Flybridge-tyyppiset matkaveneet ovat olleet Prestige-malliston selkäranka reilun parinkymmenen vuoden ajan. Cannesissa ensiesitelty F4 avaa ranskalaismerkin yläohjaamoveneiden uuden mallisukupolven.

Beneteau-konsernin Prestigellä on akuutti tohina päällä ainakin kahdella saralla: viime vuonna lanseerattu katamaraanirunkoisten moottorijahtien M-sarja kasvaa ja menestyy, ja sen ohella alkaa nyt F-sarjan mallistouudistus. Se ei ole ihan pikkujuttu, sillä Prestige pitää itseään 40–60-jalkaisten flybridge-veneiden luokassa markkinajohtajana.

Ensimmäinen uuden sukupolven F-sarjalainen on F4. Jos mallinumerossa on joku logiikka, ei se ainakaan vielä aukene, sillä F4 on 15,2 metriä eli pari tuumaa vaille 50-jalkaa pitkä. Leveyttä ja etenkin korkeuttakin on runsaan puoleisesti, 4,5 ja 5,3 metriä. Jälkimmäinen kasvaa 7,2 metriin, jos yläohjaamolla haluaa kiinteän HT-katoksen. Suomessa se tosin rajoittaa huomattavasti telakointimahdollisuuksia, joten taittuvakaarinen bimini lienee se halutumpi vaihtoehto.

Mallistouudistuksen yhteydessä ulkonäkö luonnollisesti vaihtuu. F4:n muotoilu poikkeaa sopivan selkeästi vanhoista F-sarjalaisista, mutta on selvästi sukua kaksirunkoiselle M48:lle. Myös sisätilojen ilmeessä ja itse tiloissakin on M-sarjan kattien mukaista tunnelmaa.

F4 ei ole mitenkään pieni 50-jalkainen, vaan tilaa on reilusti. Kolmen makuukajuutan ja kahden toiletin tilaratkaisu on kokoluokassa tyypillinen kombo, mutta Prestigen toteutus siitä on tuore. Oleellisin oivallus on omistajansviitin sijoittaminen keulaan ja omalle korkeudelleen pääkannen ja majoituskannen väliin. Se tuo sviitille lisää tilaa ja sen arvoa korostavaa yksityisyyttä. Vuoteen ympärillä onkin huomattavan hyvin tilaa ja paapuurin laidalle sijoitettu toiletti on varsin ruhtinaallisen kokoinen: pesualtaitakin on kaksi.

Vieraskajuutat ja niiden käytössä oleva suihkukomerolla varustettu päivätoiletti ovat puolikerrosta omistajankajuuttaa alempana keskiveneessä. Niissäkin kelpaa oleilla ja asioida.

Kansisalonki on järjestetty pikemminkin poikittain kuin pitkittäin, mikä lisää katamaraanimaista tilantuntua. Kulmasohvan pitkittäiset ja poikittaiset sivut ovat kutakuinkin yhtä pitkät, tv-taso on tuulilasin alla. Sisäohjaamon penkillä on tilaa tiivistäen kahdelle ja kojelaudassa paikat kahdelle kookkaalle näytölle. Ohjaamon takana styyrpuurin laidan kookas sivuikkuna aukeaa liukuoven tavoin, ja mahdollistaa pujahtamisen suoraan sivukannelle.

Pentteri on sijoitettu tutusti kansisalonkin takaosaan mutta asemoitu salongin sohvan tavoin pikemmin poikittain kuin pitkittäin. Työskentely tapahtuu kahden tiskin välissä, ensisijaisesti perän avotilan suuntaan tarjoillen, jonne aukeaa myös avattava takaikkuna ja baari- tai aamiaistiski. Sivunäkymät paapuurin suuntaan peittää täyskorkea kylmälaitetorni, johon kuuluu 176 litran jääkaappi ja 42 litran pakastin. Kansisalongin ikkunat ovat ylipäätään kookkaita, mutta niiden yläreuna sen verran matalalla ettei salongissa seisten liikkuessa näe kumartelematta ulos.

Ulkotiloja on nykypäivän vaatimusten mukaisesti monipuolisesti. Peräkannelle saa joko vakiomallisen kulmasohvan tai vastakkain istuttavan vis-á-vis-sohvaryhmän. Molemmissa tapauksissa molemmille laidoille jää kulkuväylä uimatasolle, jonka saa lisävarusteena hydraulisena. Keulakannella on kolmen makoiltava aurinkotaso, johon kuuluu reunapaikkojen säädettävää selkänojat ja keskimmäisen paikan jalkopäädyn patjan taittuminen mukitelineillä varustetuksi tarjoilutasoksi.

Flybridge-veneessä yläkansi on ulkotiloista kuitenkin ehkä se tärkein, joten siihen on F4:ssakin panostettu. Erillisistuimella varustetun yläohjaamon ergonomia ja varustelu on otettu entistä vakavammin. Ohjaamon vieressä on muunneltava matkustamo ja aurinkoperi, joka jatkuu styyrpuurin laitaa ja perää mukailevaksi kulmasohvaksi. Lisävarusteena saatava pentterilipasto haukkaa sohvasta istumapaikan tai pari. 

Moottorivalinta on tehty ostajan puolesta valmiiksi, ainoa vaihtoehto on Volvo Penta D6-IPS650:t eli 2 x 480-hevovsoimaiset dieselit yhdistettynä pod-vetolaitteisiin. F4:n hinnat tehtaalla, vakiovarustein ja Suomen arvonlisäverolla alkavat 1,1 miljoonasta eurosta.

www.prestige-yachts.com

www.nauticalpartners.fi

  • Teksti ja kuvat: JAN SJÖLUND

Katso myös nämä

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Minor 27 WR - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 27 WR

2005 69900 €

Siisti ja merikelpoinen Minor 27 WR luotettavalla Volvo Penta KAD 300 diesel-moottorilla. Veneen keulassa makuutilat kolmelle henkilölle ja vesi-WC. Hytistä löytyy pieni pentteri liedellä ja...

Myyjä: Astrum Turku

Fairline 41 43 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Fairline 41 43

1991 114 500 €

Fairline 41/43 on matkaveneiden klassikko. Erittäin tukevasti valmistettu, merikelpoinen ja turvallinen kaunotar.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Targa 31  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 31

1993 75 000 €

Ikäisekseen hyväkuntoinen Targa 31 nyt myynnissä. Veneen runko maalattu harmaaksi joka antaa veneelle modernimman ilmeen.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Beneteau Antares 6 Fishing 62  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Antares 6 Fishing 62

2007 22 900 €

Siisti Beneteau! Pohjanmaali. Lowrance plotteri 7" kaijulla.

Myyjä: Venemaailma

Boston Whaler 170 Montauk - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 170 Montauk

2024 77 500 €

Uusi, Nyt myynnissä merten legenda! Tämä huippuyksilö ei jätä ketään kylmäksi. Runsailla varusteilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku

Bella 580 C  Vuoden 2011 Bella 580c nyt tuotekadulla myynnissä - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 580 C

2011 19 000 €

-Garmin GPS 521s plotteri -Lasinpyyhkijä -Pehmustukset: -Istuinpehmusteet ohjaamossa -Hydrauliohjaus -Manuaalinen pilssipumppu -Polttoainesäiliö 62 l (kiinteä) -Pantry-varustus (13 l vesitankki,...

Myyjä: Venemaailma

Buster Magnum Cabin  Yamaha F300 bensiini - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Buster Magnum Cabin F300

2023 119 000 €

Veneen käyttöönottovuosi 2025, tunteja alle 20. Ensimmäinen huolto tehty, uusi pohjamaali.

Myyjä: Venemaailma

Jeanneau Merry Fisher 895 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Merry Fisher 895

2018 112 900 €

Merry Fisher 895 on kaikkien aikojen suosituin matkavene omassa kokoluokassaan. Se on tilava ja turvallinen korkeiden varalaitojen ja suuren leveytensä ansiosta.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Flipper 880 ST - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Flipper 880 ST

2014 119 000 €

Näyttävä Flipper 880ST myynnissä. Vene nähtävillä Tuotekatu 13, Raisio

Myyjä: Venemaailma

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Delphia Delphia 10 SEDAN - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delphia Delphia 10 SEDAN

2026 322 800 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen Turun toimipisteeseemme!

Myyjä: Nautical Partners Oy