Bellalle uusi Venäjän yhteistyökumppani– Ensimmäinen venetoimitus lähtee Venäjälle alkuvuodesta
Kuopiolainen Bella-Veneet Oy ja Burevestnik Group ovat solmineet Bella-, Falcon-, Aquador- ja Flipper-veneitä koskevan jakelusopimuksen. Yhteistyö alkaa välittömästi ja muuttuu yksinoikeussopimukseksi elokuussa 2022.
Vuodesta 1993 toiminut Burevestnik Group on yksi vanhimmista huvivenealan yrityksistä Venäjällä. Se on huomattavan vahva tekijä omalla markkina-alueella, joten yhteistyöltä odotetaan molemmilla tahoilla paljon.
– Olemme innoissamme niistä mahdollisuuksista, jotka Bella-Veneet Oy voi saavuttaa Venäjällä yhdessä Burevestnik Groupin kanssa. Luotamme siihen, että yhteistyömme tulee jatkumaan pitkään, toteaa Bella-Veneet Oy:n omistavan Nimbus Groupin markkinointijohtaja Michael Bohm.
Burevestnik Group on jo tehnyt ensimmäisen tilauksensa Bella, Aquador ja Flipper-veneiden osalta. Ne toimitetaan venäjälle vuoden 2022 aikana.
– Voin jo nyt sanoa täydellä varmuudella, että yhteistyömme tulee olemaan hedelmällistä. Olemme luoneet erillisen yksikön nimeltä Burevestnik Adventures, joka keskittyy pienten ja keskisuurten aktiiviseen vapaa-ajan viettoon ja venematkailuun sopivien veneiden myyntiin. Olemme luottavaisia myyntitavoitteiden saavuttamisen suhteen ja aiomme saavuttaa tavoitteeksi asetetut myyntivolyymit vuoden 2023 aikana, sanoo Burevestnik Groupin toimitusjohtaja Andrey Boyko.
Katso myös nämä
Bella-Veneiden muutosneuvottelut päätökseen– Veneiden valmistus Luodossa jatkuu
Aquador, Bella, Falcon ja Flipper veneitä Kuopiossa ja Luodossa valmistava ruotsalainen Nimbus...
Nimbus Group järjestelee tuotantoa– Ajaa alas oman venevalmistuksen Kuopiossa
Ruotsalainen Nimbus Group on päättänyt lopettaa Aquador-, Bella-, Falcon- ja Flipper-veneiden...
Bella Zero 6.3 (2021–)– Bella esittelee kohtuuhintaisen sähköveneen
Bella Zero 6.3 on hieman yli kuusimetrinen avovene, joka on varustettu sähköperämoottorilla ja...
Venenäyttelyviikko Bella-jälleenmyyjillä– Bella-, Falcon-, Flipper- ja Aquador-veneet esillä jälleenmyyjien tiloissa
Bella-Veneet Oy järjestää jälleenmyyjiensä kanssa mahdollisuuden tutustua veneisiin myös fyysisesti.
Uusimmat
Boot 2026: Jeanneau TH33– Merkki vaihtoon
Katamaraanirunkoiset day- ja sportcruiserit siirtyivät Groupe Beneteau -konsernissa Eueoopassa...
Simrad NSO 4 [2026–)– Simradilta uusi plotteri juhlavuoden kunniaksi
Simrad on esitellyt 80-juhlavuotensa kunniaksi uuden NSO 4 -karttaplotterin, joka perustuu...
Vene 26 Båt: Targa 30.1 GT AD ja Yamarin Aura Cabin– Perinteinen ja moderni
Kymmenmetriseen ympärikuljettavaan ohjaushyttiveneeseen saa sommiteltua sekä yhteysajoon että...
Vene 26 Båt: Max 68 Cabin S ja MS Boat 7 Silent– Kovaan ajoon
Täysalumiininen ohjaushyttivene on monen saaristossa yhteysveneilevän toivelistalla. Suomalainen...