Sea Rayn uusi 320 Sundancer kuuluu viimevuosien mielenkiintoisimpiin uutuuksiin. Se on veneilymaailmaa muuttava suunnannäyttäjä, aivan kuten ensimmäinen Sundancer oli vuonna 1975.

Sea Ray osui ensimmäisellä Sundancerilla vertaansa vailla olevaan kultasuoneen. Kyse lienee maailman tunnetuimmasta mallisarjasta, johon on viiden vuosikymmenen saatossa kuulunut malleja 22–63 jalan välillä.

Perustaja C. N. (Cornelius Nathaniel) Rayn nimeä kantava brändi on kuulunut vuodesta 1986 venealan jättikonsernin Brunswickin omistukseen. Resursseja siis riittää.

Vuosien saatossa Sea Ray onkin suoltanut liukuhihnalta uusia malleja. Osa on ollut todellisia helmiä, jotkut huteja ja valtaosa siltä väliltä: tasaisen hyviä ja varman päälle tuotteistettuja, muttei aina mitenkään erityisen jännittäviä tai mullistavia.

Uusi 320 Sundancer on toista maata. Se on aidosti innovatiivinen vene, eräänlainen venemaailman crossoveri, jossa yhdistyy bowriderin, daycruiserin ja sportcruiserin parhaita puolia.

Vertaa

Vieritä vertailua

Sea Ray 320 Sundancer HT

Pituus x leveys 10,01 x 3,25 m
Paino 6 360 kg
Tehoalue 2 x 250–300 hv sisäperäm.
CE-luokitus B / 12 henk.
Hinta 247 800 €
  (2 x 250 hv MerCruiser 4.5L)
Lisätietoja www.searay.com

Axopar 37 Sun Top

11,50 x 3,35 m
3 590 kg (ilman moottoreita)
2 x 300–350 hv peräm.
B / 10 henk.
196 600 €
(2 x 300 hv Mercury V300 Verado)
www.axopar.fi

Boston Whaler 320 Vantage

10,21 x 3,15 m
5 050 kg
2 x 250–350 hv peräm.
B / 14 henk.
429 200 €
(2 x 250 hv Mercury V250 Verado)
www.bostonwhaler.com

Galeon 335 HTS

10,20 x 3,35 m
5 890 kg
2 x 225–350 hv sisäperäm.
B / 8 henk.
224 290 €
(2 x 250 hv MerCruiser 4.5L)
www.galeon.pl

Grandezza 34 OC

10,03 x 3,23 m
4 800 kg
2 x 220–250 hv sisäperäm.
B / 8 henk.
309 090 €
(2 x 250 hv MerCruiser 4.5L JPS)
www.grandezza.fi

Jeanneau Cap Camarat 10.5 WA

10,57 x 3,21 m
4 850 kg
2 x 250–350 hv peräm.
B / 8 henk.
182 000 €
(2 x 250 hv Mercury V250 Verado)
www.jeanneau.com

Jeanneau Leader 33 S

10,00 x 3,32 m
4 920 kg
2 x 220–300 hv sisäperäm.
B / 8 henk.
243 020 €
(2 x 250 hv MerCruiser 4.5L)
www.jeanneau.com

Mitä uutta?

Sea Ray 320 Sundancerissa yhdistyy uudella tavalla eri venetyypit. Se ei ole jättikokoinen avokeulainen bowrider, johon on ympätty luolamaiset minikajuutat pulpettien alle tai matalalla keulakajuutalla varustettu ylikokoinen ympärikuljettava sundeck- tai walkaround-vene. Ehkä osuvimmin 320 DA:ssa voi kuvailla yhdistyvän ison daycruiserin ja pienen sportcruiserin parhaat puolet ja vähän päälle.

Sea Ray on keksinyt vihdoin keulakannelle todellista käyttöä toteuttamalla sinne kolmen hengen divaanin. Loikoilualustaa pystyy kohottamaan polvitaipeiden kohdalta ja selkänojaan kuuluu säädettävä niskatuki ja esiin taittuvat kyynärnojat. Mukaan mahtuu halutessa myös lisävarustelistalta löytyvä drinkkipöytä.

320 DA on kymmenmetrisenä sen verran iso vene, että keulassa viihtyy lämpimissä olosuhteissa myös ajon aikana. Kulku keulaan onnistuu helposti ja turvallisesti ilman kiipeilyä tai sivukansilla keikkumista, sillä vene on läpikuljettava.

Kulkuväylä syntyy bowrider-tyyliin avaamalla tuulilasin ruutu ja sen alla oleva ovi, jotka 320 DA:ssa ovat paapuurin laidalla. Koko veneen levyinen tuulilasi takaa ohjaamoon ja avotilaan huomattavasti paremman viiman- ja säänsuojan kuin keskipulpettiratkaisuun perustuvissa ympärikuljettavissa sundeckeissä.

Kansitilojen varjostamiseen tai kattamiseen on useita vaihtoehtoja. Suomen olosuhteet huomioiden paras vaihtoehto on korvata vakiokuomuvarustus HT-katteella ja siihen kuuluvalla kuomupaketilla sekä keulakannen satamapeitteellä.

Perään voi ruksata kiinteällä selkänojalla varustetun vakiosohvan sijaan porttimaisesti avautuvan selkänojan ja aurinkotason. Kuulostaa pieneltä detaljilta, mutta selkänojan avaaminen muuttaa kokonaisuuden vaikutelmaa melkoisesti, tehden uimatasosta, aurinkotasosta ja avotilasta yhtä suurta yhteistä oleskelutilaa.

Videot

Miten kulkee?

Sea Ray 320 DA ei ole mikään keijukainen, sillä jo kuivapaino lähentelee 6,5 tonnia. Moottorivalikoimasta löytyykin vain parikonevaihtoehtoja, joissa tehoa on reilusti.

Totalvene on testannut 320 DA:n sekä bensiini- että dieselmoottoreilla. Tämän jutun valokuvat ovat bensaversion testistä Mallorcalta ja videot Helsingissä ajetusta dieselversiosta.

Bensakonetarjonta alkaa kahdesta 250-hevosvoimaisesta V6:sta, mutta paremmin vääntävät 6,2-litraiset ja 300-hevosvoimaset V8:t ovat suositeltavampi vaihtoehto sekä suorituskyvyn että taloudellisuuden kannalta. Niilläkään 320 DA ei liiku erityisen sähäkästi, ellei korkeaksi nousevaa mutta käytännön kannalta melko merkityksentöntä huippunopeutta oteta huomioon. Liukukynnys on varsin tuntuva ja luonteva matkanopeus löytyy vasta yli 20 solmun nopeudesta.

Tavanomaista mittaustilannetta raskaammin kuormattuna ja epäsuotuisissa olosuhteissa bensakoneilla saavutettiin yli 37 solmun huippunopeus. Taloudellisimmaksi matkanopeusalueeksi muodostui 22–28 solmua, jolloin kulutus asettui 3,5 litraan meripeninkulmalla. Pahimmillaan noin 10 solmun "räkäplaanissa" bensaa paloi yli viisi litraa meripeninkulmalla, vähän enemmän kuin huippunopeudella.

Ainoa dieselvaihtoehto on 260-hevosvoimaiset Mercury TDI:t, jotka pienemmästä tehosta huolimatta tuntuvat bensavaihtoehtoa sähäkämmiltä. Liukuunnousu on nopeampaa ja kaasureagointi terävämpää myös liukunopeuksilla. Huippunopeus nousee 35 solmuun ja kulutus on selvästi bensakoneita alhaisempaa kautta koko nopeusalueen. Taloudellisin marssinopeusalue on 25–30 solmua, jolloin kulutus jää jo varsin maltilliseen 2,3 litraan meripeninkulmalla.

Ajo-ominaisuuksiin konevalinnalla ei vaikuttaisi olevan merkitystä. Kulkuasento jää liukunopeuksilla hieman pystyksi, vaikka vetolaitteen pitäisi neutraalisti trimmattuina. Etenkin vasta-aallokkoon suunnatessa keulaa on hyvä painaa trimmilevyillä hieman alas. 

Kulkuasennosta sekä massiivisesta kojelaudasta ja keulakannesta johtuen avotilan matkustamosta ei näe ajon aikana oikein mitään eteenpäin ja ohjaamossa istuttaessa keulan eteen muodostuu ajoittain katvealueita. Ajamaan mahtu myös seisten tai penkkiin nojaten jolloin näkyvyys on parempi, mutta istuma-asento olisi kuitenkin pidemmän päälle se mukavin vaihtoehto. 

Ajotuntuma on vahvasti veneen koon mukainen. Eteneminen on eleettömän mukavaa muttei erityisen sporttista. Kaarroksiin 320 DA taittuu kuitenkin tarkasti ja ohjausvaste on kohtuullisen nopea, joten ajamisen meininkiäkin löytyy kun vähän kutittelee. Kokonaisuus on kuitenkin pikemminkin sportcruisermaisen seesteinen kuin daycruisermaisen dynaaminen.

320 DA on korkealaitainen vene, joten haastavat tuuliolosuhteet saattavat tehdä rantautumisista kimurantteja. Kaksikoneasennus helpottaa osaltaan, mutta keulapotkuri on silti itsestään selvä poiminta lisävarustelistalta. Joystick-satamahallintalaitteen (JPS) saa vain bensa V8:ien yhteyteen, tolkuttomaan noin 50 000 euron lisähintaan.

Vaikka kaikki bensavaihtoehdot ovat ympäristöystävällisiä katalysaattoriversioita, moottoripaletin mielenkiintoisimmaksi vaihtoehdoksi nousee vahvasti vääntävät dieselit. Mallivuodelle 2018 moottorivalikoima kasvaa kolmella perämoottorilla varustetulla versiolla.

Kuvat ja videot

Mercury uusi sähköisen kaukohallintalaitteen kahvan reilu vuosi sitten, mutta moottoritrimminappulan käyttötuntuma on huono. Murheen voi ohittaa ruksaamalla lisävarustelistalta vajaalla tonnilla ActiveTrim-automatiikan.
Moottoritilan kookas kansi aukeaa luonnollisesti sähkötoimisesti. Asennusjälki on asiallista eikä konehuoneen valaistusta ole unohdettu. Äänieristys on onnistunut hyvin, sillä nämä V8:t eivät jylise vaan jäävät suosiolla taustalle hurisemaan.
Kojelaudan yleisilme on rauhallinen ja namiskuukkelit löytyy kutakuinkin siltä mistä odottaakin. Kojelaudassa on vakiona perinteinen mittaristo, mutta sen voi korvata joko Mercuryn VesselView-näytöllä tai Raymarinen 12-tuumaisilla monitoiminäytöillä. Niitä saa yksin tai kaksin kappalein, tutkan kanssa tai ilman.
320 DA tottelee ohjausta varsin nöyrästi ja kaarroskäytös on yllätyksetöntä. Kuvakulma paljastaa hyvin rungon ja kannen korkeuden.
Istumamukavuus ja ergonomia ovat kunnassa, mutta pitkälläkin kuskilla on välillä vaikeuksia nähdä istualtaan korkean kojelaudan yli. Ratissa on kallistuskulman säätö, mutta tuplapenkin etäisyyssäätöä on hankala käyttää.
Liukukynnys on huomattava mutta ylittyy testiveneen V8:lla vaivatta. Kun vauhtiin on päästy, meno maistuu. Bensaa palaa 22–28 solmun marssinopeusalueella 3,5 litraa meripeninkulmalla, mikä on veneen muut numeroarvot huomioiden melko kilpailukykyinen saavutus.
Keula on kannen korkeudella poikkeuksellisen leveä, mutta runko on muodoiltaan normaali.

Mahtuuko mukaan?

320 Sundancer tarjoaa kymmenmetristen kokoluokkaan aivan hulppeat ulko-oleskelutilat. Keulakannen lounge on kirsikka kakussa, mutta myös tuulilasin taakse jää poikkeuksellisen toimiva kokonaisuus.

Käytännössä koko paapuurin sivu on varattu monimuotoiselle ja -käyttöiselle sohvalle. Sen etupäässä on matkustuspaikka kartturille, mutta tässä tapauksessa asennoltaan muunneltava selkänoja saanee olla enimmänaikaa käännettynä eteen. Silloin paapuurin laidalla on peräti 2,7 metriä pitkä sohva, joka taittuu tyylitellyn kulmapalan kautta poikittaiseksi, yli puolitoistametriseksi peräsohvaksi.

Pöytä on aivan asiallisen kokoinen, mutta jää mittavaan sohvaan rinnastettuna auttamatta hopealle. Sen vaikutuspiirissä on parhaimmillaankin vain 4–5 sohvalla istuskelijaa, kun sohvakokonaisuudelle asettuu vaivatta puolet enemmän.

320 DA:n henkilöluku on täysi tusina, mikä on selvästi useimpia kilpailijoita enemmän. Täydelle matkustajamäärälle löytyy 320 DA:sta kuitenkin vaivatta luontevat istumapaikat.

Ulkopentteri on toimiva, joskin päävarustuksen eli jääkaapin ja kannen alle piilotetun sähkögrillin joutuu ostamaan lisävarusteena. Jälkimmäisen ja niin ikään kannella peitettävän pesualtaan ollessa käytössä työtasoa ei käytännössä jää jäljelle, eikä säilytystilojakaan ole liikoja.

Sisällä kajuutassa varsinaista pentteriä ei ole lainkaan, vaan sen virkaa hoitaa kulkuportaikon vierestä löytyvä kaapisto ja siihen asennettu iso jääkaappi, pieni mikroaaltouuni ja ulos vedettävä leikkuulauta. Multa osin sisätilojen volyymi yllättää positiivisesti.

Keulassa on tilava v-sohvasta ja pöydästä muodostuva salonki. Sohvasta olisi kaikki edellytykset pedata oikeinkin tilava kolmiovuode, mutta täytepalat jäävät vajaiksi ja vuode siten lyhyeksi. Keskilinjalta mitattuna pituus jää 180 senttiin.

Verholla pääkajuutasta eriytettävässä keskikajuutassa yöpyy mukavasti. Ilmatilaa on hyvin ja katto kauttaaltaan tasaisen kaukana vuoteista, mikä on tämän kokoluokan matkaveneissäkin poikkeuksellista. Kaiken lisäksi erillisvuoteet saa halutessa liu'utettua yhteen parivuoteeksi, mitä tapaa yleensä vasta 40-jalkaisten luokassa.

Erilasisia kaappeja ja muita säilytystiloja on melko reilusti, mutta niiden sisustojen varustus on jäänyt puolitiehen, sillä hyllyjä, naulakoita tai ripustustankoja ei ole. Varsinaisiin sportcruisereihin verrattuna 320 Sundancerin kalustuksesta puuttuu korkea vaatekaappi.

Toiletti sen sijaan ajaa asiansa moitteetta ja kestää vertailun matkavenemäisempiinkin malleihin.

Kuvat ja videot

Toiletti on tilava ja toimiva kokonaisuus.
Pöytälevyn ja sen täytepatja jäävät vajaiksi, joten kolmiovuoteena sohvaryhmän koko potentiaali jää hyödyntämättä.
Vuoteet saa liu'utettua yhteen parivuoteeksi.
Äärilleen venytettynä yhtä sohvaa: apukuskin paikan selkänoja käännettynä eteen, pöytä laskettuna alas ja täytepatjat paikallaan sekä peräselkänoja avattuna.
Keskikajuutan reunoilla on reilusti säilytystiloja, mutta niiden varustelu on unohtunut. Kaapeissa ei ole hyllyjä, koukkuja tai tankoja.
Keskikajuutassa on kauttaaltaan tasaisen katon ansiosta ilmavuutta ja vuoteet veneen pituussuunnassa. Yksityisyys on verhon varassa.
Peräpeilissä ja aurinkotason alla on paljon säilytystilaa.
Pentteritason alla on näppärä roskisluukku.
Aurinkotasollinen ja avattavalla selkänojalla varustettu peräsohva on lisävaruste. Vakiomallissa on kiinteä selkänoja ja sen takana uimatasolle aukeavat säilytystilat.
Sisäpentteriä ei varsinaisesti ole, mutta paapuurin laidalta löytyy kalusteisiin upotettuina iso jääkaappi ja mikroaaltouuni. Työtasoa ei ole, eli tarjoilut kannetaan suoraan pöytiin.
Pöytä jää vähän pieneksi, mutta kuuden hengen kulmasohva on hyvän kokoinen mihin tahansa kymmenmetriseen verrattuna. Mutta Sundancerissa on vielä lisää, paljon lisää.
...ja jenkkityyliin paikka kannettavalle kylmäarkulle.
Sohvan alta löytyy tutusti säilytystiloja...
Kajuutta on avara ja valoisa. Sisäsalonki on kutakuinkin 30-jalkaisten sportcruiserien mitoissa.
Ulkopentterissä on paikka sähkögrillille ja jääkaapille, mutta niistä pitää maksaa ekstraa. Kulmapenkki on mukava levähdyspaikka jääkaapin vieressä vaikkapa matkalla uimatasolta keulaosastoon.

Vastinetta rahalle?

Suomessa kymmenmetristen sportcruiserien markkinoita on hallinnut suvereenisti Grandezza 33. Sundancerin kokoisille päiväveneille ei Suomessa markkinoita oikeastaan ole ainakaan toistaiseksi ollut.

Sekä Grandezza että Sea Ray painivat ja pyrkivät pysyttelemään myös imagollisesti samassa premium-kategoriassa, joten vaikka 33:sta 34:ksi kasvanut Grandezza ja Sea Ray 320 DA ovat monin tavoin toisistaan poikkeavia veneitä, niin silti juuri Grandezza lienee luontevinta nostaa Sundancerin ykkösverrokiksi.

Sea Rayn neljännesmiljoonan luokkaan asettuvaa lähtöhintaa ei kannata tuijottaa liian himoiten, sillä lisävarustelista on pitkä ja sisältää monia välttämättömiä kohtia. 50 000 euroa kuluu helposti, jo oheiseen taulukkoon koostettujen valintamahdollisuuksien parissa.

Sea Ray on sitte kevään lanseerauksen justeerannut dieselvaihtoehdon hintaa noin 20 000 eurolla alaspäin. Dieselien lisähinta bensa-V8:hin verrattuna on nyt luontevammin noin 30 000 euron luokkaa.

Vaikka kyse on isoista rahoista, on Sea Rayn hintaluokka silti oikea, sillä rahoille on tarjolla kilpailukykyisen paljon vastinetta. Matkustus- ja ulko-oleskelutilojen osalta 320 Sundancer on omassa luokassaan. Silti sisätilojakin on mukana enemmän kuin vain näön ja maininnan vuoksi. Selkeimmät kompromissit matkavenekäyttöä ajatellen on tehty pentterin rajallisuudessa, vaatekaapin puuttumisesssa ja makuukajuutan yksityisyydessä.

Positiivisen loppusilauksen kokonaisuudelle antaa laatuvaikutelma. Työnjälki on siistiä ja viimeistely paikoin jopa pramean näyttävää, ilman että perussuunnittelussa ja toteutuksessa olisi muutamaa pientä herpaantumista lukuun ottamatta unohdettu käytännöllisyyttä.

Kuvat

Kulmasohvaa ei ole toteutettu yksinkertaisesti 90 asteen kulmalla, vaan mukavat istumapaikat optimoivalla kahdella noin 45 asteen taitteella. Verhoilutyö on laadukkaan oloista.
Styyrpuurin peränurkassa olevat askelmat eivät äkkiseltään johda mihinkään, mutta tarjoavat hyvän kulkuväylän veneen ollessa kylkiparkissa korkeaan rantatörmään tai laituriin.
Keulassa on erillinen itsetyhjennys, joten mahdollinen sade- tai roiskevesi ei pääse valumaan ohjaamoon ja taka-avotilan matkustamoon.
Sea Ray 320 Sundancer kilpailee sekä ominaisuuksillaan että hinnallaan monella rintamalla.
Kaiteita, kahvoja ja kädensijoja on uimatasoa lukuun ottamatta tarjolla siellä missä niitä tarvitaankin. Tämä tukevoittaa lisäksi tuulilasin ja HT-katoksen rakennetta.
Keulakaide on avattu, joten kulkeminen onnistuu kun sitä tarvitaan. Konseptiin sopisi mainiosti luukkujen alta esiin taittuvat uimaportaat, mutta niitä ei saa edes lisävarusteena.
Lisävarusteena (1 030 €) hankittavalle keulatilan pöydälle on oma säilytyskaappi.

Hinnat ja varusteet

Hinta vakiovarustein testimoottorilla 273 300 € (2 x 260 hv Mercury Diesel)
Sähköinen kaukohallintalaite vakio (Mercury DTS)
Ajotietokone vakio (Mercury SmartCraft), 2 290 € (Mercury VesselView)
Moottoritrimmiautomatiikka 970 € (Mercury ActiveTrim)
Trimmilevyt, man/aut vakio/3 280 € (Lenco DRS)
Keulapotkuri 3 190 €
Ankkurivinssi, keula/perä 3 450 €/–
Tuulilasinpyyhin, sp/pp vakio/–
Säädettävä kuljettajan istuin vakio, etäisyys
Säädettävä ohjauspyörä vakio, kallistuskulma
Varustekaari
Satamapeite 3 030 €
Ajokuomu vakio
HT-kate (sis. kattoluukun ja kuomut) 18 220 €
Hakuvalo 910 €
Navigointielektroniikkapaketti 8 270 € (2 x 9"monitoiminäyttö, gps-plotteri ja tutka)
Autopilotti – 
Maasähköjärjestelmä vakio
Generaattori 13 200 €
Ilmastointilaite 4 250 € (220 V)
Ajolämmitin (defroster)
Lämmityslaite
12 V virtapistoke/usb-pistoke vakio/vakio
Radio/bluetooth/mp3-soitin vakio
Tv/dvd 1 040 €
Jääkaappi, sisällä/ulkona vakio/1 900 €
Kylmäarkku vakio
Liesi 710 € (sähkögrilli ulkopentterissä)
Uuni vakio (mikroaaltouuni sisäpentterissä)
Painevesi, kylmä/lämmin vakio/vakio (22 l)
Pesuallas ja hana vakio, 2 kpl
Suihku, sisällä/ulkona vakio/vakio
Vesi-wc ja septitankki vakio
Wc:n sähköhuuhtelu vakio
Verhot, sisällä vakio
Avattavat runkoikkunat 520 € (3 kpl)
Matot, sisällä/ulkona vakio/vakio
Pöytä, sisällä/ulkona vakio/vakio
Aurinkotaso, keulassa/perässä vakio/vakio
Muunneltava peräsohva 2 210 € (kiinteä aurinkotaso ja avattava selkänoja)
Avotilan lattiavalaistus vakio
Tiikkiturkki, avotila/uimataso 2 150/1 470 € (laminaatti)
Vedenalainen valaistus 1 930 €
Keulaportaat
Kiinnittymisvarusteet – (ankkuri vakio)
Eliönestomaalaus ja runkoväri 2 480 € (5 vaihtoehtoa)
Testivene 315 130 €
  • Teksti ja kuvat Jan Sjölund
  • Video Eeva Hjorth-Hois

Katso myös nämä

AMT 175 BR (2017–) Isompien malliin - Testi - Totalvene.fi

AMT 175 BR (2017–)Isompien malliin

AMT 175 BR pyrkii olemaan niin iso kuin vain viisimetrinen bowrider voi. Onko tilavolyymilla...

AMT 190 BR (2016–) Kova luu - Testi - Totalvene.fi

AMT 190 BR (2016–)Kova luu

AMT on kymmenessä vuodessa vakiinnuttanut paikkansa Suomen kymmenen myydyimmän venemerkin...

Nordkapp Avant 705 (2017–) Timmi kunto - Kokeilu - Totalvene.fi

Nordkapp Avant 705 (2017–)Timmi kunto

Nordkappin seitsemän metrinen uutuusbowrider on kilpakumppaneita solakampi ja sporttisempi.

Nimbus W9 (2018–) Uusi alku - Ensiesittely - Totalvene.fi

Nimbus W9 (2018–)Uusi alku

Veneilytavat muuttuvat kun veneilijät nuorentuvat. Nimbus haluaa varakkaan osansa nuorekkaista...

Uusimmat

Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa – Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen - Uutinen - Totalvene.fi

Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa– Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen

Kiinalaisen Dalian Wanda -konsernin luovuttua brittiläisestä Sunseekerista on arvostetun...

Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle – Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä - Uutinen - Totalvene.fi

Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle– Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä

Ensi kesänä Saaristomeren kansallispuistossa on tarjolla perinteikkäitä luonnonhoidon...

Boot 2026: Zodiac X9 CC – Ranskalainen crossover - Video - Totalvene.fi

Boot 2026: Zodiac X9 CC– Ranskalainen crossover

Ranskalainen Zodiac oli aikoinaan ehkäpä jopa maailman suurin rib-veneiden valmistaja, mutta ne...

Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan  – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia - Uutinen - Totalvene.fi

Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia

Saaristomeren ulkolaidalla sijaitseva Bodön satama täyttää tänä vuonna kymmenen vuotta....