Düsseldorfin venemessuilla nähtiin tänä vuonna varmasti ennätysmäärä uusia ja ensikertaa Boot-messuilla esillä olleita venemerkkejä. Toisaalta muutama tuttu nimi puuttui joukosta.

Düsseldorfin venemessut on maailman suurin kuivalla maalla sisähalleissa järjestettävä venemessutapahtuma. Se houkuttelee paikalle sekä näytteilleasettajia että messuvieraita ympäri veneilevän maailman: näytteilleasettajia oli tänä vuonna 67 maasta yhteensä 1 500, kävijöitä saapui puolestaan 113 maasta yhteensä yli 200 000. Kolmasosa kaikista kävijöistä oli saksalaisittain katsottuna ulkomaalaisia. Vaikka kävijämäärä on yhä komea, on se huippuvuosien 250–300 000 kävijän tasosta vähän hiipunut. Ruuhkaa ei takavuosien tapaan ole enää kuin ajoittain.

Myös Suomesta lappaa väkeä keskellä talvea venemessuille Saksaan. Suomen veneteollisuus on Boot-messuilla vahvasti esillä, joten alana ammattilaisia on liikkeellä runsaasti, mutta myös monen veneilijän ohjelmassa on messumatka Düsseldorfiin. Ja nähtäväähän Boot-messuilla ainakin riittää, Düsseldorfin messukeskuksen 16 hallin mitalta. 

Boot 2025 – Hallillinen suuriakin purjeveneitä

Purjehdusteemaisia halleja oli tänä vuonna kolme, joista purjeveneet mahtuivat yhteen. Yhtenä tekijänä takavuosia pienempään purjeveneiden määrään oli kahden ”kotimaisen” eli Bavarian ja Hansen puuttuminen näytteilleasettajien joukosta. Toinen silmiinpistävä muutos oli matkamallisten katamaraanipursien kaikkoaminen. Asuttavien ”kattien” genreä edusti tänä vuonna fyysisesti vain Excess 11. Lagoon oli mukana ilman venettä kuivaosastolla ja aikaisempien vuosien näytteilleasettajista esimerkiksi Bali puuttui kokonaan.

Vaikka varsinkin Välimeren kesäkauden uivat venemessut ovat purjeveneissä ohittaneet Düsseldorfin, on Boot yhä talven purjevenenäyttelynä ylivertainen.

J-veneet ovat laadukkaita ja nopeita pursia. Uusi J/40 on nopea cruiser/racer, joka tuo monessa suhteessa mieleen x-Yachtsin Pure-malliston hyvässä mielessä.
Hollantilainen päiväpursistaan tunnettu Saffier esitteli pari numeroa isomman 46-mallinsa. Hauskan värinen vene on puhdasverinen daysailer, vaikka sisustukksen ja varustuksen puolesta veneellä voi huoletta purjehtia pidmpäänkin.
X-41 -raaserissa on varsin asiallisen ja laadukkaan oloinen sisustus, jonka saa lisävarusteena. Sisustuksen erikoisuus on se, että sen saa purettua pois ja jätettyä maihin kisojen ajaksi.
Contest 63:n kannella on tilaa toimia, vaikka vene on suunniteltu lähinnä 2-4 hengen porukalle. Koko keulakansi on tasainen. Tähän veneyksilöön omistaja oli valinnut kokonaan hydraulisesti toimivat säädöt, jolloin kaikkea voi hallita ohjauspulpetin napeilla.
Helsingin messuillekin luvattu Club Swan 43 on kilpapursi, joka soveltuu myös perhepurjehdukseen. Aggressiivisesti muotoiltu vene kilpailee samassa sarjassa X-Yachtsin uutuuden kanssa.
Näppärällä keskirungon muotoilulla Dragonfly 36:een on mahdutettu hyvin asialliset sisätilat. Viimeistely on huippuluokkaa, kuten tanskalaisveneeltä voi odottaakin. Tosin reilun 600 tuhannen euron veneeltä tällaista sopii odottaakin.
Tanskalainen Dragonfly esitteli messuilla uuden 36-jalkaisen mallinsa. Vene on monessa suhteessa samanlainen kuin aikaisempi 40-malli, mutta hieman pienempi ja edullisempi.
Yksi odotetuimmista uutuuksista X-Yachtsin 41R-raaseri sai ensiesittelynsä suurelle yleisölle Düsseldorfissa. Vene on varsin eksoottisen näköinen, ja vauhtiapotentiaalia on. Veneitä on myyty jo vajaat parikymmentä ja kuuleman mukaan myös kiinnostuneita suomalaisia tiimejä on.
Saffierin tunnistaa päiväpurreksi suuresta ja mukavasti sisustetusta avotilastaan. Kaikki säädöt toimivat hydraulisesti ohjauskonsolien painonapeista.
Saffierin viimeistelyn laatu oli huippuluokkaa. Sisällä oli tilaa suuremmallekin porukalle.
/40:n sisätilat ovat asialliset ja kaikki tarvittava löytyy. Vaalea sisutus korostaa tilantuntua.
Contestin salongissa on väljästi tilaa oleskella tai vaikka pitää pienet tanssit.
Bestevaer 54:n sisätilat on suunniteltu 4-6 hengen miehistölle. Sisätilat ovat viihtyisät ja ’alakerran’ oleskelualueen lämmönlähteenä on dieselkamiina.
Ranskalainen 6,9-metrinen pikkukatti oli sympaattinen ja hinnaltaan varsin kohtuullinen tuttavuus. Veneen paino on vain noin 700 kiloa, joten se kulkee auton kuin auton perässä mihin vain. Valmistajan mukaan vauhtipotentiaaliakin on.
Tricatin istumakaukalo on samaa kokoluokkaa kuin samankokisesssa yksirunkoveneessä.
Messujen erikoisimman muotoilun tittelistä kilpaili Wauquiez 55. Vene on eksoottisesta ulkomuodostaan huolimatta täysiverinen matkapursi.
Puolalainen pienvalmistaja tarjoaa N’Fun 30-malliaan kahtena eri versiona. Kummassakin mallissa on nostoköli ja riittävästi purjepintaa.
European Yacht of the Year -kisassa luksuspursien luokan voittanut Contest 63 CS on varsin vaikuttava vene. Viimeistely on huppuluokkaa ja suunnittelussa on paljon näppäriä yksityiskohtia.
First 30 ei ole millään muotoa luksuspursi, eikä sitä’ sellaiseksi ole tarkoitettukaan. Sisätiloissa on kaikki tarvittava ilman turhia krumeluureja.
N’Funin Daysailer versiossa oli näytillä mukavuusvarusteena saatavat pehmustetut selkänojat matkustajille. Kaiken kaikkiaan mielenkiintoinen tuttavuus.
Messuilla esitelty huppu-uutuus First 30 oli jonoista päätellen myös yleisön suosikki. Uuden pursiluokan – plaanaavan cruiserin – ensimmäinen lupaa purjehtijoilleen vauhdin hurmaa ja kohtuullista mukavuutta.
Heyman 42 on perinteinen matkapursi, jonka avo- ja sisätilat ovat samassa tasossa. Korkea kansisalonki ja siitä jatkuva peräkansi tuovat mieleen isojen katamaraanien tilat.
Hollantilaisen KM Yachtbuildersin alumiininen Bestevaer 54 on tilaajalleen täysin räätälöity pursi. Vene on suunniteltu seikkailemaan arktisilla alueilla. Asuintilojen kohdalla veneen runko on eristetty polyuretaanivaahdolla.

Boot 2025 – Uutuuksissa moottoriveneiden koko kirjo

Suurempia ja pienempiä moottoriveneitä pääosin esitteleviä halleja oli tänä vuonna kuusi, numeroituna hallit 1, 3, 4, 5, 6 ja 9. jako meni tänä vuonna kutakuinkin niin, että halli 6 oli varattua perinteiseen tapaan suurille 50–100-jalkaisille, hallit 1, 4, ja 5 keskikokoisille ja hallit 3 ja 9 pienemmän pään moottoriveneille. Suomalaismerkit sijoittuivat tänä vuonna halleihin 1 ja 4.

Mutta ulkomailla kun ollaan, kääntyy katseet väistämättä kansainväliseen tarjontaan. Siinä silmiin pistävää oli tänä vuonna uusien tai Boot-messuilla ensimmäistä kertaa esillä olleiden merkkien suuri määrä, joista valtaosa pyrkii vieläpä samoille apajille. Kyse on 35–55-jalkaisten vauhdikkaiden ja välimerellisten niin sanottujen T-top-veneiden luokasta. On vaikea uskoa, että ihan kaikilla on saumaa raivata riittävästi elintilaa tunnetuilta ja asemansa vakiinnuttaneilta brändeiltä.

Totalveneen sivuilla uutuuskimaraan otetaan tämän jutun kuvagallerian myötä vasta alkustartti. Jatkoa seuraa lähiviikkojen aikana eetteriin ilmestyvien mielenkiintoisimpien uutuusveneiden videoesittelyjen myötä, joten pysykää kanavalla.

www.boot.com

Nikhenissä on kulkukansi vain paapuurin laidalla, ja sekin on viety kulkemaan korkealla kannen päällä, jolloin kaiteet jäävät mataliksi. Kaiken huipuksi jo pelkästään sivukannelle tai sieltä pois pääsy vaatii melkoista akrobatiaa.
Kiinalaiset perämoottorivalmistajat hiipivät hiljalleen yhä vahvemmin esiin. Tänä vuonna Hidean osasto oli Düsseldorfissa jo lähes japanilaisvalmistajiin verrattavissa mitoissa. Vetonaulanatoimi uusi F150-, F175- ja F200-perämoottorien sarja. Kopan muotoilu on erottuvaa ja esittelijän mukaan moottori on täysin uusi ja oman tuotekehityksen tulos. Numerot puoltavat kuitenkin muuta, sillä esimerkiksi ilmoitetut iskutilavuus, sylinterimitat ja paino ovat yksi yhteen Yamahan nykymalleja edeltävien vastaavan tehoisten koneiden kanssa. Hintoja ei vielä kerrottu, mutta kiinnostaa.
Aiatan Cabin-versiossa on leveät sivuliukuovet ja takaluukkumaisesti aukeava takaseinä. Sekä ohjaamon penkin että takasohvan selkänojat saa taitettua myös eteen, jolloin etupenkistä tulee osa hytin sohvaryhmää ja peräpenkistä osa takakannen oleskelutilaa. Sisustusta on somistettu selvästi kilpailijoita enemmän hyvin viimeistellyllä tiikillä.
Terasseiksi auki taittuvat laidat ovat tavoittaneet myös uuden mantereen: 13,6-metrisen Schaeferin avotilassa mahtuu käyskentelemään. Katosta esiin taittuvassa tv-ruudussa on paljon tuumia, mutta vielä suurempia numerot ovat peräpeilissä: kuutiotuumia on yhteensä yli tuhat ja hevosvoimia 1 200.
Princess toi Düsseldorfiin maailman ensiesittelyyn F58:n. Princessin haluttavuus ja asema on sellainen, ettei brittimerkiltä oikein edes osaa odottaa mitään odottamatonta. Niinpä F58:kin on harkitun tyylikäs, ehdottoman hienostunut ja laadukkaasti viimeistelty. Ulkoisesti ehkäpä suurin muutos on entistäkin pidempi kansisalonki ja korkeammat sivuikkunat, silti merkin kyllä tunnistaa vaivatta.
Kun Honda esitteli viime vuonna BF350n, oli selvää ettei se tule jäämään 5-litraisen V8:n ainoaksi tehoversioksi. Tänä vuonna on BF300 V8:n vuoro.
Sisä- ja perämoottoriversioina saataville tuleva C21:n on vihdoinkin sellainen jenkkivene, jossa moottorityyppi on huomioitu myös kansimuotissa. Näin ollen perämoottori-C21:ssä ei ole sisäperämoottoriversion konehuonetta varastotilana, vaan avotilan kulmasohva on venytetty perään saakka. Sen myötä avotila onkin kivan kookas ja toimiva. Kajuutan ovi on sen sijaan jäänyt pieneksi.
Vaikka vapatelineitä onkin, ei Wellcraftin pehmeälle kansimatolle valkoisten nahkasohvien väliin oikein osaa kuvitella Doradoa sätkimään. Auringossa oleskeluun ”Wellu” on sen sijaan omiaan. Aurinkoa ei tosin saa pelätä, sillä lyhyt T-top varjostaa lähinnä ohjaamon. Toki pulpetin sisältä löytyy parivuoteen ja toiletin verran viilennystä.
Turkkilainen Sancak SVT-6.50 muistuttaa konseptiltaan kovasti etenkin ranskalaisia Jeanneau Merry Fisher 695:sta ja Beneteau Antares 7:aa. Tilat ovat senttipeliä, eli poikittaiselle keulavuoteelle mahtuu tiukkaan tuntumaan kaksi aikuista ja vessaan juuri ja juuri pöntölle istumaan. Ohjaushytin dinettiin voi hyvällä tahdolla sovittaa kahden aikuisen lisäksi lapsen, jolle dinetistä petautuu myös vuode. Hinta on himpun ranskalaisesikuvia halvempi, mutta tarkoituksenmukainen varustelu ja 200-hevosvoimainen Honda nostavat verottoman pakettihinnan silti 70 000 euroon, joten pihvi jäänee useimpien mielestä löytymättä.
Skandinaavinen kaulakannen oleskelutila syntyy luukun kanteen kiinnitetyistä taittoselkänojista. Viknes V10:ssä on lisäksi kookas mutta näppärästi kuomuseinillä suljettava taka-avotilan, hyvin toimivat epäsymmetrsiet kulkukannet, viihtyisä kansisalonki ja kunnollinen pentteri, sisäohjaamo sivuliukuovella ja ulko-ohjauspiste, viisi mukavaa makuupaikkaa kolmessa kajuutassa sekä taittuvilla suihkuseinämillä varustettu toiletti. Mitä muuta tarvitaan?
Beneteaun Swift Trawker 54 on vähän realistisempi veneunelma, sillä sen hinnat alkavat ”vain” hieman reilusta 1,1 miljoonasta eurosta. Tilaa on paljon ja viihtyisyyttä on pyritty turvaamaan myös pidempiä lomamatkoja ajatellen. Viihtyvyysalueita on useita, kuten tähän kokoluokkaan kuuluukin. Kansisalonkiin on kolme ovea, joista kaksi eri kohdissa sivuilla ja takana. Yläkannelle kuljetaan sisälle styyrpuurin sivuoven välittömään läheisyyteen sijoitetun portaikon kautta.
ADV 7:ssa on pedattavat sohvaryhmät keulassa ja perässä. Leveyssuunnassa tilaa on enemmän kun saman pituisissa rib-veneissä yleensä, mutta vähemmän kuin kokonaan kovarunkoisissa. T-top ja ohjaamon penkkien alla oleva pentterivarustus (pesuallas, hana ja jääkaappi) kuuluvat vakiovarusteisiin, pulpetin sisällä olevaan komeroon saa lisävarusteena vesi-wc:n.
Roxen on kevytrakenteinen sähköjetti. Sen runko on oikeastaan vain lujitemuovipohja, laidat on korvattu ilmakellukkeilla. Painoa on vain 55 kiloa, johon irrotettava akku tosin tuo 30 kiloa lisää. 5,5 kilowattitunnin akulla ajelee reilun tunnin, minkä jälkeen akku pitää ladata tai vaihtaa. Huippunopeus on jeteille vaatimaton 30 solmua. Tilauskirjat ovat auki, hinta Suomen verokannalla on noin 22 500 euroa.
Myös ranskalaista rib-venespesialisi Zodiacia kiinnostaa lujitemuovirunkoisten T-top-päiväristeilijöiden markkinat. Ilman X10 CC:n laitojen ulkopuolelle kiinnitettyjä D-ponttoneja kuvaus olla kuin monesta muusta: kaksi perämoottoria perässä, kaksi porrasta pohjassa, isot ja oleskeltavat avotilat keulassa ja perässä, pentteri ja kolmen penkin ohjaamo keskellä. Kajuutassa parivuode ja erillinen toiletti, hintalapussa 300 000 euroa hyväilevät lukemat.
Prestige piti uuden F4.3:n tiukasti vakan alla Düsseldorfin messuihin saakka, ja syykin selvisi. Se on nerokas oviratkaisu, jota varmasti tullaan kopioimaan. Muilta osin tilaratkaisu on tavanomaisempi, eikä siihen kuulu suuremmista uuden sukupolven malleista tuttua keulan korotettua mastersviittiä. Hyvin toimii silti.
Kymppimetrinen Viknes V10 erottuu järjen äänenä kaikkea turhaa tuputtavan hälinän keskellä. Viknes on yksi harvoista norjalaismerkeistä, joka yhä myös valmistaa veneensä Norjassa, ja sillä olisi varmasti sanansa sanottavana myös Suomen markkinoilla, Uutuusmalli V10 on varustettu 370- tai 440-hevosvoimaisella Yanmarilla ja luotettavalla akselivedolla. Verottomat hinnat alkavat 310 000 eurosta.
Katamaraaneihin erikoistuneen ranskalaisen Catana Groupin moottorikattimerkki YOT esitteli messuilla uutta 41:stä, joka hämmästyttää kansitiloillaan. Ja ikään kuin katamaraanin leveydessä ei olisi riittävästi, on YOTissa vielä avattava laitaterassit, jotka levittävät avotilan 4,4 metristä 5,8 metriin. Hinta ei ole hullunhalpa, mutta moneen muuhun T-top-päiväjahtiin verrattuna YOT 41:n 475 000 euron verottomalla lähtöhinnalla saa kyllä nykytarjonnassa poikkeuksellisen paljon venettä.
Sisätiloiltaan Kumbra on maltillisempi kuin muotoilussa. Ulkotilaa on runsaasti ja kannen alla on vuodesohvan ja toiletin lisäksi myös keskikajuutta. Hyvin varusteltua messuyksilöä kaupattiin 320 000 eurolla + verot.
646 Walkaroundin sisustus on jopa säilytystilojen vetolaatikoita ja hansikaslokeron saranoita myöten alumiinia. Hitsisaumat ovat monin paikoin esillä, koska niiden moitteetonta laadun halutaan näkyvän.. Kannen valkoinen ruiskumaalaus on tumman rungon tavoin laatutyötä. Jo perusmallin hinta 150-hevosvoimaisella Yamahalla karkaa Saksassakin yli 120 000 euroon.
Aquador ottaa 400 HT:ssa kaiken ilon irto peräti neljän metrin leveydestä ja avoimesta HT-konseptista. Uimataso on jäätävän kokoinen sitä täydentää oma kulmasohva. Katon alla on vielä suurempi U-sohva ja pienempi kutunurkkaus. Majoituskannella on kolmen parivuoteen ja yhden toiletin tilaratkaisu.
XO toi Düsseldorfiin näytille peräti kaksi EXPLR 44:sta, joista toinen on matkalla Suomeen ja Helsingin venemessuille. Shampanjan värinen maalaus on silmiä hivelevän hieno, eikä kyljen virheetöntä peilaavuutta katsellessa uskoisi, että alla on alumiinirunko. Tätä ei kyllä kehtaisi koeajolla naarmuttaa, joten rantautumisten kanssa saa kyllä olla hysteerisen varovainen. Eikä vähiten kylkien pintaa asennettujen 360-kamerajärjestelmän linssien takia.
Nikhen NH 770 Grand on vähemmän tunnetun puolalaisveistämön yritys haastaa Aquador 250 HT. Tämä jää yritykseksi, sillä vene on ulkoa kömpelö ja sisältä kolkko. Siitä huolimatta kahdeksan metrisen veneen hinta on viritetty 200 000 euron luokkaan. Positiiviselle puolelle kirjattakoon se, että Nikhen on päätynyt valtavirrasta poiketen varustamaan NH 770 Grandin ylitehoisen perämoottorin tai parin sijaan taloudellisella Yanmarin dieselsisäperämoottorilla.
Slovenialainen Roto tekee iskunkestäviä polyeteeniveneitä rotaatiovalumenetelmällä. Materiaali ja menetelmä on yleensä rajoittanut veneiden koon noin viiteen metriin, mutta Roton kolmikerrosrakenne ja tuotantovälineet mahdollistavat suuremmatkin. Hydra 530 on pätevän oloinen keskipulpettivene, jonka runkoon on muotoiltu yksi porras ja melko voimakkaat tuplapalteet, joten 100-heppaisella 500-kiloisen veneen kulku voi olla kevyttä.
Turkkilainen Aiata on uusi tulokas, jonka Wayfinder 38 Cabin pääsee kyllä jatkoon. Tilaa on varsinkin päiväkäyttöä ajatellen runsaasti, ja sekä toimivuus että viimeistely ovat selvästi keskimääräistä parempaa. Moottoritarjonnassakin on tervetullutta vaihtelua, kun perässä ei ole pelkästään Mercurya tai Yamahaa, vaan pari Hondan 350-hevosvoimaisia. Niillä varustettuna Cabin-version verottomat tehdashinnat starttaavat 360 000 eurosta.
Swift Trawlerissa on luonnollisesti hulppea mastersviitti ja tilava vipkajuutta, mutta suhteutettuna kolmoskajuutta tekee suurimman vaikutuksen. Leveät ristipunkat ovat mukavat ja pyöreät ikkunat luovat mukavan laivamaista tunnelmaa. Tilaratkaisun erikoisuuksiin kuuluu, että yhteiskäytössä olevaan toilettiin pääsee kolmesta ovesta: käytävältä, keulan vipkajuutasta sekä kuvan vieraskajuutasta.
Highfield on hiljalleen opittu tuntemaan Suomessa alumiinirunkoisista ribeistä, mutta uusi ADV 7 vie sen lujitemuovirunkoisten avoveneiden luokkaan. Rungossa on sekä lujitemuovilaidat että ilmakelluketuubit, jotka ovat tosin halkaisijaltaan selvästi rib-veneitä pienemmät. 150-hevosvoimaisella Hondalla varustettuna mutta ilman veroja pakettihinnat alkoivat Düsseldorfissa 71 000 eurosta.
Darth Craft Splash on valmistajansa mukaan maailman pienin alus. Se on perheen nuorimmillekin tarkoitettu 1,7 metriä pitkä ja 100 kiloa kantava sähkövene, joka saavuttaa kunnioitettavan viiden solmun huippunopeuden. Vauhtia voi säädellä viiden portaan puitteissa ja pakkikin löytyy umpikujaan ajautumisen varalta. Kansimuotissa on luukullinen säilytystila ja kaiuttimista saa Fröbelin Palikat soimaan.
Yamaha ottaa mallivuoden 2025 vastaan melko rauhallisesti. Kaupallisesti tärkeimpinä muutoksina ovat F50-, F60- ja F70-mallien uudelleen muotoiltu koppa ja valkoisen värin tarjonnan laajeneminen F50-, F70-, F100- ja F115-malleihin.
Virtue kuuluu uusiin puolalaismerkkeihin, joka ajoi viime vuonna V10 Open ja V10 Top -malleilla kymmenmetristen daycruiserien luokkaan. Tänä vuonna niiden rinnalle tulee V10 Cabin, joka tulee myös esille myös Helsingin venemessuille. Ohjaushytti on keulasta tullessa ympäri- ja takaa lähestyttäessä läpikuljettava. Laitaterassit toimivat sähköllä ja kuuluvat vakiopakettiin.
Schaefer voisi nimestä päätellen olla uusi saksalaismerkki, mutta kotimaa on Brasilia. V44 on ilman verojakin miljoonaluokan päiväjahti, jonka mitoituksissa on amerikkalaistyyppistä väljyyttä ja suuruutta.
Yamaha näkee tulevaisuuden monikäyttövoimaisena. Tilaa on siis sekä sähkö- että polttomoottoreille. Jälkimmäisissä yksi polttoainevaihtoehto on vety. Vetykäyttöinen V8-perämoottori on vielä koeakäyttöasteella, mutta täysin toimiva.
Puolalainen Dracan 42 on aika julman näköinen moottorikatti YOT 41:n kilpailijaksi. Ulkotilat on hiukan YOTia tiiviimmät, mutta makuukajuuttoja on yksi enemmän. Dracanissa rungot on jaettu joidenkin purjekattien tavoin väljemmin sisustettuun ”omistajan runkoon” ja kahdella makuukajuutalla sisutettuun ”vierasrunkoon”. Dracania kaupattiin messuilla 650 000 euron verottomalla ”tarjoushinnalla”.
Aquador ruotsalaistuu ja kansainvälistyy kovaa vauhtia Nimbus Groupin omistuksessa: Suomen sijaan Puolassa valmistettava uusi lippulaiva 400 HT paljastettiin Düsseldorfissa Ruotsin lipun värisen lakanan alta. Venettä se ei toki pahenna: 565 000 euron Suomi-hinnalla saa paljon venettä. Asian voi todeta myös Helsingin messuilla, jonne 400 HT saapuu Suoraan Düsseldorfista.
Puolalainen Cobra Yachts tuoreuttaa sisävesille tarkoitettujen lomaveneiden muotoja yhdessä italialaisen design studio Ferragni Progettin kanssa. Ei ole varmaankaan sattumaa, että lopputulos muistuttaa jossain määrin Absolutea. Coupe- ja Fly-versioina saatava Campione 41 on yhteystyön uusin luomus. Vaikka kyseessä ei ihan aito 41-jalkainen olekaan, alkavat verottomat hinnat houkuttelevasti 80-hevosvoimaisella Yanmarin dieselillä varustetun sisävesiversion 320 000 eurosta. Merikäyttöä ajatellen moottorivalikoima ulottuu aina 370-hevosvoimaiseen V8-Yanmarien pariasennukseen.
Campionen 41:ssä uimataso ja takakannen avotila on yhdistetty yhdeksi kokonaisuudeksi ja läpikuljettavassa kansisalongissa hyödynnetään koko veneen 3,5 metrin leveyttä. Sivukannet alkavat sisäohjaamon kohdalta, ja niille kuljetaan molemmilla laidoilla olevista liukuovista. Alakertaan voi valita kahden tai kolmen makuukajuutan ja toiletin kombon.
Unkarilainen Stickl on tehnyt sähköveneitä keski-Euroopan sisävesille jo parin vuosikymmenen ajan. E-Spirit 730 on yllättävänkin tilavalla keulakajuutalla ja suurella avotilalla varustettu sundeck-tyyppinen päivä- ja viikonloppuristeilijä, johon on valittavana kolme tekniikkapakettia. Perustasona on Tour, jolloin mukaan tulee 4,3 kW moottori ja 15 kWh akku. Sportissa lukemat ovat 16 kW ja 17 kWh, Sport+:ssa 40 kW ja 46 kWh. Hintojen vaihteluväli on 123 900–175 800 euroa verottomana.
Prestige F4.3:ssa kansisalongin takaovi on korvattu kahdella sivuliukuovella. Pentteri on poikittain takaseinustaa vasten, josta suuri osa aukeaa ikkunana. Ratkaisu vaikuttaa toimivalta ja tekee oitis vaikutuksen. Takaovea ei tule ikävä.
Azimut Seadeck 7 on ensimmäinen tuotantojahti, joka on varustettu Volvo Pentan IPS Hybrid -järjestelmällä. Rinnakkaishybridijärjestelmään kuuluu kaksi 1 000-hevosvoimaiset dieseliä, joita avustaa 160 kilowatin (220 hv) sähkömoottori. Ajotiloja on viisi jos myös paikallaan ollessa generaattorin tarpeen korvaava hotellimoodikin lasketaan ”ajotilaksi". Täyssähköajo yltää 11 solmun nopeuteen.
Espanjalaismerkeistä DeAntonio alkaa olla kansainvälisesti jo tuttu nimi. Uusiutumisvuorossa on D29-sarja, joka korvaa aiemman D28:n. Düsseldorfissa lanseerattiin D29 Open, jossa on pieni kajuutta ja paljon avotilaa. Muhkean peräkopan alla muhii perämoottori tai pari.
Extreme 646 Walkaround oli ehdottomasti yksi messujen positiivisimpia yllättäjiä. Uusseelantilaisveistämö tekee todella järeitää ja äärimmäisen hienosti viimeisteltyjä täysalumiiniveneitä. Vaikka alumiinia ei tahdo upean paksun maalipinnan alta tunnistaa, on sitä paljon. Esimerkiksi syvän, 22 asteen pohjan levyt ovat 8 mm paksuja.
Sunseeker Ocean 156 on numeroitu sisätilojen bruttotilavuuden (156GT) mukaan. Tutummin ilmaistuna pituutta on 82 jalkaa eli 25 metriä ja leveyttä peräti 6,5 metriä. Sisällä vaellellessa käy nopeasti selväksi, että 156GT on paljon tilaa. Suurimman vaikutuksen tekee koko veneen pituusmittaa hyödyntävä pääkansi. Yläkansi on kutakuinkin ”normaalin” pääkannen mittainen, sinnekin mahtuu katetun ohjaamon ja kansisalongin molemmille puolille avotilat.
Hollantilainen Flynt 956 kerää varmasti katseita missä ikinä liikkuukin. Superautomainen muotoilu ja viimeistely on näyttävää, mutta tolkkuakin on: esimerkiksi kulkuväylät sekä perästä veneeseen että avotilasta keulakannelle ovat olemassa. Mutta hintaa tilauksesta tehtävälle veneelle ei uskalleta avata edes toimittajalle. Se on varmaan siis kallis, ehkä jopa ylihintainen.
Level 43 ST on espanjalaisveistämön ensimmäinen malli. Se on varustettu järkevästi kahdella Volvo Penta DPI- tai IPS-dieselillä, mutta rinnalle saadaan pian STS-perämoottoriversio. Suurempaa 52-jalkaista ja pienempää 38-jalkaistakin mallia pukkaa. Avausmalli vaikuttaa hyvin onnistuneelta, eikä se ole ihme, sillä suunnittelu on taitonsa moneen otteeseen todistaneen Tony Castron kynästä. Tyyliä ja toimivuutta on, ilman ylilyöntejä. Hintakin on ihan ymmärrettävä, verottomana alkaen 635 000 euroa.
Tämä on pääkannen etuosaan sijoitettu ruokailutila, josta pääsee pariliukuovista suoraan keulakannen avotilaan. Ruokailutilan tilalla voi olla myös epäilemättä melkoisen hulppea omistajan sviitti. Budjettia pohtiville kerrottakoon, että Ocean 156:n verottomat hinnat alkavat noin 5,5 miljoonasta punnasta.
Kreikkalainen BSK Marine on erikoistunut vauhtiveneisiin, eikä se jää epäselväksi uutta Zyara 44:sta silmäillessä. Rungossa on peräti viisi porrasta ja moottoreina kolme 600-hevosvoimaista V12-Mercurya. Huippunopeuden lupaillaan hiipivän 80 solmun rajalle. Mukana kulkee kuitenkin kaikki isoille ja ylellisille T-top-päiväjahdeille tyypilliset mukavuudet ja tietysti auki taittuvat laidat.
Perämoottoriversiona esitelty Bayliner C21 on perinteikkään kokokansan merkin uusi keulakajuutallinen cuddy cabin -malli, joka vertautuu Suomessa suosittuihin kuusimetrisiin daycruisereihin, kuten AMT 210 DC, Yamarin 63 DC, Silver Tiger DC ja Flipper 650 DC. Muotoilu on edeltävää VR5 Cuddya paljon sulavampaa, ja Saksan 19 prosentin verokannalla ilmoitettu 50 000 euron lähtöhinta on kotimaisia merkkejä edullisempi, joten uudella maahantuojalla on mahdollisuuksia saada Bayliner kauppa jälleen käyntiin Suomessakin.
Ranskalaiseen Beneteau-konserniin kuuluva perinteikäs jenkkimerkki Wellcraft eurooppalaistuu kovaa vauhtia. Uusi 38 T-Top tehdään Portugalissa on kohdennettu Välimerelle. Muskeleita on tarjolla kahden (2 x 350 hv) tai kolmen (3 x 300 tai 3 x 350) koneen verran. Verottomat tehdashinnat starttaavat hiukan alle 300 000 eurosta.
Kymmenmetristen T-top-veneiden luokassa on Välimerellä niin kova tunku, että erottua pitää tavalla tai toisella. Espanjalainen Kumbra 34 tekee sen ainakin keulan muotoilulla, jonka käytännöllisyyden voi kyllä kyseenalaistaa. Toki reikä kyljessäkin on omiaan herättämään kysymyksiä sen tarkoituksesta ja tarpeellisuudesta.
Kuinkakohan suuriksi veneiden ikkunat voivat kasvaakaan? Azimut Grande 26M:n keulassa olevassa mastersviitissa se on jo miehen korkuinen. Samaa luokkaa on toki katosta lattiaan ulottuvat kansisalongin sivuikkunatkin.
Galeon 480 Fly on siirtynyt puolalaismerkin uuteen muotokieleen. Runko ja tilaratkaisu on edeltävään 460-malliin nähden kutakuinkin ennallaan. Peräkannelle voi valita pyöritettävän karusellisohvan ja avattavat laitaterassit, jotka osuvat hyvin yhteen styyrpuurin sohvan ja paapuurin pentterin kanssa. Avattavien laitaterassien suosio on pitkälti Galeonin ”syytä”, mutta monella matkijalla laitaterassien hyöty jaa aika ponnettomaksi ja toteutus kauas Galeonista.
Saxdorin vetovoima on maailmalla hirmuinen. Yksi syy menetykseen on varmasti se, että Saxdor osaa kyllästää mallinsa monilla toiminnallisuuksilla. Uusi 340 GTWA on tästä hyvä esimerkki: siinä on sähkötoimiset laitaterassit, takaikkuna, kattoluukku, pöydän jalka ja ohjaamon penkki, kahteen suuntaan avutuvat sivuliukuovet, taittoseinillä suljettava toiletti, aurinkotason alle piilotettu takakajuutta ja iso sohvaryhmä keulakannella. Kokonaisuutta pääsee ihmettelemään myös Suomessa, sillä 340 GTWA on yksi Helsingin messujen vetovoimaisimmista uutuusmalleista.
Beneteau Antares 9 on kokonaan uusi, mutta varsin samanlainen kuin edeltäjänsä. Ulko- ja sisätilaa on suomalaisittainkin katsottuna soivassa suhteessa, esimerkiksi nelihenkinen perhe majoittuu ja veneilee Antares 9:llä Suomen suvessa loistavasti.
Nordkapp Coupe 780 on tyylikäs keskihyttivene. Vaalea värimaailma tekee siitä huomattavasti avaramman oloisen kuin alumiinirunkoinen, harmaakantinen ja tummin tekstiilein sisustettu rinnakkaismalli RS 800C. Coupe 780:een pääsee tutustumaan livena Helsingin venemessuilla.
Espanjalaistulokkaisiin kuuluvan Maxim Yachtsin Max 43 kuuluu kategoriaan onnea toivotetaan. Mattavärit saattavat vielä olla jonkun mieleen, mutta omituisuudet kuten ympärikuljettavaksi suunnitellun veneen ympärikuljettavuuden tukkivat laitapenkit ja ohjaamon ergonomian puutteet jäävät vaivaamaan. Hintaa joutuu tivaamaan tosissaan, ja lopulta lähtötasoksi ilmoitetaan melko poskettomasti tasaraha eli miljoona plus verot.
On 150-hevosvoimaisia perämoottoreita ja sitten on 150-hevosvoimaisia perämoottoreita. Mercury Racing 150R tuo mielenkiintoisen lisän teholuokan tarjontaan. Se perustuu Mercuryn 3,4-litraiseen V6-rakenteeseen, ja sopii kisavireestään huolimatta piristämään ihan tavallistenkin veneiden ilmettä ja ominaisuuksia. 200-hevosvoimainen versio on astetta tiukemmin suunnattu vain urheilullisiin venemalleihin.
Aiatassa on 11,5 metrin pituudesta, 3,5 metrin leveydestä ja korkeista laidoista huolimatta vain yksi kajuutta. Se on kuitenkin kilpailijat huomioiden hyvissä mitoissa. Aiatan taustalla on leveät harteet, jotka kuuluvat 100 000 työntekijän teollisuusjätti Anadolu Groupille. Suunnittelu on erään Jarkko Jämsénin käsialaa.
  • Teksti: Jan Sjölund
  • Kuvat: Boot 2025 ja Jan Sjölund

Katso myös nämä

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Delphia Delphia 10 SEDAN - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delphia Delphia 10 SEDAN

2026 322 800 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen Turun toimipisteeseemme!

Myyjä: Nautical Partners Oy

Yamarin 67 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Yamarin 67 DC

2024 78 000 €

Myydään syyshintaan uudenkarhea Yamarin 67DC. Veneellä ajettu noin 100 tuntia, ollut yhdellä omistajalla.

Myyjä: Venemaailma