Ohjaushyttiveneitä kutsutaan Suomessa venekansan kesken vähän halventavastikin koppiveneiksi. Himottava, haluttava ja suorastaan seksikäs Saxdor 320 GTC rimpuilee pilkkanimityksestä helposti eroon.

Saxdor on jo viides venemerkki, jota brändinikkari ja intohimoinen veneideoija Sakari Mattila on perustamassa. Aiemmat Aquador, Paragon, XO ja Axopar ovat kaikki löytäneet paikkansa markkinoilta. 

Aquadorin ja Paragonin päämarkkinat ovat pohjoismaissa. Molemmat merkit ovat päätyneet ruotsalaisen Nimbus Groupin omistukseen. XO:n ja Axoparin pääomistajina on yhä suomalaissijoittajat, mutta niiden päämarkkinat ovat maailmalla. Vuonna 2014 perustetusta Axoparista onkin muodostunut todellinen menestystarina, joka on valloittanut nopeasti koko veneilevän maailman.

Saxdor kulkee sekä tyylillisesti että tavoitteellisesti Axoparin jalanjäljillä. Mukana on samaa porraspohjan ja terävän keulan tuomaa runkoideologiaa ja modernia muotoilua, mutta höystettynä Mattilan viimeisimmillä ideoilla ja havainnoilla siitä, mitä kansainväliset markkinat haluavat. Kun Saxdorin venemallitkin ovat saman tyyppisiä kuin Axoparit, ei ole mikään ihme, että Mattilan ja Axoparilla jatkavan entisen luottotiimin välit ovat viilenneet.

Saxdorin syömähammas on 320-sarja, mutta sen rinnalle on tulossa sekä isompaa että pienempää. 320 GTR ja 320 GTO ovat avo-ohjaamollinen mallipari, joista jälkimmäistä kattaa T-top-katos. Ne tekevät kauppansa etenkin lämpimillä veneilyalueilla. Suomalaisittain kiinnostavampi on katettu 320 GTC, joten paneudutaan koeajon verran siihen.

Vertaa

Vieritä vertailua

Saxdor 320 GTC

Pituus x leveys 10,28 x 3,10 m
Paino 4 000 kg
Tehoalue 300–600 hv
CE-luokitus C / 8 henk.
Hinta 178 830 € (2 x 225 hv Mercury)
Lisätietoja www.saxdoryachts.com

Buster Phantom Cabin

9,47 x 2,84 m
2 800 kg
300–600 hv
C / 12 henk.
216 900 € (2 x 225 hv Yamaha)
www.buster.fi

Jeanneau Merry Fisher 895 Sport

8,56 x 2,99 m
3 300 kg
350–500 hv
C / 10 henk.
185 100 € (2 x 225 hv Mercury)
www.jeanneau.com 

Nimbus Commuter 9

9,35 x 2,95 m
3 170 kg
250–350 hv
C / 8 henk.
198 760 € (350 hv Mercury)
www.nimbus.se

Nordkapp Gran Coupe 905

9,12 x 2,98 m
2 550 kg
300–500 hv
C / 9 henk.
163 100 € (2 x 200 hv Mercury)
www.nordkapp-boats.no

Targa 27.2 GT

9,19 x 3,10 m
4 000 kg
400–600 hv
C / 10 henk.
227 300 € (2 x 250 hv Mercury)
www.targa.fi

XO EXPLR 10 Sport+

8,90 x 2,59 m
2 250 kg
250–500 hv
C / 10 henk.
177 450 € (2 x 225 hv Mercury)
www.xoboats.com

Mitä uutta?

Kymmenmetrinen, kahdella perämoottorilla varustettu ohjaushyttivene on Suomessa vielä toistaiseksi aika outo lintu, mutta muutosta on ilmassa. Kooltaan Saxdor 320 GTC tulee aika osuvasti Axoparin 28 C:n ja 37 XC:n väliin.

Suomessa ohjaushyttiveneet mielletään etenkin yhteysveneiksi. Jotkut pienemmät käyvät hyvin myös kalaveneiksi ja isommat matkaveneiksi. Saxdor 320 GTC:n agendalla päällimmäiseksi puskee retkiveneily. 

Sen ohjaushytin suojassa matka taittuu mukavasti vähän kaukaisempaankin määränpäähän, kelissä kuin kelissä. Pelkkä yhteysveneilykään ei siis ole poissuljettua, mutta 320 GTC:n avut veneessä oleskeluun ovat koppiveneiden luokassa poikkeukselliset. 

Ilmeisin niistä on vakiovarusteisiin kuuluvat sähkötoimiset laitaterassit, jotka laajentavat taka-avotilaa veden päälle. Vaikutelma on ankkurissa ollessa hulppea ja jos vierassatamassa tilaa laitojen avaamiselle riittää, on huomio taattu.

Ulko-oleskelutilat ovat muutoinkin ohjaushyttiveneiden luokassa poikkeukselliset, sillä takakannelle saa alas taittuvan selkänojan myötä aurinkotasoksi levittyvän sohvan ja pöydän, minkä lisäksi keulastakin löytyy makoisa loikoilutila. Kesäkelin voi päästää myös hyttiin: kattoluukkuna on ohjaushyttiveneiden luokassa vielä suhteellisen harvinainen, sähkötoiminen kangaskattoluukku, joka aukeaa kovia luukkuja laajemmin.

Saxdorin ohjaushytti on läpikuljettava eli kulkemiseen tarkoitetut sivukannet on uhrattu sisätilan maksimaalisen leveyden hyväksi. Ratkaisu on pienemmissä keskihyttiveneissä tavanomainen mutta 320 GTC:n kokoluokassa liki ainutlaatuinen. Targat, Sargot, Nord Starit ja Axoparit ovat ympärikuljettavia.

Läpikulku toimii 320 GTC:ssä hyvin, vaikka hytin halkaiseva käytävä ei olekaan suora. Etuovi on sijoitettu tavallisesta poiketen paapuurin laitaan, ja se ponnahtaa raolleen napista painamalla. Sisäänpäin aukeava ovi on paksu, mistä johtuen oviaukko jää melko kapeaksi.

Sentit on otettu uudella tavalla tehokäyttöön myös keulakajuutassa, jota on avarrettu erikoisella toiletin kahden sivun taitto-ovella. Auki ollessaan wc-tila on avoyhteydessä muuhun kajuuttaan, mikä tuo käytävällä liikkumiseen ja pukeutumiseen huomattavasti lisää tilaa. Wc-käynnin ajaksi suljettu taitto-ovi muodostaa wc-komeron pitkittäis- ja poikittaislaipiot ja tuo asiointiin intimiteettisuojaa.

Miten kulkee?

Jo Paragoneista lähtien yksi Mattilan venemerkkien kantava teema on ollut erinomaiset ajo-ominaisuudet, eikä Saxdor muuta asiaa. 320 GTC on ajettavuudeltaan ja kulkumukavuudeltaan erinomainen vene.

Porraspohjaveneille tyypilliseen tapaan se nousee eleettömästi liukuun ja asettuu kuin itsestään luontevaan kulkuasentoon. Moottoritrimmin käyttö on hienosäätöä, jolla haetaan paras kulkunopeus ja taloudellisuus. Ne kertoo paremmin mittarit kuin takapuolituntuma. Aallokkoajon kulkumukavuuteen trimmikulman säädöllä ei hirveän oleellista vaikutusta ole.

Koeajopäiväksi Airistolle saatiin metriä lähentelevä terävä aallokko, joka suli 320 GTC:n alle liki täydellisesti. Koska rungon pituus riitti kantamaan aallon harjalta toiselle, ei korkeidenkaan nopeuksien ylläpitämiselle ollut mitään estettä.

Teräväkeulainen ja syvä runko halkoo vasta-aallokkoa miellyttävän tehokkaasti, ja myös sivuaallokossa eteneminen osoittautui miellyttävän vakaaksi. Sivu- ja myötä-aallokossa koitettiin etsiä myös terävän ja kapean keulan mahdollisesti aiheuttamaa leikkaustaipumusta, mutta siitä ei saatu merkkiäkään. Aallokkoajosta puhtaat paperit ja papukaijamerkki.

Kaarroksiin 320 GTC taittuu määrätietoisesti mutta vakaasti. Ohjaustuntuma on kevyen tarkka ja valittu kääntösäde helppo säilyttää. Ääritilanneväistössä ilmenee normikaarroksia enemmän huojuntaa, muttei vielä matkustajia istumapaikoiltaan tiputtavissa määrin.

Moottorivaihtoehtoja on kolme: yksi tai kaksi 300-hevosvoimaista V8:sia tai niiden väliin kaksi 225-hevosvoimaista V6:sta. Tehdasasennuksena Saxdorit varustetaan Mercuryn moottoreilla ja instrumenteilla. 

Koeajoveneessä oli V6:t, joilla huippunopeus nousi yli 43 solmuun. Yhdellä 300-heppaisella yllettäneen siis arviolta jonnekin 36–38 solmun tuntumaan ja kahdella hätyytellään 50 solmun rajapyykkiä.

V6:set vaikuttavat ihanteelliselta valinnalta, sillä taloudellisin liukunopeusalue repesi peräti yli 10 solmua laajaksi, ulottuen 22 solmusta aina 33 solmuun. Bensaa palaa tuolla nopeusalueella 2,3 litraa meripeninkulmalla. Lukema on siedettävä, muttei varsinaisesti mikään haamusuoritus.

Bensaperämoottoreille tyypilliseen tapaan kulutus on uppoumanopeuksilla etenkin dieselsisäperämoottoreihin verrattuna melko suurta, 320 GTC:n kohdalla 1,5–1,9 litraa meripeninkulmalla. Hiljaa ajelemalla ei siis paljoa pihistellä. 10–12 solmun liukukynnyksellä ja yli 40 solmun huippunopeuksilla kulutus nousee 3,1–3,5 litraan meripeninkulmalla.

Melutasosta sen sijaan sataa kiitoksia. Se on miellyttävän alhaista kautta koko nopeusalueen: uppoumanopeuksilla pysytään alle 60 desibelissä ja matkanopeuksilla miellyttävästi 75 desibelin tuntumassa.

Keskilinjalle sijoitetulla kuskin paikalla viihtyy muuten hyvin, mutta istuma-asennossa on penkin ja jalkatuen välinen epäsuhta, mikä ajaa jalkoja hankalaan asentoon. Näkyvyys on hyvä, kännykälle saa langatonta latausta ja päähallintalaitteet ovat luontevasti käsillä, mutta vasemmalle sijoitetut tuulilasinpyyhkimien kytkimet jäävät hankalasti ratin kehän alle ja kosketusnäytöille yltäminen vaatii istuessa reilua kurotusta. Seisten tilanne on parempi.

Kuvat

Ohjaamo on selkeä ja tyylikäs kokonaisuus. Ergonomia on muutoin hyvää, mutta istuma-asento jää jalkatuen ja penkin epäsuhdan takia turhan koukkupolviseksi.
Styyrpuurin laitapaikka on motti, josta pääsee pois vain kun kuski väistää.
Kaarroskäytös säilyy vakaana sekä normaaleissa suunnanmuutoksissa että äkkinäisemmissä väistöliikkeissä.
Terävä keula halkoo aaltoja pehmeästi. Ajettavuudessa on miellyttävää dynaamisuutta ja tarkkuutta.
Komentosillan kolmas paikka on paapuurin laidalla. Jalkatuki, kyynärnoja ja kiinnipitokahva ovat tärkeitä lisiä, jotka mahdollistavat luontevan istuma-asennon.

Mahtuuko mukaan?

Etenkin yhteysveneissä tavataan laskea sitä, kuinka monta istumapaikkaa hytistä löytyy. 320 GTC:ssä niitä on 5–6. Se ei siis ole kokoonsa nähden mitenkään poikkeuksellisen etevä joukkojenkuljetusväline, mutta niille ketkä mukaan mahtuu, on tarjolla mukava kyyti. Tyylikäs viimeistely, valitut materiaalit ja hyvä näkyvyys parantavat osaltaan viihtyisyyttä.

Oleskelua ajatellen ohjaamon erillisistuimet voi kääntää ympäri, mutta toimenpide osoittautuu tuskaisen työlääksi, koska penkkejä joutuu säätämään pituussuunnassa edestakaisin, jotta pyörähdys onnistuu. Lopputuloksena on toimiva oleskeluryhmä, jonka pöydän ääreen mahtuu mukavan väljästi neljä tai vähän tiiviimmin viisi aikuista. Optiona on mahdollisuus pedata paikalle parivuode.

Käytävän toisella puolella paapuurin laidalla on pentterilipasto, joka on vakioasussa lähinnä laskutaso ja säilytystilaa. Pesuallas, liesi ja jääkaappi poimitaan tarvittaessa lisävarustelistalta.

Keulakajuutta on tilavampi ja avarampi kuin ulkoa päin ehkä uskoisi. Kaksi aikuista ongelmitta majoittavan V-vuoteen jatkeena on vaatekaappi ja penkki, joka helpottaa pukeutumista. Kookkaasta kattoikkunasta tulee sisään runsaasti valoa, minkä lisäksi vuoteen yläpuolella on kaksi avattavaa kansiluukkua.

Toilettia ihmeteltiin jo aiemmin, mutta ovi suljettunakin komero on istuntoon riittävän ilmava, ehkä jopa vähän turhankin ilmava. Oven ja katon väliin jää nimittäin iso rako, eikä wc-komerossa ole erillistä tuuletusta tai avattavaa räppänää.

Kuvat

Matkustamo muuttuu 4–5 hengen oleskeluryhmäksi kääntämällä ohjaamon istuimet ympäri, mikä tosin osoittautui vaivalloisemmaksi kuin uskoisi. Sähköisesti alas laskettavan pöydän ja täytepatjan avulla tähän saa pedattua myös parivuoteen.
Vaatekaappi on tilava, mutta sen varustus vaatii vähän omistajan tuunausta, sillä Saxdor ei tarjoa vaatetankoa saati -koukkuja.
Pentterilipasto tulee vakiona, mutta varsinainen varustus ruksitaan lisävarustelistalta. Lasku- ja kaappitilaa on varsin hyvin, vaikka jääkaappi ja liesi veisivät niistä osansa.
Taka-avotilaa voi muokata laajennettavan pöydän, laitaterassien ja sohvan taittuvan selkänojan avulla halutunlaiseksi. Tässä takapenkin selkänoja on käännetty "moottorienihailuasentoon".
Patjalla varustettuna keulakannelle muodostuu mukava loikoilutaso. Isot kansi-ikkunat antavat valoa keulakajuuttaan.
Keulakajuutta on ilmava, vaikka tilaa ei ylenpalttisesti olekaan. Vuode riittää hyvin kahdelle aikuisella ja pukeutumispenkki helpottaa arkea.

Vastinetta rahalle?

Saxdorin olemuksessa ja hintalapun lukemassa on selvä epäsuhta. Se näyttää isommalta ja kalliimmalta kuin onkaan. Kerrankin näin päin.

Etenkään asuttavuudeltaan Saxdor 320 GTC ei pärjää vertailussa vastaavan pituisiin eli 32–33-jalkaisiin Targoihin, Sargoihin tai Nord Stareihin, eikä oikeastaan edes niiden 30–31-jalkaisiin malleihin. Mutta se ei liene edes tarkoituskaan. Saxdor on enemmän yhteysajoon sopiva päivä- ja viikonloppuretkivene kuin lomavene.

Axopareihin verrattuna Saxdor 320 GTC on asemoitu taitavasti kahden mallin väliin. Se muistuttaa olemukseltaan ja tilaratkaisultaan hiukan pienennettyä 37 Cross Cabinia (jonka hinnat alkavat 225 000 eurosta), mutta on 150 000 euron lähtöhinnaltaan lähempänä 28 Cabinia (120–145 000 €).

Etusivun vertailutaulukkoon koottujen saman ja vähän kalliimmankin hintaluokan kilpailijoihin nähden Saxdorilla on selkeä kokoetu, joten sen hintakilpailukykyä on helppo pitää hyvänä. Tosin täytyy muistaa, että 320 GTC:n vakiovarustelu on etenkin mukavuutta ja retkikäyttöä tukevien varusteiden osalta varsin niukka, eikä lähtöhintaan sisälly edes trimmitasojen, karttaplotterin tai lämmityslaitteen kaltaisia itsestäänselvyyksiä. Tilanne on tosin melko lailla sama myös verrokkien kohdalla. 

Mukavasti muttei vielä ylenpalttisesti varustellun testiveneen hinnaksi muodostuu 225 000 euroa. Silti Saxdor antaa rahalle yllin kyllin vastinetta: kokoa, näköä ja avattavien laitojen muodossa pari omassa luokassaan uniikkia sirkustemppuakin.

Kuvat

Laitamekanismi vaikuttaa tukevalta ja toimivalta. Saranat on kiinnitetty yhteensä 20 ruuvilla. Avattu laita toimii vaikka lepolassen paikkana tai vesileikkien lähtöalustana yhdessä uimatason sivuun asennettujen uimaportaiden kanssa. Näin vältytään perämoottorien läheisyydessä pulikoinnilta.
Vaikka sivukansi on kapea, johtaa sinne kuitenkin kaksi askelmaa. Yksikin olisi riittänyt, kahdessa on jo yliyrittämisen makua.
Kankainen haitarikattoluukku tuntuu suljettuna tiiviiltä mutta aukeaa laajemmin kuin kova luukku.
Sivukannet ovat kapeat eikä niitä ole tarkoitettu kulkemiseen. Varsinkin kylkiparkissa niille pystyy kuitenkin tarvittaessa hetkeksi nousemaan, sillä katon reunaan on muotoiltu kouru, josta pystyy pitämään kiinni.
Pieni, kaiteeton ja muotoilun takia kauas laiturista jäävä keulakansi on haastava lähestyä.
Keulan ankkuriboksi on valtava, jopa siinä määrin että tilaa voisi varustella paremminkin tilanjakajalla ja ripustustelineillä.
Sähkökeskus ja muutamien laitteiden hallinta on sujuvalla paikalla etuoven vieressä paapuurin laidalla.

Hinta- ja varustetiedot

Hinta ilman moottoria
Pakettihinta 300 hv 148 980 € (Mercury V300 V8)
Pakettihinta 450 hv 178 830 € (2 x Mercury F225 V6)
Pakettihinta 600 hv 189 480 € (2 x Mercury V300 V8)
Twin Engine Technology 23 860 € (vain 2 x 300 hv)
Information & Entertainment 10 660 €
Advanced Navigation 12 060 €
Toilet & Fresh Water 4 580 €
Climate & Power 23 060 €
Joytsick-hallintalaite 20 500 €, Twin Engine Technology
Keulapotkuri 4 440 €, Twin Engine Technology
Sähköinen ohjaustehostin vakio (sähkö-hydraulinen)
Sähköinen kaukohallintalaite vakio (Mercury DTS)
Trimmitasot 1 160 €
Automaattiset trimmitasot 2 120 € (Mente Marine)
Moottoritrimmiavustin vakio (Mercury ActiveTrim)
Ankkurivinssi, keula / perä 7 000 € / –
Ajotietokone vakio (Mercury VesselView Mobile)
  920 € (Mercury VesselView 502)
Karttaplotteri, 2 x 12" Information & Entertainment (Simrad)
Kaikuluotain Information & Entertainment (Simrad)
Tutka 3 540 €, Advanced Navigation (Simrad)
VHF ja AIS 3 040 €, Advanced Navigation (Simrad)
Autopilotti Advanced Navigation (Simrad)
Peruutustutka
Audiolaite Information § Entertainment (Fusion)
Laajennettu audiojärjestelmä 3 130 €
Säädettävä veneistuin vakio, 2 kpl (etäisyyssäätö, ylösnostettav etureuna, käntyy)
Veneistuimien jousitus
Säädettävä ohjauspyörä vakio (kallistuskulman säätö)
Tuulilasinpyyhin / -pesin vakio / vakio
Tuulilasin huurteenpoisto
Hakuvalo
Ajo/rantautumisvalo
Ulkotilojen kansivalaistus 880 €
Ohjaushytin lattiavalaistus 740 €
Vedenalainen valaistus
Lämmityslaite, diesel 4 480 € (Webasto 4 kW)
Ilmastointilaite, 230 V sähkö Climate & Power
Generaattori
Maasähkö 2 290 €, Climate & Power
Litiumakku ja invertteri Climate & Power (400 Ah ja 230 V)
Lisäakku 9 810 € (Mastervolt 400 Ah litium)
Aurinkopaneeli
Kaksiakkujärjestelmä vakio
Virtapistoke, USB / 12 V vakio / vakio
Langaton lataustelakka vakio
Painevesijärjestelmä Toilet & Fresh Water
Lämminvesijärjestelmä
Pesuallas ja hana Toilet & Fresh Water (2 kpl, toilettiin ja pentteriin)
Käsisuihku 740 € (2 kpl, toilettiin ja uimatasolle)
Harmaavesitankki Toilet & Fresh Water
Vesi-wc ja septitankki vakio
Sähköinen wc:n huuhtelu Toilet & Fresh Water
Pentterilipasto vakio
Jääkaappi 2 060 €
Lisäjääkaappi 1 730 €
Liesi, sähkö (230 V) / diesel 1 270 € / 2 530 €
Kansiluukku vakio, 2 kpl
Sähkötoiminen kattoluukku vakio
Kattoteline
Avattavat ohjaushytin ikkunat 5 860 €
Taka-avotllan sohva ja pöytä 2 360 €
Keulan aurinkotaso 910 €
Satamapeitesarja 3 970 € (ulkpehmusteiden suojahuput ja ohjaushytin ikkunoiden pimennysverhot)
Ohjaushytin matot / verhot vakio / sis. satamapeitesarjaan
Keulakajuutan matot / verhot vakio / 1 060 €
Pöytä, sisä / ulko vakio / 2 360 € (sis. peräsohvan)
Ohjaushytin parivuode 1 450 € (sis. sähköpöydän)
Ankannokka / keulaportaat – / –
Vetokaari 830 € (vetopaalu)
Sähkötoimiset laitaterassit vakio, 2 kpl
Turkkipinnoite 6 640 € (Softdeck)
Erikoisrunkoväri 1 590 € (valkoinen teippaus)
  2 310 € (ruskea, harmaa tai sininen teippaus)
Kiinnittymisvarusteet 2 360 €
Eliönestomaalaus
Testivene 224 010 €

 

  • Teksti ja kuvat: Jan Sjölund
  • Video: Eeva Hjorth-Hois

Katso myös nämä

Quicksilver Activ 555/605/755 Bowrider (2018–) Mukana BR-kisassa - Ensiesittely - Totalvene.fi

Quicksilver Activ 555/605/755 Bowrider (2018–)Mukana BR-kisassa

Quicksilver tulee mukaan suosittujen bowrider-veneiden luokkaan kolmen uuden mallin voimin.

Cranchi XT 36 (2018–) Laatikkoleikki - Ensiesittely - Totalvene.fi

Cranchi XT 36 (2018–)Laatikkoleikki

Italialaiset ovat tunnettuja muotoilustaan. Cranchin uusin taitaa olla se säännön tekevä poikkeus.

Jeanneau Merry Fisher 1095 (2018–) Matkamalli isoilla perämoottoreilla - Ensiesittely - Totalvene.fi

Jeanneau Merry Fisher 1095 (2018–)Matkamalli isoilla perämoottoreilla

Jeanneau rikkoo rajoja venyttäessään mallistonsa laajuutta äärimmilleen. Merry Fisher...

Best of Boats Award 2017 Tässä ovat BOB-finalistit - Uutinen - Totalvene.fi

Best of Boats Award 2017Tässä ovat BOB-finalistit

BOB-finalistien joukossa on tänäkin vuonna useita suomalaisveneitä. Voittajat selviävät 23....

Uusimmat

Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa – Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen - Uutinen - Totalvene.fi

Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa– Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen

Kiinalaisen Dalian Wanda -konsernin luovuttua brittiläisestä Sunseekerista on arvostetun...

Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle – Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä - Uutinen - Totalvene.fi

Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle– Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä

Ensi kesänä Saaristomeren kansallispuistossa on tarjolla perinteikkäitä luonnonhoidon...

Boot 2026: Zodiac X9 CC – Ranskalainen crossover - Video - Totalvene.fi

Boot 2026: Zodiac X9 CC– Ranskalainen crossover

Ranskalainen Zodiac oli aikoinaan ehkäpä jopa maailman suurin rib-veneiden valmistaja, mutta ne...