Axopar investoi Evoyhin– Suomalaiselle venevalmistajalle siivu norjalaisesta sähkömoottorivalmistajasta
Liikevaihdolla mitattuna Suomen suurimmaksi venevalmistajaksi vain vajaassa vuosikymmenessä noussut Axopar ohjaa veneilyn sähköistymistä eturivissä yhdessä norjalaisen Evoyn kanssa. Yhteistyö tiivistyy entisestään Axoparin hankkiessa 10 prosentin omistusosuuden norjalaisyhtiöstä.
Axopar esitteli viime syksynä Cannesin venemessuilla Evoyn 300-hevosvoimaisella sähköperämoottorilla varustetun Axopar 25 Electric täyssähköversion prototyypin. Nyt tuotekehitysvaihe alkaa olla ohi, ja Axopar 22- ja 25-mallien sähköversiot tuotanto- ja lanseerausvalmiita. Axopar on tilannut niihin Evoylta miljoonalla eurolla sähkömoottoreita toimitettavaksi vielä vuoden 2023 aikana.

Tilauksen lisäksi Axopar on hankkinut Evoysta 10 prosentin omistusosuuden. Samaan aikaan myös Evoyn aiemmat omistajat ovat tehneet lisäinvestointeja norjalaisyhtiöön. Kaikkiaan Evoy haali rahoituskierroksella yhteensä 6,4 miljoonaa euroa lisää pääomaa, mikä mahdollistaa osaltaan olemassa olevien ja tulevien tilausten toimittamisen sekä tuotekehityksen jatkamisen. Samalla Evoy saa käyttöönsä Axoparin tietotaidon veneenvalmistuksesta sekä maailmanlaajuisen jälleenmyyjäverkoston tuen. Yhteisenä tavoitteena on vauhdittaa ja sujuvoittaa venevalmistajien sähkömoottoriteknologian omaksumista ja sitä kautta tavoitella entistäkin puhtaampaa ja ympäristöystävällisempää veneilytulevaisuutta.