Terhi venyttää katettujen veneiden valikoimaa alle viiden metrin ja 20 000 euron hintaluokkaan. Myös Willy’s X62 ja Silver Seahawk Cabin kiristävät hintakilpailua omissa luokissaan.

Terhi 480 on jo BR-avomallina melko tiivis paketti, mutta silti niin suosittu, että se on vuodesta toiseen Suomen myydyimpien venemallien joukossa. Uudessa Terhi 480 Cabinissa on tismalleen sama tilaratkaisu ja kalustus kuin BR:ssä ja sen matalammalla tuulilasilla varustetussa Sport-rinnakkaismallissa. 

Cabinin tekevät korkeammat tuuli- ja sivulasit ja katto, joka on varustettu eteenpäin aukeavalla liukukattoluukulla. Se mahdollistaa kuskin paikalta seisten ajamisen. Etuovi on matala, mutta hyvällä asenteella isokin mies mahtuu siitä läpi. Perän saa katettua lisävarusteena saatavalla kuomulla.

Terhi 480 Cabinia kaupataan 40-, 50- tai 60-hevosvoimasella Hondalla varustettuna pakettina. Kaikkien pakettihinnat jäävät vakiovarustein alle 20 000 euroon. Tässä hintaluokassa ei muita 480 Cabinin tavoin katettuja vaihtoehtoja ole. 

www.terhi.fi | Vene 24 Båt messuosasto 6h48

Vene 24 Båt: Willy’s X62

Pietarsaarelainen Willy’s esittelee venemessuilla X62 keskihyttivenettä. Hiukan yli kuusimetrisenä ja kuudelle istumapaikat sisällä hytissä tarjoavana se on käytännössä samassa kokoluokassa kuin Bella 620 C ja Finnmaster Pilot 6. Kevytkulkuiseksi tiedetyn X6-avomallin kanssa samalle rungolle rakennettava X62 on suositushinnoiltaan selvästi vastaavalla konetehoilla varustettua Finnmasteria ja hiukan Bellaakin edullisempi. X62 hinnat pakettihinnat asettuvat 100–150-hevosvoimaisella Hondalla tai Tohatsulla varustettuna 50–56 000 euron haitariin.

Willy’sissä on syvä etuavotila ja hiukan korotettu, tasainen taka-avotila. Tavaroita kuljetetaan siis ensisijaisesti keulassa, peräkannella on puolestaan helppo kulkea ja toimia kiinnittymisissä ja kalastettaessa. Keskikäytävää pitkin läpikuljettavan hytin tilaratkaisu on perinteinen. Siihen kuuluu kuskin ja kartturin erillisistuimet sekä niiden takana olevat laitapenkit, joista saa ketterästi pedattua lattiatasolle makuulavetin, joka jatkuu matalana tilana peräkannen alle.  

www.willysboats.fi | Vene 24 Båt messuosasto 6h21

Vene 24 Båt: Silver Seahawk Cabin

Seitsemän metrinen Seahawk on Silverin alumiinivenemalliston uusi lippulaivasarja. Viime elokuussa Uivassa esitelty Seahawk CCX -keskipulpettimalli saa Vene 24 Båt -messuilla rinnalleen BRX-bowriderin ja Cabin-hyttimallin.

Cabinissa täysalumiinirungon päälle on sovitettu konsernisisar TG 6.9:n lujitemuovinen keskihytti. Ulkonäöllisesti lopputulos on varsin osuva, eikä lainan lähtökohtakaan ole hullumpi: TG on valmistajana erikoistunut yhteysveneisiin ja 6.9 oli viime vuonna Suomen myydyin ohjaushyttivene.

Seahawk Cabinissa on varsin tilavat avotilat molemmin puolin hyttiä, jossa on poikkeuksellisen leveät ovet ja kookas, kaksiosainen kattoluukku. Luontevat istumapaikat löytyy kuudelle. Kuski istuu TG:n tapaan lähempänä veneen keskilinjaa kuin styyrpuurin laitaa. Tilajärjestely on kokonaisuudessaankin käytännössä TG:n kaltainen.

Moottorivalikoima kattaa 115-, 150- ja 200-hevosvoimaiset Hondat. Tehokkaimmat mallit saa myös sähköisellä kaukohallintalaitteella varustettuina DBW-versioina. Pakettihinnat vakiovarustein asettuvat 75 490 ja 82 490 euron väliin. Kotimaisiin kilpailijoihin verrattuna Seahawk Cabin solahtaa pituudeltaan tasan 6,5 metriä pitkän Falcon C 7:n ja 7,5-metrisen Buster Magnum Cabinin väliin. Hinnaltaan Seahawk Cabin on kuitenkin selvästi likempänä pienempää, 70 000 euron hintaluokkaan osuvaa Falconia kuin Busteria, jonka hinnat alkavat 125 000 eurosta.

www.silverboats.fi | Vene 24 Båt messuosasto 6h48

  • Teksti ja kuvat: Jan Sjölund

Katso myös nämä

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku

Beneteau Antares 6 Fishing 62  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Antares 6 Fishing 62

2007 22 900 €

Siisti Beneteau! Pohjanmaali. Lowrance plotteri 7" kaijulla.

Myyjä: Venemaailma

Delphia Delphia 10 SEDAN - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delphia Delphia 10 SEDAN

2026 322 800 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen Turun toimipisteeseemme!

Myyjä: Nautical Partners Oy

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Flipper 880 ST - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Flipper 880 ST

2014 119 000 €

Näyttävä Flipper 880ST myynnissä. Vene nähtävillä Tuotekatu 13, Raisio

Myyjä: Venemaailma

Sunseeker Manhattan 50  Volvo Penta D12, 715 hv, Diesel - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 50 Manhattan 50

2005 390 000 €

Mahtava Sunseeker 50 Manhattan nyt myynnissä. Todella huolellisesti pidetty ja huollettu.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Targa 27.1  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 27.1

2006 129 900 €

Hienokuntoinen Targa 27.1, tervetuloa tutustumaan Turun toimipisteeseemme.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Jeanneau Merry Fisher 895 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Merry Fisher 895

2018 112 900 €

Merry Fisher 895 on kaikkien aikojen suosituin matkavene omassa kokoluokassaan. Se on tilava ja turvallinen korkeiden varalaitojen ja suuren leveytensä ansiosta.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Bella 580 C  Vuoden 2011 Bella 580c nyt tuotekadulla myynnissä - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 580 C

2011 19 000 €

-Garmin GPS 521s plotteri -Lasinpyyhkijä -Pehmustukset: -Istuinpehmusteet ohjaamossa -Hydrauliohjaus -Manuaalinen pilssipumppu -Polttoainesäiliö 62 l (kiinteä) -Pantry-varustus (13 l vesitankki,...

Myyjä: Venemaailma

Jeanneau Leader 40  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Leader 40

2016 224 000 €

Hienokuntoinen, hyvillä varusteilla oleva laadukas sport cruiser. Vene säilytetty talvet lämpimässä hallissa. Vene nyt talvisäilössä Inkoossa.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Buster Magnum Cabin  Yamaha F300 bensiini - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Buster Magnum Cabin F300

2023 119 000 €

Veneen käyttöönottovuosi 2025, tunteja alle 20. Ensimmäinen huolto tehty, uusi pohjamaali.

Myyjä: Venemaailma