Venekaupan kasvu jatkui toukokuussa– Ensirekisteröinnit yli 30 % viime vuotta edellä
Uusia vesikulkuneuvoja rekisteröitiin vuoden viiden ensimmäisen kuukauden aikana 2 743 kappaletta. Se on 669 kappaletta ja 32,3 prosenttia enemmän kuin vastaavan ajanjaksona viime vuonna.
Touko- ja kesäkuu ovat venekaupan ruuhkakuukaudet, jolloin luovutetaan ja rekisteröidään valtaosa loppusyksyn, talven ja kevään aikana myydyistä uusista veneistä. Kuluvan vuoden toukokuussa ensirekisteröitiin yli 1 500 vesikulkuneuvoa, kun viime vuoden toukokuussa saldo oli noin tuhat.
Eniten rekisteröitiin tuttuun tapaan moottoriveneitä, joiden osuus toukokuun rekisteröintimääristä oli 1 050 kappaletta eli noin kaksi kolmannesta. Vesijettejä rekisteröitiin 456 ja purjeveneitä kolme, joista yksi oli moottoripursi.
Kuluvan vuoden tammi–toukokuussa uusia moottoriveneitä rekisteröitiin kaikkiaan 2 063 kappaletta, mikä oli 31 prosenttien enemmän kuin vuotta aiemmin. Vesijettien rekisteröintimäärä nousi alkuvuonna 34 prosentilla 646:een ja purjeveneiden 25 prosentilla kahdeksasta kymmeneen.
Buster yhä myydyin venemerkki
Alkuvuoden myydyimpänä venemerkkinä jatkaa Buster, mutta Yamarin on kuronut eron pieneksi.. Yamarinin lukuihin on sisällytetty myös alumiinirunkoiset Crossit, joita osuus Yamarinien kokonaismäärästä on noin puolet.
Kolmossijasta käy tasaista kamppailua Faster ja Silver. Yli sadan veneen rekisteröintimääriin yltävät viidessä kuukaudessa myös Suvi ja Terhi. Suosituin tuontivenemerkki on sijalta yhdeksän löytyvä venäläinen Vboats.
Purjeveneissä ranskalainen Beneteau on selkeä ykkönen neljän veneen rekisteröinnillä.
Kappalemäärissä mitattuna ylivoimaisesti eniten myyty ja rekisteröity vesikulkuneuvo on Sea-Doo, joka hallitsee suvereenisti Suomen vesijettimarkkinoita. Viiden ensimmäisen kuukauden aikana Suomeen rekisteröitiin 565 Sea-Doo -jettiä, joista 403 toukokuussa.
Kanadalaismerkin ylivoimasta kertoo Yamahan vesijettien alkuvuoden rekisteröintimäärä: 59 kappaletta. Jos vain laitteita riittää, on Sea-Doolla kaikki mahdollisuudet rikkoa tuhannen myydyn jetin raja, sillä jettien rekisteröinnit keskittyvät vielä veneitäkin vahvemmin touko- ja kesäkuulle.
Ensirekisteröintitilasto perustuu Traficomin ylläpitämään vesikulkuneuvorekisteriin, joka kattaa Manner-Suomen rannikkoalueineen muttei Ahvenanmaata.
Katso myös nämä
VenevientiKasvua kahdeksan prosenttia
Suomen venevienti vetää hyvin: viennin arvo kasvoi viime vuonna kahdeksalla prosentilla. Kotimaan...
Ensirekisteröinnit 2017Tahmeaa tarpomista
Viime vuoden uusien veneiden ensirekisteröintitilasto paljastaa, että venemyynti laahaa paikallaan...
Suomen suurimmat venevalmistajatKen on kaikista mahtavin?
Suomessa on pitkän perinteet venevalmistuksessa, ja monta menestyvää venemerkkiä. Mutta mitkä...
Vesikulkuneuvojen ensirekisteröinnit 1–4/2019– Aikainen kevät vauhditti venekauppaa
Ensimmäisen vuosineljänneksen aikana Suomessa rekisteröitiin 853 uutta vesikulkuneuvoa. Kasvua...
Uusimmat
Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa– Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen
Kiinalaisen Dalian Wanda -konsernin luovuttua brittiläisestä Sunseekerista on arvostetun...
Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle– Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä
Ensi kesänä Saaristomeren kansallispuistossa on tarjolla perinteikkäitä luonnonhoidon...
Boot 2026: Zodiac X9 CC– Ranskalainen crossover
Ranskalainen Zodiac oli aikoinaan ehkäpä jopa maailman suurin rib-veneiden valmistaja, mutta ne...
Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia
Saaristomeren ulkolaidalla sijaitseva Bodön satama täyttää tänä vuonna kymmenen vuotta....