Venekauppa vahvassa vedossa– Ensirekisteröintien määrä kasvoi ensimmäisen vuosineljänneksen aikana taas 19 prosentilla
Uusia vesikulkuneuvoja ensirekisteröitiin vuoden neljän ensimmäisen kuukauden aikana 1 228 kappaletta, mikä on lähes 200 vesikulkuneuvoa enemmän kuin vastaavalla ajanjaksolla viime vuonna.
19 alkaa olla venekaupan vakio kasvuprosentti. Jo viime vuoden tammi-huhtikuussa vesikulkuneuvojen ensirekisteröinnit kasvoivat vuoteen 2019 verrattuna 19 prosentilla. Sama prosentti saatiin myös kokovuoden ensirekisteröintitilaston saldoksi. Viime vuonna ensirekisteröitiin kaikkiaan 4 769 uutta vesikulkuneuvoa, vuotta aiemmin 3 998.
Neljän ensimmäisen kuukauden tilasto antaa yleensä vasta arvauksen koko vuoden vesikulkuneuvokaupan kehityksestä, sillä suurin osa vesikulkuneuvoista rekisteröidään vasta touko-, kesä- ja heinäkuussa. Alkuvuoden rekisteröinteihin vaikuttaa myös kevään kelit ja vesikulkuneuvojen luovutus- ja vesillelaskuaikataulut.
Mutta toki alkuvuoden reipas kasvu lupaa venekaupalle hyvää. Korona rajoittaa vielä ulkomaanmatkailua, joten odotettavissa on viime vuoden tapaan vilkas kotimaanmatkailu- ja veneilykesä, joka osaltaan ruokkii kiinnostusta myös vesikulkuneuvoihin.
Moottoriveneet ja vesijetit suosituimpia
Moottoriveneiden ensirekisteröintimäärä nousi tänä vuonna jo neljän ensimmäisen kuukauden aikana yli tuhanteen. Vesijettejä rekisteröitiin alkuvuonna 190, purjeveneitä kuusi ja muita vesikulkuneuvoja 19. Ryhmä muu sisältää muutaman ilmatyynyaluksen, hydrokopterin ja saunalautan lisäksi lähinnä virheellisesti rekisteröityjä moottoriveneitä ja vesijettejä.
Suurin osa uusista moottoriveneistä ja vesijeteistä menee rekisteriin vasta myöhemmin, sillä viime vuonna rekisteröitiin kaikkiaan noin 3 400 moottorivenettä ja 1 300 vesijettiä. Uusien vesijettien ja etenkin moottoriveneiden kaupan tiedetään käyneen läpi menneen kalenterivuoden kiivaana, joten alkukesän rekisteröinneistä odotetaan vilkasta.
Tosin kova kysyntä yhdistettynä koronajohdannaisiin tuotanto- ja toimitusongelmiin on johtanut monen venevalmistajan toimitusaikojen kasvuun, mikä osaltaan saattaa vaikuttaa ja näkyä myös rekisteröintitilastossa.
Varsinkin vuositasolla vesikulkuneuvojen ensirekisteröintitilasto kuvaa silti melko hyvin uusien moottori- ja purjeveneiden sekä vesijettien kauppaa. Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin ylläpitämään vesikulkuneuvorekisteriin tulee ilmoittaa kaikki vesikulkuneuvot joiden runkopituus on yli 5,5 metriä sekä kaikki vesikulkuneuvot koosta riippumatta, joissa on yli 20-hevosvoimainen moottori. Vesikulkuneuvorekisteri kattaa Manner-Suomen rannikkoalueineen muttei Ahvenanmaata.
Inhan Tehtaiden merkit kärjessä
Alkuvuoden eniten rekisteröity venemerkki oli lähes 200 veneen rekisteröintimäärällä tuttuun tapaan Buster. Vielä viimevuotisen laskentavan mukaan Yamarin olisi aivan sen tuntumassa 182 veneellä, mutta tänä vuonna alumiinirunkoiset Yamarin Crossit on eriytetty myös rekisteröintitilastossa omaksi brändikseen. Kaikkien kolmen venemerkin valmistaja on Yamahan omistama Inhan Tehtaat, jonka asema on siis Suomessa erittäin vahva.
Inhan merkit haastaa alkuvuoden tilastossa tiukimmin Brandt-konsernin Honda-jakeluverkostoon kuuluvat Faster ja Silver. Pienemmän kokoluokan moottoriveneisiin keskittyvien Suvin ja Terhin listasijoitukset nousevat yleensä kesää kohti, kun mökkiveneiden sesonki toden teolla alkaa.
Alumiiniveneiden suosio on vankkaa, ja se vain korostuu alku- ja loppuvuoden rekisteröinneissä. Oheisen alkuvuoden kymmenen myydyimmän venemerkin yhteenlasketusta 756 veneen rekisteröintimäärästä alumiinirunkoisia on noin 550 eli yli 70 prosenttia.
Alkuvuoden eniten rekisteröity tuontivenemerkki oli venäläinen Vboats. Se oli koko viime vuoden rekisteröintitilastossa sijalla 12 yhteensä 57 veneen rekisteröintimärällä, joten se on alkuvuoden 44 veneen rekisteröintimäärällä jo lähellä viime vuoden kokonaislukemaa. Tulevat kuukaudet näyttävät, onko Vboats valtaamassa markkinoita voimakkaalla kasvulla vai onko rekisteröinneissä etupainotteisuutta.
Katso myös nämä
VenevientiKasvua kahdeksan prosenttia
Suomen venevienti vetää hyvin: viennin arvo kasvoi viime vuonna kahdeksalla prosentilla. Kotimaan...
Ensirekisteröinnit 2017Tahmeaa tarpomista
Viime vuoden uusien veneiden ensirekisteröintitilasto paljastaa, että venemyynti laahaa paikallaan...
Suomen suurimmat venevalmistajatKen on kaikista mahtavin?
Suomessa on pitkän perinteet venevalmistuksessa, ja monta menestyvää venemerkkiä. Mutta mitkä...
Ensirekisteröinnit 1–7/2018Jettikesä kantaa
Hellekesä on vauhdittanut etenkin vesijettien kauppaa, minkä ansiosta vesikulkuneuvoja...
Uusimmat
Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa– Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen
Kiinalaisen Dalian Wanda -konsernin luovuttua brittiläisestä Sunseekerista on arvostetun...
Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle– Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä
Ensi kesänä Saaristomeren kansallispuistossa on tarjolla perinteikkäitä luonnonhoidon...
Boot 2026: Zodiac X9 CC– Ranskalainen crossover
Ranskalainen Zodiac oli aikoinaan ehkäpä jopa maailman suurin rib-veneiden valmistaja, mutta ne...
Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia
Saaristomeren ulkolaidalla sijaitseva Bodön satama täyttää tänä vuonna kymmenen vuotta....