum (2018–)AMT mukaan alumiinibuumiin
Yhä useampi venevalmistaja haluaan palansa alumiinirunkoisten avoveneiden markkinakakusta....
Yanmar 4LV (2018–) Uusi keskiluokka
Yanmar täydentää moottoritarjontaansa uudella 4LV-moottorisarjalla.
Honda BF40/50 ja BF80/100 (2018–)Posket lommolla
Honda julkisti mallivuoden 2018 alkajaisiksi miedosti päivitetyt versiot keskikokoluokan BF40/50...
Nimbus W9 (2018–)Uusi alku
Veneilytavat muuttuvat kun veneilijät nuorentuvat. Nimbus haluaa varakkaan osansa nuorekkaista...
Uusimmat
Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa– Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen
Kiinalaisen Dalian Wanda -konsernin luovuttua brittiläisestä Sunseekerista on arvostetun...
Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle– Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä
Ensi kesänä Saaristomeren kansallispuistossa on tarjolla perinteikkäitä luonnonhoidon...
Boot 2026: Zodiac X9 CC– Ranskalainen crossover
Ranskalainen Zodiac oli aikoinaan ehkäpä jopa maailman suurin rib-veneiden valmistaja, mutta ne...
Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia
Saaristomeren ulkolaidalla sijaitseva Bodön satama täyttää tänä vuonna kymmenen vuotta....